Elektrická auta vrní před branami Evropy

Actualities
iHNED | 30.11.2011
foto: Citroën
Většina populace EU je ochotna si pořídit auto na elektrický pohon. Hromadnému rozšíření elektrických aut v Česku brání jen dětské nemoci.

Evropa bude do pěti let vyrábět půl milionu elektromobilů ročně. Alespoň taková je předpověď analytika Bartosze Wojszczyka ze společnosti GE Energy, energetické divize General Electric, který nám poskytl rozhovor.

General Electric s loňským obratem 35,6 miliardy dolarů (671 miliard korun) vyčleňuje podle Wojszczyka na vývoj technologií každý rok více než sedminu svých tržeb. "Když se podíváte na každého velkého výrobce aut, zjistíte, že všichni rozvíjejí elektrické automobily," tvrdí Wojszczyk.

Němci a Francouzi

V Evropě postupně propuká elektromobilové šílenství. Německá vláda předpokládá, že do deseti let se bude na německých dálnicích prohánět milion elektromobilů. Tomu se začal přizpůsobovat i největší hráč na trhu, skupina Volkswagen Group, jejíž vyvíjené elektrické modely jako E-Up! nebo Golf blue-e-motion mají podle šéfa koncernu Martina Winterkorna být "dostupné pro každého zákazníka".

Francouzský PSA Peugeot Citroën se zase v září spojil s GE Energy, aby společně vyvíjely elektromobily i hybridní auta. Peugeot už od roku 2010 vyrábí miniauto na elektrický pohon Citroën C-Zero. Dokonce i ruský AvtoVAZ si předsevzal, že v příštím roce vyrobí prvních sto elektromobilů.

Elektromobilita má zastoupení i v Česku. Největší energetičtí hráči na trhu se podílí na jejím rozvoji hlavně z hlediska dobíjecí infrastruktury. Energetické firmy vnímají tento segment trhu zatím jako příležitost, která má obrovský potenciál.

"Až se dobíjecí infrastruktura stane dostupnější, může začít odstraňovat nedůvěru, že elektromobily jsou jen drahé a neužitečné hračky," myslí si manažer útvaru čistých technologií společnosti ČEZ Tomáš Chmelík, jehož firma počítá s tím, že do deseti let bude český vozový park čítat kolem dvou set tisíc aut na elektřinu. Zatím se jich v Česku pohybuje přes 160.

"Už se to děje. Ten trend je tady. Ještě se musí zlepšit technologie a vývoj a zákazníci si auta začnou osvojovat," dodává Wojszczyk.

"Dětské nemoci"

Aby se naplnily předpovědi vlád a automobilových koncernů ohledně množství vyrobených elektromobilů, musí se zlepšit jak technologie, tak i povědomí lidí o elektrickém autě. Tyto faktory zdůrazňují výrobci aut, dodavatelé elektřiny i analytici.

"Společnost Deloitte udělala velký průzkum v Evropské unii, ze kterého vyplynulo, že skoro sedmdesát procent populace je ochotno pořídit si vozidlo na elektrický pohon," tvrdí Wojszczyk.

Zároveň ale přiznává, že není jednoduché je přizpůsobit evropskému trhu, částečně díky jejich vyšší ceně a relativně nízkému dojezdu auta, které v těch nejlepších případech zvládne 150kilometrovou cestu.

Snad největší překážkou v rozvoji elektromobility je vysoká pořizovací cena elektrických aut, hlavně kvůli akumulátorům, které často tvoří nejdražší složku celého auta. "Hodně zákazníků si dnes chce elektrická vozidla pořídit. Ale za stejnou cenu, za kterou by si koupili normální auto," dodává Wojszczyk.

Další "dětskou nemocí", jak ji nazývá Chmelík, je nedostatečná dobíjecí infrastruktura, která odrazuje zákazníky od toho, aby brali elektrická auta vážně.

Podle předsedy Asociace elektromobilového průmyslu Jaromíra Marušince je však většina informací kolem elektromobilů mýty nebo zažitými klišé. Zvlášť co se týká ceny aut. "Dnes už ceny akumulátorů netvoří polovinu ceny auta, ale jen pětinu," tvrdí Marušinec a dodává: "Vysoká cena těchto aut je dána jejich nedostatkem na trhu. Jakmile jich bude na českém trhu dostatek, cena elektrovozů bude srovnatelná s dieselovými auty."

Otázka je kdy?

S elektromobilitou se dnes počítá i na vládní úrovni. Státní energetická koncepce (SEK), na které v současnosti pracuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a jež by měla být hotová do konce letošního roku, počítá s masivním nárůstem elektromobilů v následujících desetiletích. MPO chce kvůli tomu postavit nové jaderné reaktory, které by elektřinu pro elektromobily vyráběly.

Někdy ale vládní podněty, jako v případě SEK, nemusí stačit. O tom, že se elektrická auta složitě prodávají, vědí svoje Britové. Ti mají podobně jako Němci nebo Francouzi vypracované dotační schéma, podle něhož stát dotuje elektrická auta až pěti tisíci librami (149 tisíc korun). I přes štědrou výpomoc se vládě nedaří Brity na auta budoucnosti naučit.

Podle deníku Guardian tak z celkem 28,5 milionu aut v Anglii jezdí na elektřinu pouze přibližně tisícovka. Ve třetím čtvrtletí letošního roku navíc poptávka po elektromobilech klesla oproti druhému čtvrtletí o polovinu.

Tato čísla mohou být varovným znakem pro automobilky, že čas aut na elektřinu ještě nenazrál. Všichni si jsou jisti, že taková doba přijde, nikdo ale nemůže odhadnout, jakým tempem bude poptávka po elektrických autech růst, a tudíž ani kolik investovat do výrobních technologií.

"Kdy se to stane? Tato rovnice má moc neznámých na to, aby se přesně určilo, kdy elektromobilový boom nastane," tvrdí Wojszczyk. Chmelík ho doplňuje: "Je otázka, kdy boom začne. Trend je v tomto směru nastaven. Teď jde spíš o to, vymyslet nějaký byznys model, který dostane tato auta na silnici."

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů