Co čeká na řidiče v roce 2016, díl 4: řidičák na motorku bude mnohem těžší a s autem budete muset prokázat jízdu v tunelu

Actualities
Michal Štengl | 06.01.2016
dalších 12 fotek
foto: Michal Štengl
Pokud se chystáte dělat papíry na motorku, čekají vás mnohem náročnější zkoušky. Nová vyhláška o autoškolách totiž přináší zcela nové praktické testy bez instruktora za vámi. Otázkou ale je, zda se budou skutečně dělat.

Zřejmě si asi říkáte, proč píšeme o něčem, co vlastně platí už od 1. listopadu, v článku novinky pro rok 2016. Vysvětlení je prosté. Novelizovaná vyhláška 167/2002 Sb. (změna 256/2015 Sb.), kterou se provádí zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel, jak zní složitý název této normy upravující výuku v autoškolách, skutečně již platí od loňského roku. Moc se o ní ale nemluví a pro zájemce o řidičák na motorku bude relevantní až od dubna příštího roku, kdy komisaři zahajují zkouškové období.

Do té doby se snad podaří vyřešit několik problémů souvisejících s praktickými zkouškami. Novela vyhlášky totiž přináší v Česku revoluční (v Evropě již běžnou) jízdu bez komisaře za zády. Jenom pro připomenutí, „papíry“ na motorku zahrnují 27 hodin teorie, 4 hodiny zdravotní přípravy a 13 hodin jízdy na silnicích po 45 minutách. Na konci adepta čekají zkoušky z předpisů a praktické jízdy, jejichž součástí bude i několik testů na cvičišti bez instruktora za zády. V rámci této zkoušky zájemce o řidičák čeká pomalá jízda v přímém směru, bezpečné otočení o 180°, projetí zatáčky ve tvaru písmene U, slalom mezi kuželi, jízda po dráze ve tvaru osmičky, opakované rozjetí s jednou nohou na stupačce, vyhýbací manévr v rychlosti 45, resp. 50 km/h nebo prudké brzdění z rychlosti 50, resp. 45 km/h (jak zkoušky vypadají, naznačují přiložené obrázky). Součástí praktické zkoušky je také kontrola stroje před zahájením jízdy, schopnost vést motocykl bez použití motoru, sejmutí motocyklu ze stojanu a jeho opětovné postavení na stojan.

Jak nám potvrdilo několik oslovených instruktorů, změnu vítají, protože dosavadní zkoušky byly nedostatečné. Zároveň ale dodávají, že má pořád spoustu chyb. Upozorňují třeba na to, že některé testy jsou stále příliš náročné. Už jednou totiž prošly úpravou. Při testovacích zkouškách se zjistilo, že se nedají absolvovat. V souvislosti s náročností zkoušek měla být rozšířena praktická výuka, která stačí tak akorát na základní zvládnutí stroje.

Mnohem zásadnější je ale problém s tím, že nejenže nejsou přesně stanovené parametry zkušebních a cvičných ploch, kde se mají zkoušky dělat, ony totiž ani nejsou! Cvičné plochy, tak jak si je někteří z nás pamatují, už totiž většinou neexistují. A parkoviště u supermarketu asi není to pravé ořechové. V tomto ohledu vydala Asociace autoškol České republiky (AACR) stanovisko, kde nabádá autoškoly, aby vstoupily do jednání s obcemi s rozšířenou působností, které by měly tyto plochy zajistit.

Bohužel není vyřešena ani zodpovědnost žáka za škodu na majetku (pojišťovny nejsou ochotné zkušební motocykly pojistit) a zdravotní následky případných zranění. V materiálu zaslaném AACR i na ministerstvo dopravy se mimo jiné píše i to, že nejsou stanoveny metodické podmínky vedení a hlavně vyhodnocování zkoušek (kolikrát je možno jízdní úkon opakovat, kolikrát je možné shodit kužel). Neví se ani, jakým způsobem bude žadatel i zkušební komisař vyhodnocovat dodržování stanovených rychlostí. Aktuální stanovení rychlostí je neměřitelné, nepřesné a umožňující zvýšení korupce. Dokonce není ani přesně stanovena výbava žáka ke zkoušce.

Novela vyhlášky ale přináší změny i pro žadatele o skupinu B (ale i ostatní). Praktická zkouška byla rozšířena o prokázání schopností při jízdě v zatáčkách (opět není jasné, co si pod tímto pojmem představit), při míjení protijedoucích vozidel, včetně úseků s omezeným prostorem, předjíždění vozidel, jízda kolem překážek, zaparkovaných aut, dodržování bezpečného odstupu, rozjezd po zaparkování, po zastavení v provozu a po výjezdu z vozovky, průjezd dálničním uzlem a tunelem a také provedení nezbytných bezpečnostních opatření při opuštění vozidla. To jsme opravdu zvědavi, jak se tohle bude trénovat i vyhodnocovat.

Nové povinnosti ale vznikají také komisařům. Nově totiž musejí mít znalosti nejen z ovládání a údržby vozidla, ale také z bezpečnosti při manipulaci s nákladem, hospodárného řízení, provozních nákladů a šetrnosti k životnímu prostředí, technických vlastností vozidel a jejich konstrukčních celků a fyzikálních vlastností vozidel. Pro ně asi zásadní novou povinností je vystavení podrobného popisu toho, co jste během praktické zkoušky udělali dobře a co špatně.

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů