Do země proudí víc ojetých automobilů

Actualities
Redakce TipCars.com | 25.04.2005
Vstup země do Evropské unie Češi pochopili především jako volný pohyb zboží. Od loňského května vyjíždějí za hranice a kupují to, co je tam výhodnější než v Česku a co má zároveň vyšší hodnotu, aby se výlet vyplatil

Vstup země do Evropské unie Češi pochopili především jako volný pohyb zboží. Od loňského května vyjíždějí za hranice a kupují to, co je tam výhodnější než v Česku a co má zároveň vyšší hodnotu, aby se výlet vyplatil. Kupují proto i ojetá auta.


"Když člověk ví, kde nakoupit, sežene slušný vůz až o třetinu levněji než v Čechách," tvrdí Milan Semerák z Teplic, který ze zahraničí dováží čtyři až pět aut měsíčně. Ne pro sebe, ale prý pro známé. Plzeňská firma AutoDirect nepracuje jen pro známé, ale na objednávku pro kohokoli. Využívá rozdílů cen, jaké existují v různých evropských zemích, a nakupuje ojetá i nová auta tam, kde je požadovaný model nejlevnější.
"Za pět měsíců do konce února jsme dovezli 112 vozů za 55 miliónů korun. Letos prodáme asi tři sta aut, denně nám chodí na třicet poptávek," říká předseda představenstva AutoDirectu Jiří Jírovec.
Velký zájem o ojetiny po vstupu do unie očekával i největší tuzemský autobazar AAA Auto. Ve snaze co nejlépe využít nově otevřeného prostoru, kde k převážení ojetin už nebude potřeba osvědčení o původu vozu - jako tomu bylo do května 2004, otevřel pobočku v Utrechtu. Tam soustřeďuje použitá auta, jež jeho nákupčí shánějí v Nizozemsku, Belgii i Francii na objednávky zákazníků z Česka. Postupně chce dovážet tato auta i do dalších zemí střední Evropy.

Rozdíly v cenách trvají
Přestože Evropská komise chce vymýtit cenové rozdíly stejných modelů aut v různých zemích, sbližování cen postupuje pomalu. Příčinou jsou rozdíly v kupní síle zákazníků, Němec si může dovolit víc než Portugalec nebo Řek.
Markantní rozdíly v cenách vozů stále přetrvávají. Například vůz Opel Astra stojí v Německu o téměř polovinu víc než v Dánsku. Pokud si tedy Němec koupí astru v Dánsku, ušetří až 3700 eur. Zatímco průměrný Čech vydělává na Škodu Fabii 15 měsíců, Němec si ji koupí již po třech měsících práce.
Cenové rozdíly existují i u použitých vozů, jejichž pořízení v určitých zemích zvýhodňují i daně. Za ojetiny, případně použitá auta, jsou podle zásad unie považovány vozy, od jejichž první registrace v kterékoli zemi EU uběhlo více než šest měsíců nebo které mají najeto více než šest tisíc kilometrů.
Za taková auta se platí daň z přidané hodnoty a další poplatky v zemi nákupu, ne v zemi registrace, jako je tomu u nových vozů. Zatímco v Česku je DPH 19 procent, v Německu se při koupi ojetiny k ceně připočte celkem 16 procent a ve Švýcarsku dokonce jen 7,6 procenta. Pokud tedy Čech koupí ve Švýcarsku u oficiálního dealera referenční vůz - tedy nové auto, které v autosalónu sloužilo pro testovací jízdy zákazníků, s šesti tisíci kilometrů na tachometru, ušetří až 12 procent ceny.
Dovoz ojetin do Česka proto razantně roste. Za loňský rok se dovezlo téměř 122 tisíc použitých osobních aut, což je o pět procent více než v roce 2003. Při srovnání období mimo EU a v EU, tedy za prvé dva měsíce loni a letos, je nárůst mnohem výraznější. Za letošní leden a únor se do země dovezlo sedmnáct tisíc ojetých aut, tedy o třetinu více než ve stejném období loňského roku.
Registrace nových osobních aut se přitom do konce února zvýšily jen o necelá dvě procenta, za tři měsíce do konce března pak meziročně o tři procenta klesly.
"Vstup České republiky do Evropské unie měl na dovoz ojetých vozidel do země zřejmý vliv," připustil ředitel sekretariátu Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Prodejci aut žijí ze servisu
Se vstupem země do Evropské unie souvisí i nová bloková výjimka, upravující prodej aut. Česko si vyjednalo odklad, nové podmínky začaly platit místo v květnu až v listopadu.
Na trhu se ale viditelně nic nezměnilo. Podle nové blokové výjimky sice může prodávat auta každý, kdo splní podmínky automobilky, může prodávat i více značek v jedné prodejně, nemusí zajišťovat servis a může prodávat kdekoli, tedy i v zahraničí. Většina prodejců ale těchto možností, které měly ve svém důsledku vést ke snížení cen nových aut, dosud nevyužila.
Zavedení dalších značek do prodeje totiž znamená náklady na zaškolení personálu, na propagaci i na stavební úpravy autosalónu. Náklady navíc představuje i rozšíření prodeje mimo dosavadní okruh působnosti. A ze servisu, oprav, údržby a z doplňkového prodeje dnes žije naprostá většina autoprodejců. Prodej nových aut totiž automobilky podporují razantními slevami, na kterých se musí podílet i prodejci. Z marží za prodej, po započtení nákladů na předprodejní přípravu vozu, jim potom nic nezbývá.
Stejně tak se auta nezačala masově prodávat v supermarketech, jak Evropská komise předpokládala. První vlaštovkou v Česku je řetězec Globus, který od letošního dubna nabízí nový automobil Dacia Logan.

Česko před rokem
Po vstupu do Evropské unie budou moci Češi využít rozdílných cen aut v zemích unie a kupovat tam, kde je to nejlevnější, psaly HN před rokem. I po začlenění Česka do unie ale bude takový nákup komplikovaný."I nadále bude pohodlnější koupit vůz u dealera ve vlastní zemi," uvedl tehdy ředitel Auto Palace Group Jindřich Nevrla. Komplikací zahraničních nákupů budou nedostatečné informace, neznalost jazyka, v němž bude kupní smlouva psána i odlišná výbava vozů. Liší se hlavně v Německu a Rakousku, kde určitá kolekce výbavy má i jiný název než v Česku. Většina aut se pořizuje na leasing a bude obtížné v zahraničí leasingovou smlouvu uzavřít.

Česko rok poté
Prognóza Hospodářských novin se naplnila. Většinu nových aut Češi kupují i nadále u tuzemských dealerů, dovoz ojetin vzrostl.

ZDROJ: Hospodářské noviny

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Vymča, 25.04.2005 09:39
Podle mně venku nakupují většinou lidé, kteří mají dost peněz na koupení auta bez leasingových smluv a ti co v zahraničí pracují. Nicméně taky bych čekal, že nákup ojetin v zahraničí půjde nadále nahoru, dokud se nevyváží trh. Ono zatím je to na těch cenách pořád poznat!
poorman, 08.05.2005 20:47
Je sice hezke, ze je ve Svycarsku DPH 7.6%, bohuzel Svycarsko neni clenem EU a jeste dlouho nebude. Takze stejne musite pri dovozu zaplatit nasich 19%, a nechat si vratit Svycarske DPH 7.6. Nebo snad existuje nejaka dohoda mezi EU a CH, ktera by zarucovala stejne podminky jako mezi clenskymi staty EU?
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů