Fiat si věří: Krize je za námi

Actualities
TZS | 26.10.2006
Ještě před dvěma roky americký automobilový gigant General Motors zaplatil vysoké odstupné, jen aby se zbavil nepohodlného partnerství s italským holdingem Fiat. Od l. ledna 2006 akcie firmy na milánské burze stouply o rekordních 89 procent.
Ještě před dvěma roky americký automobilový gigant General Motors zaplatil vysoké odstupné, jen aby se zbavil nepohodlného partnerství s italským holdingem Fiat, jehož všichni považovali za odsouzeného k zániku. V turínském sídle podniku stále vzpomínají na potupný večer koncem rokem 2003, kdy vedení firmy muselo dlouho čekat na přijetí v rezidenci tehdejšího premiéra Silvia Berlusconiho v obci Arcore. Vláda televizního magnáta odpověděla Fiatu, že státní pokladna již příliš dlouho různým způsobem podporovala firmu a že na to nejsou nejen peníze, ale ani chuť. A naznačovala, že by se Fiat mohl zbavit i dvou tradičních, i když nepříliš rentabilních skvostů - deníku La Stampa a fotbalového klubu Juventus.
Po 2,5 letech je situace zcela jiná. Do vedení firmy byl povolán Sergio Marchionne, jehož strategie "nemá cenu sázet jen na snížení mezd a pracovních nákladů, je třeba vyrábět auta, o které mají zákazníci zájem", se osvědčila.
Od l. ledna 2006 akcie firmy na milánské burze stouply o rekordních 89 procent. Rodina Agnelli vlastní nadále přibližně 30 procent akcií, ale téměř 90 procent fluktujícího kapitálu vyměnilo během posledních dvou měsíců majitele. Ve středu minulého týdne bylo například obchodováno s 77 milióny akcií Fiatu.

 Fiaty, které nestárnou 

Smělé plány
K optimismu přispěla i včerejší zpráva deníku Financial Times, podle níž Fiat bude v Jižní Americe během příštích tří let investovat jednu miliardu dolarů, což je dvojnásobkem investic v této oblasti v letech 2003 až 2006. Miliardová investice má směřovat do tvorby designu nových vozů a zlepšení výroby v brazilském závodě v Belo Horizonte. Fiat tak chce posílit podíl na latinskoamerickém trhu automobilů na 15 procent z nynějších 12 procent. Tím by se dostal před americký Ford, který má nyní vysoké ztráty. Fiat nyní prodává v Latinské Americe asi půl miliónu vozů za rok. Aby splnil plány, musel by prodávat o 120 000 aut navíc.
Fiat však hodlá expandovat také v Asii. Novinkou jsou dohody s Čínou a Indií. "V současné době prodáváme v Číně 40 000 automobilů ročně, ale na takovém velkém trhu je to naprosto nedostatečné. V roce 2010 zde chceme prodat 300 tisíc vozů ročně," uvedl nedávno předseda správní rady Fiatu Luca Cordero di Montezemolo. Stejný efekt by měla mít i dohoda s indickým producentem Tata. "Máme vynikající know-how naší filiálky Iveco v produkci motorů pro kamióny - v Indii budou mít určitě úspěch," míní předseda.

Těžká cesta z krize
Fiat byl počátkem 70. let evropskou automobilovou dvojkou. Jenže poté Itálií zmítaly mnoho let sociální nepokoje. Navíc rodina Agnelli během posledních 15 roků věnovala větší pozornost jiným sektorům - měla zájem o soukromé televize, na krátkou dobu si koupila silný podíl v Telecom Italia, vlastnila pojišťovny a celou řadu jiných aktivit.
Následná léčebná kúra byla pro Fiat drastická. Mimo snížení stavu zaměstnanců holding prodal pojišťovny či výrobu leteckého i železničního materiálu a soustředil se na tradiční výrobu automobilů.
V minulých letech bylo až komické, že Fiat, který pracuje v zemi světoznámých karosářů, kteří pracují pro celý svět (Pininfarina, Giugiaro, Zagato) vyráběl zcela anonymní automobily, které v zákaznících nevyvolávaly žádné nadšení.
To se nyní změnilo: Fiat Grande Punto, nové modely Alfa Romeo a chystané novinky Lancia vedou k tomu, že plán Marchionneho "vyrábět do konce roku 2010 tři milióny automobilů v celém světě" se jeví realistický. "Dokázali jsme postavit Fiat na nohy bez cizího kapitálu a bez pomoci státu," říká hrdě Marchionne.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
donald, 26.10.2006 09:53
Pokud se vyvarují podobných problémů jako Renault a Peugeot s nekvalitou a nespolehlivostí (elektronika), mohou hodně získat právě na úkor francouzů a částečně i Němců. Ale sebeslušivější kabát nestačí.
Vládík, 26.10.2006 10:43
Tak tak, ale fiaty jsou na tom s kvalitou velmi dobre - snad jim to vydrzi
Pazouti si zadelavaji dost problemu do budoucna - myslim si, ze ani ten jejich lvi design je nebytrhne /uz to zacina byt okoukany/. Ja bych si takovy poruchovy auto nekoupil.
Pepe, 26.10.2006 10:50
No vidíš, já odjezdil 2 ks P. Boxer, každý má přes 200 tkm, a ok. Nové Ducato 2,3 JTD - 70 tkm a převodovka k.o. To bych radši lítal každý měsíc k pažoutům se stávkujícím stahováním oken (například), než lepit prakticky novou převodovku.... Pozn . Sice se Ducata a Boxeři dělají v jedné fabrice, ale v tomhle případě jde o motor a převodovku Iveco, takže v tom překvapivě frantíci nejedou....
Max, 26.10.2006 10:58
4Pepe: Boxer a Ducato jsou identická auta. Vyrábí se (spolu s Jumperem) v Itálii a pokud bude mít člověk stejnou smůlu jako ty, ale naopak, bude nadávat na Citroen nebo Peugeot a obhajovat Fiat. Trošku schíza.
Pepe, 26.10.2006 14:34
Přečti si to ještě jednou: jde o motor a převodovku od IVECO, ne od PSA. Já už snad budu muset bejt jako DEKTR1 a psát všechno přes Caps Lock....
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů