Co vše umí parkovací asistenti?

Actualities
Karel Směšný | 03.09.2011
Automat točí volantem rychleji, než by to dokázal sám řidič. První setkání s inteligentním parkovacím systémem je bez nadsázky fascinující.
Parkování může být pro někoho doslova noční můrou. Aby tomu tak nebylo, vyvíjí automobilky pro své vozy různé druhy systémů usnadňujících parkování a manévrování, které se souhrnně označují jako parkovací asistenty.

Parkovací asistenty se však neustále vyvíjejí a do budoucna jsou připraveny systémy, které budou parkovat zcela samočinně, bez potřeby jakéhokoliv zásahu řidiče. Příkladem využití různorodých systémů usnadňujících parkování je bavorská automobilka BMW, která v současnosti ve svých modelech používá několik rozdílných systémů.

Automatický parkovací asistent
Automatický parkovací asistent rozšiřuje funkci parkovacího asistentu PDC (Park Distance Control) o schopnost automatického zaparkování do parkovacího místa podélně k silnici. Systém v tomto případě samočinně pohybuje volantem. V případě, že rychlost jízdy klesne pod 35 km/h a řidič tento systém aktivuje (při jeho neaktivování probíhá měření v pozadí), čidla umístěná v modulu bočních blikačů automaticky měří velikost parkovacího místa vedle vozu. Jakmile asistent najde prostor o 1,2 metru delší než automobil, oznámí to řidiči. Poté stačí pouze zastavit a zařadit zpětný chod, vůz se na automatické zaparkování připraví a zobrazí jej na hlavním displeji. Nyní je třeba pustit volant a pouze regulovat rychlost vozu (plynem a brzdou). Automobil pak zajede do volného parkovacího místa. Na řidiči je, aby sledoval překážky na displeji systému. V současné době automobilka pracuje na aktivním systému PDC, který nejenže pomocí ultrazvukových čidel monitoruje vzdálenost od překážek, ale současně dokáže postupně v jejich těsné blízkosti automobil samočinně zastavit. Jedná se o další z prvků na cestě k plně automatickému parkování bez potřeby obsluhy řidičem. Dalším systémem ve vývoji je zařízení umožňující zcela samočinné zajíždění do garáže. Tento systém přijde vhod například pro majitele úzkých garáží. Řidič s vozem zastaví před garáží, vystoupí z něj a stiskne tlačítko na klíči. Automobil se na tento povel samočinně zamkne, rozsvítí potkávací světla, sklopí zrcátka a rozjede se rychlostí přibližně 2 km/h do garáže. Podle měnících se obrazců světlometů snímaných čelní kamerou se nejen automaticky vycentruje, ale současně také zastaví před stěnou garáže. Při vyjíždění funguje celý proces obráceně.

Surroud View – pohled na vůz z ptačí perspektivy
Systém Surround View představuje spolupráci trojice kamerových systémů, jejichž úkolem je zajistit optimální informování řidiče o překážkách kolem vozu. Je tvořen zadní couvací kamerou, bočními kamerami Top View a kamerami Side View. Zadní couvací kamera, umístěná na víku zavazadlového prostoru či na zadní výklopné stěně, snímá obraz za vozem, který se následně zobrazuje na hlavním displeji. Pro snazší orientaci je obraz doplněn grafickými prvky, jež srozumitelně symbolizují vzdálenost od překážek, stejně tak jako trajektorii vozu s daným úhlem natočení kol. Top View usnadňuje manévrování především ve velmi stísněných prostorách. Kromě zadní couvací kamery je tvořen i další dvojicí kamer, umístěných ve vnějších zpětných zrcátkách. Díky optimalizaci obrazu širokoúhlých kamer systém dokáže řidiči zprostředkovat pohled na jeho vůz z ptačí perspektivy a názorně mu ukázat vzdálenost a polohu případných překážek. Systém Top View, který je součástí prvků Surround View, spolupracuje s parkovacím asistentem PDC a pomocí systému BMW iDrive umožňuje přepínat mezi různými druhy zobrazování překážek. Side View je další součástí systému Surroud View. Využívá další dvojici kamer, umístěných v předních částech výřezů blatníků. Na požádání tento systém dokáže zobrazit prostor po stranách vozu. Tato funkce zvyšuje komfort i bezpečnost, například při vyjíždění z garáží nebo úzkých ulic. Na displeji systému se vedle sebe zobrazují pohledy z obou stran vozu.

Article rating
4.3 from 5 (86%)
Rated: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Michal, 03.09.2011 12:43
Nedávno byl tuším v Autotipu podrobný rozbor všech možných vychytávek. Dospěli tam k názoru, že jsou víceméně všechny k ničemu. Sám mám v autě automatické přepínání dálkových světel a notoricky to oslňuje kamioňáky na dálnici. Parkovací asistent zvládne údajně zaparkovat jenom tam, kam se dá víceméně zajet i předkem Těch systémů tam bylo víc, už si na všechny nepamatuju, nicméně závěr byl jasný: za takové věci se vyplatí ušetřit.
Pavlik, 03.09.2011 13:23
S tím se nedá souhlasit. Automatické parkovací systémy jsou opravdu k ničemu, alespoň prozatím. Jiná je situace u čidel vzdálenosti a překážek (včetně kamer) - tady téměř bez výjimky platí čím více tím lépe - nikdy totiž nemáte jistotu, že se neocitnete v situaci řidiče jež v ostravě nabral při couvání vozíčkáře (a dostal roční trest - byť podmínečný). Stejně dobře se vám za autem při hře může schovat dítě....
Michal, 03.09.2011 20:12
To je pravda, čidla jsou fajn a automatická převodovka prakticky nutnost
Pavlik, 03.09.2011 21:56
Automatu jsem na chuť zatím nepřišel. Po městě jezdím poměrně málo (tak1/4) a lenost jsem zatím do takového stádia nedotáhl - byť se snažím seč mohu
Pepe, 04.09.2011 09:02
To já jo. V kombinaci s dost často pobolívající achillovkou je to pro mě docela pádnej argument. Takže další auta (osobní i dodávka) už nejspíš v automatu budou. S těma čidlama - svatá pravda. Za dodávku se mi vejde celá fronta seniorů, které neuvidim... Byl jsem svědkem, jak jeden nešťastník s ivecem při couvání porazil stařenku, naštěstí to skončilo jen oděrkama a šokem...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů