Autosalon Ženeva 2008 – zelená budoucnost?

Actualities
Markéta Konopová | 24.03.2008
Letošní ženevský autosalon znovu potvrdil jasné ekologické trendy, kterými se výrobci automobilů řídí. Japonská Toyota v minulém roce prodala v Evropě 32 tisíc hybridů, což je o 40 procent více, než v předchozím roce. Také výrobci z USA se začali hlásit k ekologii, hlavně Jeep a Chrysler jsou v této oblasti aktivní. A domácí Škoda? Ta s premiérou nového Superbu představila rovnou i jeho „zelenou verzi“ s označením GreenLine.

BMW

 
BMW X5 Vision Efficient Dynamics Concept

Stejně jako ostatní automobilky, i BMW se snaží přiblížit přírodě v dobrém slova smyslu a přistupuje k vývoji modelů s nižší spotřebou pohonných hmot vč. snižování emisí. Model X5 pohání čtyřválcový diesel o obsahu 2,0l se dvěma turbodmychadly. Výkon 150 kW/204 k je doplněn elektromotorem, který pohání 20 koní. Protože nejde o zrovna „velký“ elektromotor, napomáhají mu střešní solární panely, taktéž zajišťující energii. Vůz je vybaven novým osmistupňovým automatem.

BYD

 

BYD F3 DM

Čínská automobilka představila vůz nižší střední třídy s elektromotorem a benzinovým pohonem, s nimiž dosáhne maximální rychlosti 150km/h.

Cadillac

 

Cadillac Escalade Hybrid

Jde o první opravdu velké a luxusní SUV s hybridním pohonem. Cadillac Escalade Hybrid je poháněn hospodárným dvourežimovým systémem, který přináší minimálně 50% úsporu paliva při jízdě ve městě. K dispozici by měl být jak s pohonem dvou, tak i všech kol. Cadillac Escalade je při nízkých rychlostech poháněn elektřinou, v případě potřeby pak využije výkon zážehového motoru. Novinkou je i samotný patent General Motors v podobě variabilní převodovky EVT a 300 voltového nikl-metal hybridového systému ukládání energie ESS. Zatímco ve Spojených státech si první kousky budou moci zákazníci pořídit již letos létě, o prodeji v Evropě se zatím nerozhodnulo. Očekává se však v nejbližších měsících.

Dacia

 

Dacia Sandero

Jde o sportovní hatchback s 1,5l naftovým motorem o výkonu 70 koní, který emituje pouze 120 g oxidu uhličitého na 1 km.

Fiat

 

Fiat 500 Aria

Již před padesáti lety oblíbený model se dočkal znovuzrození. Stejně jako jeho předchůdce, i on si velmi rychle získal oblibu veřejnosti i médií. Výrazně k tomu přispěla možnost, přizpůsobení si svého „mini fiátka“ svým představám. Kromě různých unikátních polepů karosérie, krytů kol, chromovaných krytek vnějších zrcátek atd. si můžete vybrat i ze široké škály doplňků a příslušenství pro ještě sportovnější či naopak elegantnější podobu vozu. K vytvoření jen a jen vašeho vozu tak máte na výběr z cca 500 tis. kombinací. Automobilka však míří ještě výš. Ani tento úspěch ji neuchlácholil natolik, aby na Ženevském autosalonu nepředstavila koncept s názvem Fiat 500 Aria, který se snaží být maximálně ekologický. Koncept pohání dieselový motor o objemu 1,3l s filtrem pevných částic. Díky systému Stop&Start se snížila spotřeba paliva až o 10% a zároveň klesly emise. Ekologie dýchá i z interiéru, ve kterém byly použity recyklované materiály – gumovou část podlahy zajistily recyklované pneumatiky a i v čalounění sedadel se objevují recyklované materiály.

Ford

 
Ford Mondeo Econetic

Mondeo Econetic ukrývá pod kapotou naftový dloulitr TDCi vybavený filtrem z pevných částic. Pokračovatel Focuse Econetic je navíc vybaven pneumatikami s menším valivým odporem, s šestistupňovou speciálně upravenou převodovkou a již zmíněným dvoulitrem o výkonu 113 koní. Spotřeba sice není doposud známa, ale díky úpravě vstřikování paliva, by měla spotřeba klesnout.

Novinky u General Motors

 

Také General Motors představují širokou škálu svých značek, studií, designérských konceptů a řadu premiér. GM HydroGen 4 – již čtvrtá generace technologie vodíkových palivových článků, které čerpají a dále rozvíjí principy svých předchůdců. Zlepšení však přichází v podobě delší životnosti a lepší dynamiky. HydroGen4 ukládá vodík ve třech až 700 barových zásobnících, díky kterým je umožněn dojezd až 320 km. Navíc díky synchronnímu elektromotoru nastává zrychlení Hydrogenu4 z 0 na 100km během 12 sekund.

Hummer

 

Hummer HX Concept

Výjimečně přizpůsobivý off-road, který se doslova během „okamžiku“ dokáže přizpůsobit vašim přáním, a to, díky odnímatelným střešním panelům a zadnímu oknu. Z Hummera tak za chvilku máte doslova pick-up nebo dokonce kabrio. Nepotřebujete ani dveře? A nárazníky jakbysmet? Není problém, i ty lze odejmout…Jen motor, 3.6 V6 FlexFuel s palivem E85, nechejte na svém místě.

Honda

 

Honda FCX Clarity

Model FCX Clarity je poháněn palivovými články V Flow, které jsou hlavním zdrojem energie vozidla, v kombinaci s lithium-iontovými akumulátory. Zároveň je vůz vybaven nádrží na vodík, který napomáhá při výrobě elektřiny pro pohon elektromotoru. Nejen vodík napomáhá tvorbě energie. Právě ta, je generována při samotném zpomalování vozu či při brždění /pomocí přeměny kinetické energie/. Díky již zmíněným palivovým článkům se u Hondy FCX Clarity snížila spotřeba paliva o cca 20% a dojezd se zvýšil o celých 30%, to je ca o 430 km. Honda se však nezaměřila pouze na ekologický pohon, ale pojala šetrnější přístup k přírodě zase o něco komplexněji. Na čalounění sedadel a polstrování dveří byl použit materiál Honda Bio-Fabric z rostlinných vláken, který se zároveň pyšní velkou odolností a barevnou stálostí. Interiéru vévodí palubní deska s přehlednými údaji o spotřebě vodíku, navigaci s informacemi o vodíkových čerpacích stanicích, systém pro zmírnění následků nehody, parkovací kameru atd. Automobilka oznámila plán zahájit prodej v omezeném množství již v létě tohoto roku. Vozy chce také pronajmout skupině zákazníků v jižní Kalifornii za 600 dolarů měsíčně po dobu tří let.

Honda CR-Z

Honda CR-Z je sporťákem, který si sice nebudete moci nejspíše zakoupit, jedná se zatím pouze o studii, ale mnohé zajímavé prvky se dozajista objeví i v sériové výrobě. Céerzetko pohání hybrid IMA, který vyniká minimální spotřebou s kombinaci s nízkými emisemi. Jedná se o kupé, které zaujme výraznou maskou a otvory pro přívod vzduchu. Svezení na 19ti palcových litých kolech umocní i velkorysý výhled, o který se dostatečně postarala kompletně prosklená vrchní část vozu. Setmí-li se, cestu vám prozáří LED diodové světlomety a interiér zároveň zalije modrý neon. Super-tenká sedadla společně s výrazným volantem posílí sportovní ráz jízdy.

Hyundai

 

Hyundai představil i-blue

I-blue ukazuje kombinaci v současnosti dostupných technologií. Výsledkem je řada technologií aplikovaných na modely i10, i10 CNG, i30 a nové i20 a vytvořených s cílem dosáhnout snižování emisí CO2 a spotřeby paliva. Jednotlivé modely nabízí různé kombinace prvků řady i-blue. Celý balíček zahrnuje prvky v oblasti snižování odporu, zvýšení efektivity motoru a převodů a vyladění podvozku.

Aerodynamická zlepšení - k dosažení snížení koeficientu odporu vzduchu nabízí balíček i-blue specifické aerodynamické prvky pod podlahou, aerodynamické uložení předních i zadních kol nebo přepracované přední nasávání vzduchu a pozměněný zadní spoiler. Přenos síly - mezi prvky, které společně zajišťují snížení spotřeby paliva, patří přepracovaný chladící systém, vylepšené využití olejů, změna ovládacího softwaru - např. kontrola tlaku vstřikování a načasování cyklů motoru spolu s vyšší recyklací výfukových plynů a snížení otáček při chodu naprázdno. Dále přidání indikátoru řazení s kontrolou ECU (indikátor rychlosti) a zavedení systému Bosch Start & Stop (včetně generátoru). Podvozek - závěs snížen o 15-20mm, zavedení pneumatik Michelin s nízkým valivým odporem (i10: 175/55 R14; i30: 205/55 R16) a vyšším tlakem. Převodovka -výměna pětistupňové převodovky za šestistupňovou a prodloužením tří nejvyšších poměrů.

Hyudai - řada vozů i-blue

i30 blue

S naftovým motorem 90 k 1.6CRDi vypouští pětidvéřový model 125 g/km CO2. Díky balíčku i-blue se podařilo dosáhnout snížení o 15,2% na 106g/km. Toto snížení se odráží i v nižší spotřebě paliva, přesnou hodnotu však Hyundai zatím neudává.

i10 blue

Model s motorem 70 k 1.1CRDi má hladinu emisí – 114 g/km. Díky základním prvkům řady i-blue lze emise snížit o 17% až na 95 g/km.

i10 blue CNG

Definitivní řešení ekologického vozu nabízí dle korejské automobilky dvojí kombinace nově vyvinutého tříválcového motoru o objemu 0,8 l s turbodmychadlem (98k) a aplikace CNG. V této kombinaci dosahuje i10 blue CNG emisí 65g/km CO2.

Chrysler

 

Chrysler ecoVoyager a Dodge ZEO


Chrysler ecoVoyager
Oba koncepty jsou poháněné elektromotory o výkonu 200 kW a benzinovými motory o výkonu cca 60 kW. Dodge dokáže baterie pohánět přibližně 400 kilometrů. Zrychlit z 0 na 100km pak zabere Zeu „pouhých“ šest vteřin.

Jeep

 

Jeep Renegade

Kromě baterií, na které ujede pouhých 65 kilometrů, je Jeep vybaven i i tříválcovým dieselovým motorem o obsahu 1,5 litru, kterému stačí 2,14 litru nafty na 100 km.

KIA

 

KIA Eco_ cee’d 2009

Kia v Ženevě vystavuje dva nové “zelené” koncepty. Koncepty pod názvem ‘eco_cee’d’ vychází z vozů Kia pro_cee’d a pětidvéřového hatchbacku cee’d. Kia Motors již potvrdila, že mnoho technologií použitých na konceptu eco_cee’d bude postupně zavedeno do všech sériových modelů cee’d, které se začnou vyrábět od prosince 2008. Ekonomika provozu a emisní hodnoty vozů eco_cee’d vyplývají z mnoha malých vylepšení. Spotřeba paliva se snížila na 3,9 l/100 km a emise CO2 klesly u modelu pro_cee’d o 17 % na 104 g/ km a na 106 g/ km u pětidvéřové verze cee’d.

Lotus

 

Lotus Exige 270E TriFuel

Sportovní značka Lotus přivezla do Ženevy model Exige 270E TriFuel, s poněkud delším názvem, ale zato jasnou myšlenkou. Tento vůz totiž umí jezdit na tři druhy paliva, konkrétně to jsou metanol, etanol a benzin. A nevadí mu ani jejich libovolné promíchání. Paliva může spalovat přeplňovaný čtyřválec 1.8 l o výkonu 198 kW, s nímž Lotus zrychlí z 0 na 100 km/h za 4 sekundy a dosáhne max. rychlosti 255 km/h.

Mazda

 

Mazda Premacy HRE (Hydrogen Rotary Engine ) Hybrid

Mazda Premacy HRE Hybrid má sice poměrně malý dojezd, přibližně 200 km, zato se může pochubit skutečností, že při jízdě produkuje pouze čistou vodu (je poháněna vodíkem) a je určena max. pro pět osob. Druhý pohon tvoří klasická benzínová nádrž a tak je rozhodnutí zda jet či nejet ekologicky pouze na rozhodnutí řidiče. Zatímco osudy některých konceptů jsou více než nejasné, Mazda přislíbila, že po světové premiéře v Tokiu, nabídne první kusy Mazdy Premacy HRE Hybrid k pronájmu již v první polovině roku 2009.

Mercedes-Benz

 

MB Vision GLK hybrid

Nejmenší SUV Mercedesu – nové GLK, ukazuje hned po své premiéře také směr, kterým se bude ubírat ve své úsporné verzi. Německá automobilka zvolila u tohoto typu kombinaci dvojitě přeplňovaného vznětového čtyřválce 2.2 l a elektromotoru, což vede k průměrné spotřebě 5,9 litrů nafty na 100 km. I v „zelené“ verzi bude ovšem GLK dost dynamické, spurt z 0 na 100 km/h zvládne během 7,3 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 215 km/h. Důvodem je dostatečný výkon 165 kW a točivý moment 560 Nm, když elektromotor dodává 160 Nm.

Mitsubishi

 

Mitsubishi i-EV

Elektrické „i“ neboli „i-EV“ (v Japonsku „MiEV“) bylo představeno už v říjnu roku 2006 a mělo by přijít na japonský trh v roce 2010. Možnosti případného vývozu na mezinárodní trhy se momentálně vyhodnocují. Model i-EV, postavený na platformě malého vozu „i“, nahrazuje klasický zážehový motor umístěný v zadní části prostoru uprostřed vozu mezi nápravami a palivovou nádrž umístěnou pod podlahou systémem lithium-ionových akumulátorů, elektromotorem, invertorem a dalšími elektrickými součástmi. Vedle praktičnosti a nízkých emisí podává i-EV ve srovnání s výchozím lepší výkon motoru (o 31 % lepší akcelerace při rychlosti 40-60 km/hod než klasický malý vůz), lepší točivý moment (180 Nm oproti 94 Nm „i“ s přeplňovaným benzínovým motorem o objemu válců 660 ccm), nižší hlučnost (o 5 dB méně) a nižší úroveň vibrací. i-EV využívá vysokokapacitní lithium-ionový akumulátor složený z 22 modulů se 4 články na každý modul. Všechny akumulátorové moduly se vejdou pod podlahu, buď na výšku nebo napříč, malé Mistubishi ujede na jedno nabití 160 km. i-EV funguje se dvěma typy systému dobíjení akumulátoru - systém domácího dobíjení (100V, 200V) pro nabíjení doma nebo na parkovišti. i-EV lze dobíjet z běžné domácí elektrické zásuvky pomocí standardní zástrčky umístěné na pravé straně vozidla. Při využití levnější noční energie je možné i-EV úsporně dobít za 7 hodin při napětí 200 V (14 hod při 100 V). Druhý je systém rychlodobíjení, který umožňuje rychlé nabití akumulátoru pomocí rychlonabíjecí zástrčky umístěné na levé straně vozu. Třífázový 200V 50kW Quick Charge System dobije akumulátor i-EV na 80 % maxima za přibližně 30 minut.

Morgan Motor Copany

 

Morgan LIFEcar

Výrobce luxusních sportovních vozů přislíbil na Ženevském autosalonu předvedení vozu, který bez jakýchkoli emisí dokáže zrychlit z 0 na 100 km za 7 vteřin. Morgan LIFEcar má dosahovat nejvyšší rychlosti 160 km/h.

Nissan

 

Nissan Pivo 2

Nissan Pivo 2 je jiný na první pohled. Pomineme-li rotační kabinu, výklopnou příď a spoustu dalších zajímavostí, zůstává Pivo 2 navíc velmi drobným a lehkým elektromobilem, který se na ulicích doslova ztrácí. Nejen, že jeho provoz není doprovázen žádným hlukem, ale ani škodlivými zplodinami či zápachem unikajícím do ovzduší. Vůz je vybaven robotickým asistentem, který navazuje na zavěšení kol s variabilní geometrií zvanou Metamo. Právě ta umožňuje např. vytočení kola až o 90 stupňů, což se hodí nejen při parkování. Sériové výroby se sice Pivo 2 zatím nedočká, ale i tak přinese jeho prezentace přínos. Naprosto ekologické a tiché vozítko s propracovanou technologií na nejvyšší úrovni zůstane ostatním dozajista dlouho ležet v hlavě. Některé technologie se pak objeví v sériových vozech Nissan již za dva roky.

Pininfarina

 
Pininfarina Sintesi
Věhlasné italské studio připravilo koncept sportovního automobilu, tentokrát s pozadím ekologické „zelené“ myšlenky a využitím palivových článků. K pohonu slouží čtyři elektromotory o výkonech 20 kW, které dokáží Sintesi udělit maximální rychlost až 248 km/h a zrychlení 7,5 s z 0 na 100 km/h.

Saab

 
Saab 9-X BioHybrid
Saab do Ženevy přivezl koncept 9-X BioHybrid. Jedná se o hatchack nižší střední třídy, což už také napovídá, kam má automobilka do budoucna namířeno. O konkurentovi pro Golf, Focus nebo Audi A3 se v souvislosti se švédskou značkou (patřící pod koncern GM) mluví už dlouho. Design konceptu je zatím dost futuristický, ale o vzhledu nové řady Saabu mnoho napoví. Pod kapotou čeká na pokyny přeplňovaný benzínový motor 1.4 l s variabilním časováním ventilů. Tato jednotka může polykat palivo E85 (85 % biolihu a 15 % benzínu), pak dosáhne výkonu 147 kW, točivého momentu 280 Nm a vyprodukuje 105 g CO2 na jeden kilometr při spotřebě 4,9 l/100 km. Při spalování pouhého benzínu je výkon motoru 125 kW, točivý moment 230 Nm a emise CO2 na jeden kilometr 117 g při spotřebě 6,4 l. Karoserie ukrývá ještě elektromotor, který pomáhá při akceleraci nebo restartování motoru.

Škoda

 
Škoda Superb GreenLine
Škoda se také snaží držet posledních trendů, a tak současně s premiérou nového Superbu uvádí i jeho „zelenou“ verzi, nazvanou GreenLine. Pokračuje tak ekologická řada, odhalená vloni ve Frankfurtu v podobě Fabie a Octavie GreenLine. Pod kapotou nenajdeme žádné překvapení, usídlil se tam dieselový motor 1.9 TDI se vstřikováním čerpadlo tryska o výkonu 77 kW (105 k). Nižší spotřebu a tím i emise CO2 zajistí delší zpřevodování jednotlivých stupňů převodovky, pneumatiky s nižším valivým odporem a několik aerodynamických doplňků. Konkrétní hodnota kombinované spotřeby paliva je u Superbu GreenLine udávána 5.1 l/100 km, emise CO2 dosahují 136 g na 1 kilometr.

Toyota

 
Toyota 1/X
U Toyoty najdeme koncept 1/X s hybridním pohonem označovaným jako Plug-in a technologií FFV (Flexible Fuel Vehicle). Hmotnost vozu činí jen 420 kg, zatímco např. Prius váží 1275 kg, přitom nabízí stejný prostor. Technici a konstruktéři Toyoty proto věří, že spotřeba modelu 1/X bude oproti Priusu poloviční a bude se pohybovat kolem 2,17 l/100 km. Na krátkých cestách po městě je vůz poháněn převážně z baterie. Na delších cestách se Toyota 1/X chová jako tradiční vůz s hybridním pohonem, kdy využívá kombinace spalovacího motoru o objemu 500 ccm montovaného vzadu a akumulátorů pro pohon elektromotoru. V noci lze baterie dobít na levný noční proud z tradiční elektrické zásuvky, podle možností i s využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů. Toyota 1/X může jet na bioetanol s nižší hladinou emisí, používat standardní benzín, resp. kombinaci obou paliv podle momentální dostupnosti. K nízké hmotnosti Toyoty 1/X přispívají lehké materiály použité při výrobě. Rám karoserie je vyroben z pevného plastu zesíleného uhlíkovými vlákny. Kabina vozu je tak schopna bezpečně pohltit energii vzniklou v případě autonehody. Při výrobě sedadel byla použita třídimenzionální síťovina.

Th!nk

 
Th!nk Ox
Dalším elektromobilem se v Ženevě prezentovala nepříliš známá norská automobilka Think Global. Jedná se o platformu, na kterou bude možno implementovat více druhů karoserií, od kupé po MPV. Pro dodávání energie mohou být použity sodíkové nebo lithium-iontové baterie, jejichž nabití trvá přibližně 12 hodin a dojezd potom činí 200 km…

Volkswagen

 
VW Golf TDI Hybrid
Modelem Golf TDI Hybrid Volkswagen demonstruje potenciál v úspoře energie, který lze využít díky kombinaci moderního vznětového motoru, elektromotoru a sedmistupňové převodovky DSG. Tato koncepční studie spotřebuje pouhých 3,4 litru nafty na 100 kilometrů a může využívat pohon pouze na spalovací motor nebo i smíšený režim, tzn. kombinaci pohonu vznětového tříválce 1.2 TDI (55 kW) a elektromotoru. Možná je i jízda s pohonem pouze elektromotorem, která neprodukuje žádné emise. Přenos výkonu na přední nápravu zprostředkovává sedmirychlostní převodovka DSG. Při zastávkách v městském provozu vypíná automatický systém start/stop bez zásahu řidiče chod vznětového turbomotoru. Emise CO2 na jeden kilometr činí 90 g.

VW Passat Variant TSI EcoFuel

Passat Variant TSI EcoFuel – také poprvé představovaný v Ženevě – je poháněn zemním plynem. Passsat s novým přeplňovaným motorem s přímým vstřikováním o výkonu 110 kW (150 k), tato koncepce je u motoru na zemní plyn použita poprvé na světě, se spokojí jen s 5,2 kilogramy zemního plynu na 100 kilometrů. Na trhu se Passat a Passat Variant TSI EcoFuel objeví koncem tohoto roku.

VW Sharan BlueMotion

I v roce 2008 Volkswagen pokračuje ve své řadě nazvané BlueMotion. Nejnovější model vyvinutý v rámci této iniciativy, Sharan BlueMotion, rovněž slaví na Ženevském autosalonu svou světovou premiéru. Jeho průměrná spotřeba vykazuje rovných 6 litrů nafty na 100 kilometrů, což znamená že Sharan BlueMotion spotřebuje o 0,7 litru méně paliva než „konvenční“ model. Zároveň s tím se i emise CO2 snížily z hodnoty 177 g/km na 159 g/km. Nový Volkswagen, s objemem zavazadlového prostoru 2610 litrů a povolenou celkovou hmotností 2510 kilogramů, je poháněn agregátem TDI o výkonu 103 kW (140 k), osazeným filtrem pevných částic (DPF). Verze BlueMotion bude dodávána s výbavou Sharanu Trendline a Comfortline. Počátek dodávek je plánován na léto tohoto roku.

Volvo

 
Volvo C30 ReCharge
Prototyp založený na malém Volvu C30, je poháněn čtyřválcovým motorem flexi fuel a čtyřmi samostatnými elektrickými motory, které jsou po jednom umístěny ve všech kolech vozu. Hatchback C30 s dodatkem ReCharge, můžete dobít, přesněji řečeno jeho baterie pomocí běžné zástrčky a zásuvky. Na takto dobitou baterii je možno ujet vzdálenost až 100 km, než se vůz tzv. přepne na standardní pohon, který zajišťuje spalovací motor.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
anonym, 24.03.2008 20:27
Prestal jsem cist u toho "sportovniho hatchbacku" od DACIE, co ma celych oslnivych 70k. Co jsou tohle za kravoviny?
anonym, 25.03.2008 14:57
A čím je to Sandero tak staršně sportovní? Viděl jsem ho naživo a moc sportovní mi nepřipadá. hahahaha
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů