Jak se jezdí ve Velké Británii a Severním Irsku? Korektně a bezpečně

Actualities
TZS | 15.04.2006
foto: K. Směšný
Jaký je největší rozdíl, s nímž se setká český řidič na britských ostrovech? Kromě toho, že se jezdí vlevo a předjíždí vpravo, to je především slušnost řidičů i policie.
Osmadvacetiletý David Vrzal, který se v brněnské dopravní firmě zabývá logistikou, jezdil rok v britském Newcastlu jako taxikář: "Při provozu, jaký v britských městech panuje, se jinak než slušně jezdit nedá. Na ulicích jsou neustále zácpy, ale řidiči se chovají naprosto korektně k sobě i k chodcům."
Slušní jsou i policisté. Pokud řidiče zastaví například proto, že nesvítí, řeší vše domluvou. "Řidič nemá z policistů dojem, že jej chtějí za každou cenu hned pokutovat," vzpomíná David Vrzal. Teprve ve chvíli, kdy jde o vážný či opakovaný dopravní přestupek, nastupuje represe.
V obci je rychlostní limit 30 mil za hodinu (48 km/hod.), mimo obec 60 mil za hodinu (96 km/hod.) a na dálnici 70 mil za hodinu (112 km/hod.).
Na rychlost je třeba si dávat velký pozor, například města jsou doslova protkána sítí radarů. "Není žádnou zvláštností, že radary jsou například tři sta metrů za sebou," tvrdí David Vrzal. Za překročení rychlosti o 15 mil platil pokutu 60 liber, čili asi 2400 korun.
Z internetových stránek českého automotoklubu lze vyčíst, že to byla částka na spodní hranici sazebníku. Za překročení rychlosti do 20 mil v hodině může řidič dostat pokutu 60 až 360 liber, tedy zhruba od 2400 do 14 400 korun.
Pokuty, když už je policie udělí, rozhodně nízké nejsou. Například v Londýně se za jízdu a parkování automobilu v centru platí mezi 7.00 a 18.30 hodin osm liber. Pokud se někdo této povinnosti vyhne, riskuje pokutu 80 liber, čili přibližně 3200 korun. Hranice placené zóny v metropoli jsou na www.cclondon.com.
V Londýně je i síť takzvaných červených ulic, které jsou označeny červenou čarou podél chodníku. Na těchto místech je jakékoli zastavení či stání zakázáno. Žluté čáry značí možnost pouhého zastavení, zatímco doba stání je vyznačena v na dopravních značkách.
Maximální povolené množství alkoholu v krvi je 0,8 promile. Nouzová telefonní čísla policie, první pomoci a hasičů jsou 999 nebo 112.
Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Olda, 15.04.2006 19:55
A víte, co je na tom nejlepší? Že po té dálnici skutečně všichni tou rychlostí jedou! A dostanete se do cíle dřív, než když se u nás musíte vyhýbat jednak starým 120, jedoucím 70km/hod ale současně i služebním nebrzdícím Passatům 1.8 turbo - co letí 180... dálnice tam je hladká, dobře značená a tak se na druhous tranu Anglie dostanete v pohodě i přesto, že jedete po "špatné" straně silnice! Má práce mě tam zavede dost často ... a jezdí se mi tam líp, než tady!
Watson, 16.04.2006 09:29
Za roky, co jsem jezdil do Anglie, jsem viděl jen jednu bouračku. Ale to byl motorkář, a to se jaksi nepočítá...
Mirek, 31.07.2006 11:58
No nevim. Ted jsem najel po anglii 1000 km a na dalnici se vetsinou jezdi pomaleji ale drtiva vetsina ridicu jezdi +- 120 km/hod coz jaksi limit prekracuje. No a vice nez 120 jich jezdi tak 10% Hmm, jsem zvedavej jestli mi prijde nejaka fotecka
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů