Prodej aut v Evropě slábne už pět let. Zdejší automobilky jsou proto nuceny omezovat výrobu a investovat tam, kde jdou vozy dobře na odbyt. Hlavně do Číny, kde společné podniky založené se západními partnery letos vyrobí 19,6 milionu osobních a lehkých užitkových aut. To znamená, že Čína vůbec poprvé předstihne Evropu s očekávanou produkcí 18,3 milionu vozů.
Vyplývá to z předpovědí, které pro britský list Financial Times připravili experti renomovaných institucí, například IHS, LMC Auto nebo PricewaterhouseCoopers. Prvenství Číny vynikne tím více, že prognóza pro Evropu nezahrnuje jenom EU, ale také důležité země mimo ni, kdy výroba roste - Rusko a Turecko.
Klesne-li letos výroba osobních a lehkých užitkových aut v Evropě na předpokládaných 18,3 milionu, pak to bude o šestinu méně než v rekordním roce 2007, kdy to bylo 22 milionů.
Západním automobilkám se v Číně stále daří. Během ledna až listopadu 2012 se tam prodalo zhruba 14 milionů nových osobních aut, meziročně o 7,1 procenta více. Německý Volkswagen, který v Číně do roku 2016 investuje 14 miliard eur, zvýšil loni odbyt zhruba o desetinu na 2,5 milionu vozů. Je tak těsně druhý za americkým General Motors.
V čínské expanzi hodlají pokračovat skoro všechny globální automobilky. Například americký Ford chce v říši středu do roku 2015 zvýšit kapacity dvojnásobně na 1,2 milionu vozů. Japonský Nissan nyní staví ve městě Siang-jang (centrální Čína) nákladem 315 milionů dolarů továrnu na výrobu luxusního modelu Infiniti. Ten by měl konkurovat hlavně německým prémiovým značkám.
Západní investice směřují nejenom do Číny, ale také do Indie, kde se výroba osobních aut v období 2007-2013 zdvojnásobí na 4,1 milionu. Významnou investorskou destinací je rovněž Thajsko, kde se letos počítá s produkcí 2,4 milionu aut (proti roku 2007 rovněž dvojnásobek).
Zhruba každé třetí vyrobené auto koncernu VW bude letos pocházet z asijské továrny, zatímco v roce 2007 to bylo přibližně 15 procent.
V předkrizovém roce 2007 se v Evropské unii prodalo rekordních 15,5 milionu nových osobních aut. Ale od té doby odbyt povážlivě klesá na 13,1 milionu v roce 2011 a 11,3 milionu za loňský leden-listopad. Na tomto tristním vývoji se podepsalo hned několik faktorů - dluhová krize a s ní spojené pochybnosti o společné měně, vysoká zadluženost domácností v západní Evropě i stoupající nezaměstnanost, jejíž průměrná míra v eurozóně již dosahuje 12 procent.
Z velkých zemí eurozóny je to znát hlavně ve Španělsku, kde prodej osobních vozů loni meziročně spadl o sedminu na necelých 700 tisíc vozů. Přibližně stejný propad zaznamenala také Francie, kde se prodalo 1,90 milionu nových aut, nejméně od roku 1997.
"To, že by poptávka v Evropě ožila během několika následujících let, není příliš pravděpodobné. Pod velkým tlakem budou především výrobci dodávající pro masový trh," poznamenává v listu Financial Times Pete Kelly, analytik LMC Auto.
Ten očekává, že v Evropě bude přibývat automobilek ohlašujících omezování výrobních kapacit. Americký Ford Motor hodlá zavřít po jedné továrně v Belgii a Británii. PSA Group zatím mluví o jedné v domovské Francii. Opel, německá dcera amerického General Motors, vážně uvažuje o zastavení výroby v Bochumi.