Na automobil patří pouze homologovaná kola

Actualities
iHNED | 08.11.2011
foto: www.seriouswheels.com
Koupě litých kol je obvykle jednou z nejvyhledávanější forem zkrášlení vozu a jednoduchého způsobu jak se odlišit. Neznalost produktu a hledání nízkých cen za každou cenu se však v této oblasti může dosti nevyplatit.

Výbava vozidla, kam ze zákona č. 56/2001 Sb. patří ocelová kola i kola z lehkých slitin, podléhá schvalování technické způsobilosti. Pouze kolo s číslem schválení může být na základě Typového listu vydaného dovozcem kol, akreditovaným Ministerstvem dopravy ČR a zkušebního protokolu TÜV zapsáno do Technického průkazu vozidla.

Záruka kvality a bezpečí
Kola opatřená schválením KBA garantují dodržování konstantní kvality při výrobě a absolvují ve zkušebně TÜV předepsané testy. Konstantní kvalita při výrobě je zajištěna pravidelnými chemickými testy surového hliníku, rentgenovými a tlakovými zkouškami kol a pravidelným měřením rozměrové přesnosti - rozteče, zálisu a středového otvoru

Ve zkušebně TÜV kola v procesu homologace procháejzí předepsanými zkouškami:

  • Zástavbou do konkrétního vozidla, pro které jsou homologována.
  • Testem odvalování, při kterém kolo s pneumatikou rotuje 72 hodin na válci pod požadovaným zatížením. Kolo nesmí vykázat žádné známky poškození či trhliny.
  • Nárazovým testem, kdy na kolo s pneumatikou dopadá s požadovanou silou kalený úderník. Během jedné minuty po testu nesmí z pneumatiky uniknout tlak větší než 0,2 baru a na paprscích kola se nesmějí objevit trhliny.
  • Testem ohybu, kdy je kolo upnuto za ráfek na zkušebním stroji a excentricky zatěžováno. Po testu se na kole nesmí objevit žádná trhlina.

U každého litého i ocelového kola na trhu s náhradními díly si spotřebitel může jednoduše ověřit, zda je kolo schválené pro provoz na veřejných komunikacích a zda poskytuje záruku bezpečného užívání. Na jeho čelní straně musí být vyražené či odlité číslo schválení KBA. Podrobný postup zápisu kol do Technického průkazu a seznam držitelů schválení je k dispozici také na internetových stránkách ministerstva dopravy www.mdcr.cz v sekci Schvalování vozidel/Zápis ráfků a pneumatik.

Riziko ztráty pojistného krytí
Dle vyjádření českých pojišťoven postupují při likvidaci pojistných událostí v souladu s Všeobecnými pojistnými podmínkami. V případě, že mají neschválená kola příčinnou souvislost se vznikem dopravní nehody, je pojistné plnění kráceno. V případě, že pojišťovna sezná, že vozidlo nebylo v době vzniku pojistné události způsobilé k provozu kvůli použitým nehomologovaným kolům, odloží uplatněnou škodnou událost zcela bez náhrady.
Je tedy na místě se ptát kompetentních orgánů, zda se zaměřují na kontrolu prodejců, kteří uvádějí na trh nehomologovaná kola, a na to, s jakými výstupy tyto kontroly končí.

Ohrožení života i zdraví
Když si budete chtít vylepšit auto hezčími koly, nesledujte pouze cenu. Mnoho uživatelů otázku bezpečnosti v souvislosti s nákupem ani neřeší, a neřeší ani zápis nového typu kol do technického průkazu. Činí tak většinou z nevědomosti, ale právě zde, více než kde jinde, platí okřídlené rčení o tom, že neznalost neomlouvá.
Na provoz neschválených kol lze lehce doplatit při technické kontrole vozidla, kde použití nehomologovaných, neschválených nebo v technickém průkazu nezapsaných kol mívá zpravidla za následek odebrání osvědčení o technické způsobilosti vozu a celou řadu s tím spojených nepříjemností. To je ovšem ještě ta lepší varianta.
Určitě je na místě si uvědomit, jaké síly, související s hmotností vozidla, nerovnostmi v jízdní dráze a rychlou jízdou, na kola působí. Při rychlosti 130 km/h se 16palcové kolo otočí více než 70x za sekundu. Při této námaze musí odolat vibracím a rázům způsobeným bezpočtem nerovností různého charakteru a velikosti. A že jich je na naších silnicích a bohužel i dálnicích opravdu nemálo, zvláště po zimním období. Defekt či deformace kola může mít v takové rychlosti nedozírné následky. Kola jsou proto z hlediska bezpečnosti velmi důležitou součástí každého automobilu.
Nehody způsobené nekvalitními koly ohrožují životy nejenom nezodpovědných řidičů, ale i nás ostatních, kteří se s nimi na silnicích dnes a denně potkáváme. Bezpečnost na silnicích je tedy zcela jistě velice aktuálním celospolečenským zájmem nás všech.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
KLR, 08.11.2011 07:45
jj....oni zrejme skoncili u prumeru kola a zapomneli dopocitat obvod

mi to vychazi pri pouziti pneu 205/45/16 na 19.4x
Rover623, 08.11.2011 13:14
Tohle je článek spíš o tom aby si člověk nekupoval nehomologované pneumatiky, tedy takové které výrobce ani k homologaci pro danou zemi nedal. Troufnu si tvrdit, že tzv. neschválených pneumatik je u nás tak do 5% celé nabídky a většina solidnějších prodejců si takovou pneumatiku ani netroufne nabízet. Jiná situace nastává když má majitel na autě sice homologovanou pneumatiku, ale naprosto jinou než povoluje výrobce auta. Ve velkém TP výrobce jasně uvádí, které pneumatiky jsou na auto povolené, bohužel lidí co mají na autě totálně jiné pneumatiky je u nás pořád dost. Aut kde pneumatika přesahuje ven z blatníku vidím na silnicích docela dost, už tohle samotné odporuje vyhlášce, zajímavé ovšem je, že ani Policie a STK tohle nijak nepostihují (většinou). Článek by se měl spíš zaměřit na to co vše dokáže špatná pneumatika na autě způsobit, než se zabývat tím co všechno si můžeme přivodit použitím nehomologované pneumatiky. Samotné riziko plynoucí s použití nehomologované pneumatiky je spíše formou postihu, než že by z toho plynulo riziko při provozu. To, že výrobce nehomologoval pneumatiku zrovna pro danou zemi, totiž nutně neznamená, že ta pneumatika neprošla homologací jinde
Antonín Přikryl, 11.11.2011 01:37
Stále stejné a za posledních 20let se nic nezměnilo.... Škoda,že tu stále nefunguje to,co ve vyspělých státech funguje snad od nepaměti. To,kolikrát se otočí za sekundu 16 palcové kolo vůbec nebudu komentovat...to přece vůbec nezáleží na průměru disku. Nejvíc mě mrzí,že se stále poukazuje na průměr ráfků uvedené v TP...i přez to,že je vlastně důležitý pouze průměr celého kola! A i když máte kola homologované pro váš typ auta..se všemi doklady,na našem dopravnim inspektorátu vám je tam nikdo nenapíše,pokud se k tomu nevyjádří importer daného typu vozu. Tomu jste ale uplně ukradený snad i v případě že máte auto přímo od nich!!...Leda že by jste si ty kola koupil přímo od nich...samozřejmě několikanásobně předražený.
Abík, 13.11.2011 08:21
No nevím, které STK to nekontrolují. V září jsem byl na STK v Č.Bu. Přede mnou zajíždějící Octavia I, s jakými si divnými koly, na nich s ještě divnějšími pneumtikami. Pneumatiky byly o dost užší než disk, takže na něm tvořili jakési A. Technik přišel k řidiči s jeho TP, ukázal mu na rozměr kol a vykázal ho ven. Ani se na auto jinak nedíval. Řekl mu, až budete mít předepsaná kola přijeďte opět.
Fire, 13.11.2011 11:20
Ale blbost. Samozřejmě stačí mít ke kolům oštemplovaný typový list (výrobce nebo dovozce), se kterým podstoupíš na STK prohlídku (soulad údajů ve velkém TP a stavem vozu), technik prohlídne kola na autě, mrkne jestli sedí s "papírama" a pak už jenom jdeš vystát frontu na dopravku, kde ti za 50 kč zapíšou nový rozměr disků a k tomu všecky rozměry gum uvedené v typovém listě. Importéra se nikdo na nic neptá
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů