Ford testuje nové bezpečnostní technologie

Actualities
Karel Směšný | 07.08.2012
foto: fotd
Ford začíná v reálných podmínkách evropských silnic testovat technologie budoucnosti, umožňující komunikaci jak mezi jednotlivými automobily navzájem, tak mezi auty a prvky dopravní infrastruktury

Jde o součást výzkumného programu, zaměřeného na rozšíření možností komunikace jak mezi jednotlivými automobily, tak mezi automobily a prvky dopravní infrastruktury na evropských silnicích a dálnicích.

Součástí flotily 120 vozidel určených k testování dvou desítek experimentálních asistenčních technologií je i skupina 20 speciálně vybavených modelů S-MAX. Spolu s ostatními automobily se zúčastní čtyřletého výzkumného projektu „Safe Intelligent Mobility – Testfield Germany“ (Bezpečná inteligentní mobilita – testovací oblast Německo), označovaného také jako simTD. Cílem projektu je lépe porozumět potenciálu inteligentních komunikačních systémů ke zvýšení osobní mobility a bezpečnosti dopravy.

„Tento výzkum je klíčový pro rozvoj nové generace asistenčních technologií automobilů Ford. Přinese prospěch zákazníkům společnosti Ford, ostatním účastníkům silničního provozu i životnímu prostředí,“ říká Christian Ress, technický expert z evropského střediska společnosti Ford pro výzkum a pokročilé technologie.

Odborníci očekávají, že použití těchto technologií přispěje ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. Pracovníci Evropského výzkumného střediska společnosti Ford v německých Cáchách a výzkumníci z projektu simTD doposud testovali nové technologie v laboratorním prostředí. Nyní se tedy jejich výzkum zaměřil na veřejné komunikace.

Mezi technologie testované v rámci výzkumného projektu simTD patří:

Elektronické brzdové světlo – v případě prudkého brzdění vyšle automobil patřičný signál k vozidlu, které jede za ním. Systém je funkční i tehdy, pokud druhý jedoucí automobil není s prvním automobilem ve vizuálním kontaktu (například pokud první automobil prudce brzdí za zatáčkou). Společnost Ford vede vývoj a integraci této aplikace.

Systém varování před překážkou – umožňuje, aby automobil informoval ostatní účastníky silničního provozu o existenci potenciálně nebezpečné překážky na vozovce, o její poloze a typu.

Systém rozpoznávání dopravních značek – je ve stálém kontaktu s centry řízení dopravy a získává aktualizovaná data o rychlostních limitech, dočasných omezeních a objížďkách. Stejně tak řidiči poskytuje informace o dopravních omezeních, jako jsou například upravené rychlostní limity nebo změny přednosti v jízdě v aktuální či blížící se lokalitě.

Informační systém o vývoji dopravní situace – poskytuje přesné prognózy stavu dopravy, založené na komplexních informacích. Součástí prognóz je i tvorba pravděpodobných scénářů vývoje dopravní situace a jejich neustálá aktualizace.

Přístup na internet - umožňuje řidiči například rezervaci parkovacího místa a zaplacení za něj během jízdy.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Fénix56, 07.08.2012 21:54
Možná, kdyby to: 1) nerezlo 2) žralo 3-4 litry 3)vydrželo 300-400tkm atd, tak by byli zákazníci více happy. Než když se do toho cpou ty elektronické nesmysly, které akorát zakrývají skutečnost, že primární fuknce auta, tedy pohyb vpřed svépomocí se za poslední desítky let zas aaaaaž tak kupředu neposunul. Kurňa bezpečností technologie klasického Žigula na ně!
free78, 09.08.2012 09:41
souhlas. Kdyby byla šance si za 30t připlatit kvalitní celopozink, nebo elektronickou kontrolu značek u cesty, měl bych jasno. Kvalitní pozink.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů