Často se stává, že rodiny vlastnící nějaké menší auto mají problém, když se rozhodnou vyjet na dovolenou - jednoduše se do vozu nevejdou, a půjčují si například dodávky od známých. Pokud poté narazí na silniční kontrolu, může být zejména v zahraničí problém. Nelze si totiž auto prostě jen vypůjčit a bezstarostně vyrazit na cestu.
Před cestou do zahraničí je dobré s majitelem vozu sepsat potvrzení, že s vaší cestou souhlasí. Není důležité, zda je vůz v soukromém nebo firemním vlastnictví. Toto potvrzení musí být sepsáno v angličtině, nebo jiném světovém jazyce (u vozů vlastněných třetí osobou musí být jeho platnost ověřena notářem).
Bez tohoto potvrzení hrozí, že vám vůz při silniční kontrole v cizí zemi může být zabaven policií do doby, než se prokáže, že není kradený, nebo vám ani nebude umožněn vjezd do země.
Další úskalí představuje technický stav půjčeného auta. Zejména dlouhé cesty na dovolenou k moři jsou pro automobil poměrně náročnou zkouškou, a proto je dobré ho na tyto situace připravit. Nejčastějšími závadami při prázdninovém cestování autem vévodí problémy s pneumatikami, následují problémy s chlazením motoru a vady výfukového systému. Co bychom tedy měli před cestou na dovolenou zkontrolovat?
Na prvním místě jsou pneumatiky. Zkontrolujte, zda běhouny mají na cestu tam i zpět dostatečnou hloubku dezénu – a vězte, že opotřebení vzrůstá s teplotou, a v jižních oblastech bude tudíž větší. Důležitý je správný tlak; pokud plánujete dlouhou cestu s vyšším zatížením, tlak v pneumatikách by se měl zvýšit.
Cestu v horkém letním dni může zkomplikovat nesprávně fungující chlazení motoru. Zejména při teplotách nad 30 ◦C může selhat. Nejčastější příčinou je nedostatek chladicí kapaliny, nebo jiný problém. Nepojízdné auto vás v zahraničí může mimo jiných komplikací vyjít také pěkně draho.
Dále je dobré zkontrolovat prvky povinné výbavy, a ač se to někomu nemusí zdát důležité, také správně uložit a zajistit náklad.
Brýle, mobil, nebo láhev s pitím na přístrojové desce, to vše vám může při nějakém prudším manévru klidně skončit pod pedály, což znemožní ovládání automobilu. Ještě horší je to v případě dopravní nehody, kdy letící předměty mohou zranit posádku. Zatímco auto zastaví během několika okamžiků, nezajištěný náklad se dál pohybuje původní rychlostí a to může vést v extrémním případě i ke smrtelným nehodám. Ideální je co nejvíce věcí umístit do zavazadlového prostoru, ty těžké co nejníže a nejblíže k nápravě, aby nedocházelo k posunu těžiště a tím změně jízdních vlastností auta.
Za uložení a upevnění nákladu je vždy odpovědný řidič, nikoliv osoba, která tak učinila. Je tak v jeho zájmu vše překontrolovat, jelikož veškerá odpovědnost a případné riziko sankce nese právě on.
Než vyrazíte...
• Sepište s majitelem půjčeného vozu potvrzení, že s vaší cestou souhlasí
• Prověřte technický stav auta
• Dbejte na správné uložení a zajištění zavazadel