Statistiky o oživujícím zájmu firemní klientely jsou zkreslené. Prodejcům se vyplácí prodávat auta do ciziny. Dostanou tam za ně víc.
1650 nových Fordů Fiesta bylo v loňském roce zaregistrováno, získalo české registrační značky a bylo vyvezeno. Statistiky naznačovaly optimismus firem, ty podle nich po letech šetření opět začaly nakupovat nové vozy. Vše je ale jinak. Auta, která měla být symbolem ekonomického oživení, sice dostala v České republice registrační značky, záhy ale skončila za hranicemi. Jedním z mnoha příkladů může být jedno z oficiálně nejprodávanějších aut na českém trhu - Ford Fiesta. Značky jich v loňském roce v Česku dostalo 3500, na českých silnicích jich ale dnes zůstává polovina.
Takových příkladů je celá řada. Žebříčkům
nejdováženějších aut kralují Volkswagen Golf i Ford Fusion a Focus, s odstupem času ale z registrů vozidel mizí. Exportované vozy si v Česku nejprve zaregistrují obchodníci s auty, což jsou z pohledu statistiky české firmy, které si pořizují služební vozy. Po očištění o exporty tak firmy nenakupují výrazně více, jak se předpokládalo, ale naopak méně než před rokem. "Na tom, že se auta vyvážejí, není nic špatného, to se děje běžně, jen je zvláštní, že se tisíce aut před
exportem v Česku registrují," říká šéf českého zastoupení Hyundai Vladimír Vošický, který na zkreslené statistky začal upozorňovat. Říká, že míra v letošním roce překročila únosnou mez. To koneckonců dokládá i porovnání údajů o prvních registracích vozů v prvních čtyřech měsících letošního roku s tím, kolik jich v registrech zůstává.
Zatímco u většiny automobilových značek údaje o prodejích odpovídají stávajícím registracím, u řady typů vozů jde o násobné rozdíly. Nejčastěji jde o německé vozy, jejichž cena v Česku je mnohem nižší než například v Německu či Rakousku. Fiesta je v Česku levnější i o čtyřicet tisíc korun, Golf nebo Focus ale i o více než sto tisíc.
80.000 korun ušetří zákazník, který si Volkswagen Golf nekoupí v Německu ale v Česku. Podobné rozdíly jsou i u dalších vozů nižší střední třídy. Cena ale podle odborníků není jediným faktorem, proč tolik aut mizí za hranicemi. O to spíše, že jen menší část
registrovaných aut, která jsou následně vyvezena, připadá na příhraniční kraje. Navíc existuje řada modelů, které jsou v Česku výrazně levnější, a přesto se jich po registraci vyveze jen několik kusů ročně. "I my auta vyvážíme, ale nenutíme dealery je tu registrovat," říká Vošický. Některé automobilky, nejčastěji Ford a Volkswagen, ale vyváží již registrované vozy. To českému zastoupení značky umožňuje dosahovat co největšího podílu na trhu. Nápomocná může být i mateřská automobilka, pro kterou je výhodnější obětovat několik desetin procenta podílu na německém trhu za výrazný, alespoň papírový nárůst na českém trhu.
"My ty vozy neprodáváme, prodávají je dealeři a vše je ve shodě s předpisy a zákony. Nám se to nemusí líbit, ale nemůžeme jim v tom bránit," říká mluvčí českého zastoupení Ford Motor Company Martin Linhart. Vošický nechápe, proč by dealer dobrovolně vůz v Česku registroval a tím ho před dalším prodejem znehodnocoval. Proč zákazníkovi například v Německu nevadí, že je vůz - ač nejetý - prakticky
z druhé ruky a s českým razítkem v technickém průkazu, je vedle výhodné ceny i jeho snadnější dostupnost. Vozy, na které se v zahraničí čeká, jsou v Česku skladem.
Netýká se to jen běžných aut. Rovněž luxusní nebo sportovní vozy, na které jsou na Západě dlouhé pořadníky, je možné v Česku pořídit díky menší poptávce rychleji.