BMW řady 7 - Pohled do budoucnosti

Actualities
iHNED | 30.06.2009
další 4 fotky
foto: km77.com
Nová řada 7 od BMW napovídá, co všechno budou umět obyčejná auta.

O nové generaci BMW řady 7 bylo slyšet v souvislosti s mezinárodním představením momentálně technicky nejvyspělejší limuzíny světa v Drážďanech.
Nejen v případě mnichovské značky slouží tyto velké luxusní sedany svým výrobcům jako výkladní skříň nových technických řešení, která si s odstupem let najdou cestu také do nižších pater automobilového světa. Právě skrze nejvyšší třídu vstoupily kdysi do hry bezpečnostní pásy nebo protiblokovací systém ABS.
I nová řada 7 překypuje technikou jako z vědeckofantastických filmů a český importér značky BMW udělal chytrý tah, když po počátečním opojení z twin-turbo verze 750i zařadil do testovací flotily vůz sice se slabším motorem, ale zato nabitý veškerými prvky příplatkové bezpečnostní výbavy.

Cena za sci-fi
Sedmičková řada s dvakrát přeplňovaným šestiválcem o objemu 3,0 litru (označení 740i tedy neudává objem motoru v litrech, jako tomu bylo donedávna) vyjde v základním provedení na 2,2 milionu korun. Kdybyste ale chtěli auto vybavené stejně jako exemplář, který jsme měli to potěšení zkoušet, museli byste mít na stavebním spoření ještě o devět set tisíc korun víc.
Které položky z předlouhého seznamu výbavy na přání jsou nejzajímavější?
Zadní parkovací kameru (11 445 korun) má dnes i lecjaké auto nižší střední třídy. Žádné z nich ale nevidí z úzkého průjezdu - na rozdíl od BMW řady 7. Dvojice kamer na přídi poskytuje širokoúhlý obraz prostoru před vozidlem, což oceníte při vyjíždění z úzké ulice na hlavní, mezi vysokými živými ploty či kdekoli jinde, kde nelze získat rozhled bez riskantního vystrčení "čumáku".
Cena za tuto ojedinělou vymoženost je navlas stejná jako v případě výše zmíněné couvací kamery. Další kamery sledují bílé čáry na silnici. Když se k čáře přiblížíte způsobem, který řídicí jednotka systému vyhodnotí jako neúmyslný, dostane se vám varování v podobě vibrujícího volantu.
Od jiných podobných zařízení se tento systém za 15 805 korun liší ve dvou bodech: jednak reaguje ještě před vlastním přejetím čáry, jednak působí velice přirozeně, podobně jako když na dálnici najedete na zdrsněný bílý nátěr u krajnice. Pojíždění v koloně neobyčejně usnadní aktivní tempomat s funkcí Stop & Go za 53 955 korun. Na rozdíl od obyčejných tempomatů dokáže velmi plynule a efektivně udržovat stálý odstup od vozidla vpředu, a to až do úplného zastavení!
V typickém provozu dopravní špičky, kdy se auta prakticky neustále rozjíždějí a znovu zastavují, pracuje systém zcela samostatně. Když však kolona zůstane bez pohybu déle než několik sekund, musí řidič "povolit" opětovný rozjezd vozu jemným přidáním plynu. Akcelerace na přednastavenou rychlost již proběhne automaticky, samozřejmě jen pokud to dovoluje provoz.

Vidí chodce ve tmě
Další pozoruhodnou novinkou je BMW Night Vision, systém nočního vidění (59 950 korun). Podobné zařízení bylo k mání již u předchozí generace řady 7 a nabízí ho také Mercedes-Benz ve své třídě S.
Toto je ale zdokonalená verze, která dokáže rozpoznat lidské postavy v blízkosti silnice a upozornit na ně varovným trojúhelníkem přímo na displeji. Ten je natolik výrazný, že ho spolehlivě zaregistrujete i periferním viděním.
Adaptivní světlomety (18 258 korun), které mění svůj sklon a úhel natočení podle toho, zda jedete ve stoupání, či klesání, přejíždíte horizont, zatáčíte, nebo děláte tohle všechno dohromady, fungovaly během našeho testování skutečně přesvědčivě - na rozdíl od samočinného přepínání potkávacích a dálkových světel (4088 korun).
Opakovaně se nám stávalo, že systém dopřál protijedoucím řidičům plný příděl modrého výbojkového světla. Po několika takových extempore jsme raději důsledně přepínali světla starou dobrou páčkou.
Zato k systému aktivních zkrutných stabilizátorů Dynamic Drive nelze mít výhrady, leda snad až na vysokou cenu 72 758 korun.
Tento počítačově řízený systém účinně potlačuje přirozené naklánění karoserie v zatáčkách a v kombinaci se systémem aktivního řízení a natáčecích zadních kol (obojí dohromady za 53 138 korun) dává automobilu obratnost z říše snů.
Dosud žádný sedan nejvyšší třídy nedokázal projíždět zatáčkovité úseky s takovou kombinací přesnosti a agility jako nová řada 7. U verze 740i je tento efekt ještě výraznější než v případě dříve testované 750iL se silným, ale také dosti těžkým twin-turbo osmiválcem.

Podpora pro iPhone
Samozřejmě je k dispozici celá řada dalších vynálezů, od průhledového displeje (37 878 korun), který promítá provozní údaje na čelní sklo, přes motorické dovírání dveří (17 440 korun) až po zdánlivě triviální drobnost, jako je USB (8175 korun) s plnou podporou mobilního telefonu Apple iPhone.
Po jeho připojení můžete na hlavním displeji vozu vytáčet čísla uložená v telefonu nebo přehrávat hudební skladby - ideálně na 600wattovém audio systému BMW Professional za 24 525 korun.
Hořekovat nad horentními cenami příplatkové výbavy největšího BMW by bylo stejně pošetilé jako lamentovat nad tím, že tyto systémy nejsou pro většinu lidí dostupné. Vždyť řada, ne-li většina zde popsaných "zázraků" se nakonec dostane do základní výbavy obyčejných aut. Stačí počkat nějakých dvacet let...

Audi Q7 4.2 TDI

Cena

 

2 222 000 Kč

 

Motor

 

šestiválec 3,0 l, twin-turbo

 

Výkon

 

240 kW

 

0-100 km/h

 

5,9 s

 

Max. rychlost

 

250 km/h

 

Spotřeba

 

9,9 l/100 km

 

Emise CO2

 

232 g/km

 

Hmotnost

 

1935 kg

 

Tři další oblíbenci státníků a průmyslníků
 Audi A8 4.2 FSI Mercedes-Benz S450 Lexus LS 460 
    
Cena 2 253 500 Kč2 362 150 Kč2 169 000 Kč
Klady vynikající dílenské zpracovánínejlepší komfort jízdy v této tříděluxusní výbava již v základu
Zápory do roka je tu nový modelne každému se líbínevzhledná palubní deska
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
krakatit, 30.06.2009 16:02
tak za 3 roky to bude prijatelne jako ojetina, za cenu nove
skodofky v plne palbe co bude na trhu...
Ráďa, 01.07.2009 13:59
jj však tak se to dělá, někdo jezdí za 500 tis ve slušném E65, někdo má za 750 tis pouze O2 TDÝ
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů