Pokud si myslíte, že řízení auta je otrava a parkování ještě větší, vezměte si k srdci: výrobci aut přicházejí s novinkami, které přesunou řadu úkonů z řidiče na vůz.
Automobilky BMW, DaimlerChrysler a Toyota patří mezi ty, které do svých luxusních modelů instalují zařízení, jež automatizují řadu řidičových funkcí: auta se sama zaparkují (s řidičem uvnitř nebo mimo ně) či mají naváděcí parkovací systém (pro méně líné řidiče). Ale také pokročilý kontrolní systém, který automaticky zpomaluje nebo zrychluje jízdu tak, aby vůz udržoval bezpečnou vzdálenost od ostatních účastníků provozu. A varovné zařízení které vám řekne, že jste se odchýlil ze svého jízdního pruhu.
Zda lidé, kteří rádi řídí vysoce výkonná a drahá auta, přenechají některé řídicí úkony automatickému zařízení, se ještě uvidí. Neboť zatím není většina vozů s tímto vybavením v prodeji, alespoň ne ve Spojených státech.
Burkhard Göschel, který v BMW odpovídá za výzkum a vývoj, tvrdí, že cílem automatizovaných funkcí není vyřadit řidiče z řízení. Elektronické systémy, jak říká, nemohou zvládnout všechny funkce, jako je například rozhodnutí, zda se má přejet křižovatka při červeném signálu, aby vůz uvolnil cestu ambulanci.
Zaparkovat lze i dálkověLexus LS 460 Jak dálkově řízený parkovací systém BMW pracuje? Umožní řidiči, aby stál mimo vůz a řídil jej na parkovací místo stisknutím tlačítka na kontrolním ovládači, který komunikuje s ultrazvukovými senzory umístěnými na náraznících. Aby se předešlo selhání, auto zastaví okamžitě, když řidič sejme prst z tlačítka.
K dalším inovacím patří kamera na předním skle, která "čte" dopravní značky pro rychlostní limity a zobrazuje tyto údaje na palubní desce. Kromě toho model využívá údajů z družice, které řidiči na mapě zobrazují situaci na vozovce před jeho autem, třeba na nebezpečné zatáčky. Nebo mu sdělí, zda může bezpečně předjet pomalejší vůz před sebou.
BMW zatím neuvádí, kdy tato zařízení bude do svých aut instalovat a kolik budou stát.
Letos v říjnu má Lexus ze stáje Toyoty dát v USA do prodeje nový model 2007 Lexus LS 460, který má být vybaven tím, co výrobce nazývá pokročilým parkovacím a řídicím systémem. Ten navede vůz do parkovacího pruhu pomocí dálkového ovládání. Zařízení využívá kameru, elektronický řídicí systém a parkovací senzory. Ty získávající energii ze slunečního svitu.
Parkovací systém bude instalován i na modelech 2007 Mercedes-Benz třídy S. Kamera zobrazí na palubní desce barevnými linkami údaje o parkovacím pruhu, pokud do něj vůz couvá. Nissan nabízí podobnou technologii.
Systém předjímá srážku
Kromě parkovacích zařízení nyní automobilky pracují na vývoji vozů, které budou fungovat podobně jako autopilot v letadlech. Vycházejí ze zkušenosti, že takzvané adaptivní jízdní kontrolní systémy, které automaticky řídí zastavení a rozjezd na vozovce s ohledem na bezpečnou vzdálenost od předního vozidla, zvládají provoz lépe než sám řidič.
V červnu předvedl Volkswagen automatizovanou verzi modelu Golf GTi, která umožní jezdit na dálnicích vysokou rychlostí, protože předem informuje řidiče o případných překážkách na vozovce.
Mercedes-Benz použil optický radarový systém, který má zabránit srážce při popojíždění tím, že vůz udržuje v bezpečné vzdálenosti před vozem jedoucím před ním a automaticky brzdí či akceleruje, zpomaluje a zrychluje.
Rovněž Audi z koncernu VW plánuje podobné nákladné optické jízdní kontrolní systémy.
S tak silnými soupeři v zádech, jako jsou Mercedes, Audi či Nissan, kteří nabízejí podobné produkty jako BMW, musela tato bavorská firma reagovat na kritiku, že její technologie jsou pro řidiče příliš složité.
To, s čím nyní přichází, je údajně snadněji ovladatelné, takže zákazníkům působí méně zmatků a nesnází. Například u nynějšího systému, který upozorňuje na to, že vůz opustil svůj jízdní pruh, dostane řidič nikoli akustický signál, který by mohl rušit nebo znepokojovat spolujezdce, ale volant začne vibrovat. Automaticky funguje i radarový systém, který znemožní kolizi s vozidlem vpředu.