Řidič Porsche Cayene, který jel městem Blovice na Plzeňsku na třicítce před tamější školou téměř dvojnásobou rychlostí, se postihu bát nemusí. V prosinci 2005 ho totiž zachytil radar soukromé firmy, která pro město překračování rychlosti měřila. A Krajský soud v Plzni teď rozhodl, že soukromé firmy nesmějí měřit rychlost.
Odporuje to prý občanskému zákoníku - už proto, že zachycují řidičovu tvář nebo číslo jeho auta. A to mohou podle soudu jen policisté. V Česku, kde takto dodnes některá města a obce rychlost měří, jde již o druhý rozsudek stejného znění.
Ten průlomový, padl na Krajském soudě v Hradci Králové. I v tomto případě soud řešil protest řidiče, kterého ve vesnici změřil technik soukromé firmy objednaný radnicí.
Firmy nahradili strážníciRozsudky jsou v obou případech, hradeckém i plzeňském, podobné.
"Samozřejmě, že jsme si vyžádali i ten rozsudek z Hradce Králové, ale dospěla bych ke stejnému závěru i bez něho. Rozhodující byl zákon, kde je jasně stanovené, že měřit může jen městská a státní policie," říká soudkyně plzeňského krajského soudu Olga Charvátová.
Rozsudek z krajského soudu v Hradci Králové bude zanedlouho řešit Nejvyšší správní soud. Jestli se na tento soud obrátí i plzeňský krajský úřad s kasační stížností, zatím není jasné.
"Ten rozsudek nám přišel teprve minulý týden v pátek, teprve se s ním seznamujeme. Jestli stížnost podáme, se rozhodneme do týdne," říká vedoucí odboru dopravy plzeňského krajského úřadu Jaroslav Vejprava.
Rozsudek Nejvyššího správního soudy by mohl být určitým precedentem i pro další podobné kauzy. Jen na Plzeňsku jsou kromě Blovické ještě další dvě.
Na samotné město Blovice však už tento rozsudek mít vliv nebude. "Dnes už tyto soukromé radary nemáme. Třicítka před školou je stále, ale teď již máme městskou policii a té jsme letos v červenci koupili radar," říká starosta Blovic Jan Poduška.
Podle něho tyto soudní tahanice vůbec nemusely nastat, pokud by ministerstvo dopravy mělo v této problematice jasno. "Ještě za minulého vedení ministerstva jsme byli několikrát ujišťování, že měření soukromníky je bezvadné a v pořádku," upozorňuje Poduška.
Ministerstvo přitom k problematice nemá jasný postoj dodnes.
"Jsou dva právní názory, ale ani jeden nepreferujeme," říká mluvčí resortu dopravy Karel Hanzelka.
"Jeden vychází z rozsudků soudů a druhý z premisy, že co není zákonem výslovně zakázáno, je dovoleno - tedy že s městskou policií mohou spolupracovat soukromníci," dodává.
Jaké radary pro Hradec?Právě proto je rozsudek Nejvyššího soudu důležitý.
Na "liberálnější" výklad ministerstva totiž vsází hned několik obcí v Česku. Jednou z nich je Mělník, kde jde soukromé firmě z každé uložené pokuty šedesát procent. Verdikt bude důležitý třeba i pro Hradec Králové, který si chce od soukromníků pronajmout celkem 70 radarů. Vítězná firma má pomáhat s vymáháním pokut.
"Nyní si necháváme zpracovávat několik právních rozborů. Mají nám buď potvrdit stávající znění zakázky, nebo aspoň navrhnout opatření, abychom se nedostali do potíží jako kolegové v jiných městech," naráží na zmíněné rozsudky krajských soudů mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.
Obchod pro vítěze to v případě Hradce bude slušný: Firma nejenže dostane procenta z uložené pokuty. Navíc dostane za každou změřenou pokutu fixní částku.
Discussion
mufik.martin, 27.09.2007 10:20
NA jedne strane chapu zakon, ze by zadne cizi firmy nemeli mit zadne informace o me, ale na druhe strane to znamena, jezdete jak dobytci, pak jdete k soudu a vyhrajete. K bezpecnosti to mco neprida. 60% provize z pokuty? Kdyby radsi policie ty radary koupila tak se to za chvili splati.
AnderN, 27.09.2007 18:17
Jo ... tomu rikam mrhani verejnymi financnimi prostredky. Jenze to by ty soukrome firmy nesmely patrit znamym zastupitelu a politiku. Navic ta soukroma firma ma diky provizi tendenci chytat max. pocet hrisniku misto toho, co ma za ukol dopravni policie -- zajistovat bezpecnost. To jsou dve zasadne rozdilne veci.
anonym, 27.09.2007 18:24
V naší zemi by nebyl problém sehnat i dobrovolníky na to, aby toto měření prováděli za darmo. Jsme země donašečů, práskačů a závistivců. Již delší dobu se hovoří o tom, že by se mohla vrátit obdoba "pomocných stráží VB", jen by se to jmenovalo jinak. Úplůně jsem žasnul, kolik lidí se na tuto funkci klepalo. Já nejsem pro přestupování zákona, ale jsem už starší a zažil jsem ještě pomocníky VB a podobné lidi, kteří měli minimální vzdělání a chtěli prostě rozhodovat o lidech. Jen doufám, že tady zvítězí zdravý rozum a nevráti se tato doba. Nevidím ani dúvod, proč by měla soukromá firma měřit, natáčet a evidovat přestupky, od toho je tu Policie! Pojedete rychle- chytí Vás, nebo ne, ale snad no to nebudem najímat nějaké bonzáky.
anonym, 27.09.2007 19:24
"jde soukromé firmě z každé uložené pokuty šedesát procent"
To snad dělají srandu ? I kdyby dostali 6 % je to vejvar jak blázen, to by mě zajímalo koho musim podmáznout abych si takovou "firmu" mohl taky založit.
O tom že se tady z toho stává policejní stát kde si nemůžete bejt jistý jestli vás zrovna někdo nenatáčí, měří, sleduje ... o tom už ani nemluvim.
anonym, 28.09.2007 00:47
Máš pravdu, člověk je sledovanej na každém kroku, žádné soukromí, všude samé kamery atd., v tomto je tato doba úplně nahovno.