Jak automobilky hledají nové zákazníky?

Actualities
TZS | 09.05.2005
Přichází luxusní fiat i globální auto od General Motors, konkurent Volkswagenu Golf až z Ameriky. Automobilové značky hledají poslední mezery na trhu a připravují se na levnou čínskou konkurenci.

Přichází luxusní fiat i globální auto od General Motors, konkurent Volkswagenu Golf až z Ameriky. Automobilové značky hledají poslední mezery na trhu a připravují se na levnou čínskou konkurenci.

Když před časem Renault zahájil výrobu "globálního" auta v rumunské továrně Dacia, sklidil od řady evropských automobilek neskrývané pohrdání. "Kdo chce auto za 8000 eur, ať si koupí ojetinu", radil šéf Volkswagenu Bernd Pischetsrieder, který ještě netušil, že na německém trhu se za pár měsíců logan objeví ještě levněji, za bezkonkurenčních 7200 eur.
Stejnou cestou jako Renault se nyní vydává i koncern General Motors. Také jeho kompaktní sedan Aveo je určen "pro celý svět", svými nevyhraněnými tvary má vystihnout vkus zákazníků v celkem 120 zemích.
To, co před časem Renault vydával za snahu motorizovat rozvojový svět, prezentuje General Motors jako "důkaz přizpůsobivosti koncernu potřebám jednotlivých trhů". Levnou výrobu tentokrát zajistí společný korejsko-čínský podnik v Šanghaji. Právě v Číně začne letos prodej avea pod značkou Daewoo, v příštím roce dorazí do Evropy jako Chevrolet.


Levná auta teprve přijdou


Zatímco v současnosti je pro Evropany symbolem levného auta Dacia Logan, už za pár měsíců může být všechno jinak. Na starý kontinent se chystá Happy Emissary, malé čínské auto s poněkud archaickými tvary, ale neuvěřitelnou cenou 4000 eur. Karosérie, vzdáleně připomínající staré Daewoo Tico, je dlouhá 3,3 metru a uveze čtyři cestující. Výrobce, státní podnik Quijing, slibuje v ceně airbag řidiče, ABS, elektrická okna, autorádio s CD a litá kola. Jen klimatizace prý bude za příplatek.
Jiný čínský výrobce, firma Brilliance, si zase bere na mušku zákazníky luxusních značek. Jen pro Evropu postavila limuzínu Zhonghua s tvary Fordu Scorpio a maskou z italské lancie, kterou přivezla na jarní lipský autosalón. Zhonghua dorazí do Evropy na podzim, se třemi benzínovými čtyřválci. Nejsilnější bude mít výkon 140 koní a limuzína s ním pojede až 200 km/h. Legrační? Za cenu kolem 15 000 eur už tolik ne.
S prodejem aut ale nemusí zahýbat jen levná čínská pracovní síla. Do Evropy se v příštím roce chystá i značka Dodge, patřící koncernu DaimlerChrysler. Ta přichystala pro evropského zákazníka vlastní představu o malém autě, s rozměry, pro které se vžilo označení střední třída. Šéf Chrysleru Dieter Zetche věří, že chystaný model Caliber bude mít v Evropě úspěch. "Budeme jej nabízet pod cenovou hladinou Volkswagenu Golf," řekl německému deníku Tagesspiegel.

I volkswagen bude levnější


Zatímco se dosud neznámé automobilky chystají dobýt evropské trhy, domácí značky se snaží rozšířit stávající modelovou nabídku, aby přilákaly i dosud opomíjené zákazníky.
Například Volkswagen, který si od éry Ferdinanda Piecha systematicky budoval pověst exkluzívní značky, začal nabízet původně jen pro Brazílii určený model Fox. Vůz, který jezdí na stejném podvozku jako fabia, je zajímavý především cenou. V Německu už se prodává za 8950 eur, o 2300 eur méně než model Polo. V Česku bude mít fox premiéru na červnovém autosalónu v Brně.
Opačným směrem se vydal italský Fiat. Před šestnácti lety skončil s výrobou velkých aut a teď se k ní opět vrací. Model Croma v sobě spojuje vlastnosti limuzíny, kombíku a MPV. Zákazníky má oslnit luxusní výbavou interiéru a vyspělou technikou, ve špičkové verzi bude k dispozici šestistupňová automatická převodovka . Podvozek převzatý z Opelu Signum má velkorysý rozvor, karosérie cromy dlouhá 4,75 metru tak zaručí komfortní svezení i na dlouhých cestách. K tomu fiat přidává ještě prostorný kufr s objemem 500 litrů.

Nalákat vyznavače malých allroadů se chystá Mercedes výrobou malé "čtyřkolky", která by měla doplnit nabídku populární třídy M.
Pro výrobu se automobilka rozhodla poté, co byla na neurčito odsunuta výroba terénního smartu, který překvapivě nedorazil na předem ohlášenou premiéru lednového autosalónu v Detroitu. Zájem o velkoprostorová auta se chystá dohnat i tuzemská Škoda. Už dříve vystavovaná studie s názvem Roomster a později Yeti má dostat sériovou podobu v příštím roce.
Při uvádění netradičních modelů postupují automobilky s viditelnější odvahou, než tomu bylo v minulosti. Například o malém dvoumístném autě uvažoval Mercedes už na začátku 80. let, nakonec jej začal vyrábět pod jinou značkou až o 15 let později. Italský karosář Giugiaro nakreslil první MPV pro lancii už v roce 1978, ale kouzlo velkoprostorových aut objevil pro Evropu až v polovině 80. let Renault. Dnes od nápadu k realizaci zpravidla neuplyne víc než čtyři roky.
Občas ale výrobci zjistí, že ne každý odvážný počin musí skončit úspěchem. V nedávné době to bylo například velkoprostorové kupé Renault Avantime, které nenašlo pochopení u zákazníků. Jeho produkce skončila dřív, než se stačila pořádně rozběhnout.
Že se nemusí vyplatit pouštět se do kategorií, na které nejsou zákazníci značky zvyklí, si vyzkoušel i Mercedes. Zatímco s malými "dodávkami" slaví většina automobilek úspěchy, v podání luxusního mercedesu byl velkoprostorový typ Vaneo přijímán jen velmi vlažně. Jeho výroba skončí letos po čtyřech letech, když jej nahradí o něco menší a komfortnější B třída.
Podle Ferdinanda Dudenhofera z Centra automobilového výzkumu v německém Gelsenkirchenu stojí za urychleným hledáním nových kategorií hrozba importu aut z levných států Asie. "Zatím to vypadá tak, že čínské značky dokážou konkurovat hlavně cenou. Ale vzpomeňte si, jak jsme se před třiceti lety smáli Japoncům," uzavírá Dudenhofer.


Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Riccardo, 13.05.2005 09:36
... na to že za chvíli dojde nafta jsou výrobci automobilů nějak moc optimističtí.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů