Zajímají vás ceny paliv při cestě na dovolenou k moři? Vězte, že to není to jediné, co potřebujete k autoturistice vědět. Počítejte i s dálniční známkou, mýtným, a pokud je trasa delší než pár stovek kilometrů, je dobré také pamatovat na ceny hotelů, v nichž přespíte.
Pro destinace, jako jsou Bulharsko a Chorvatsko, je autoturistika typická. Třeba cesta do Dubrovníku trvá zhruba patnáct hodin. Trasa je dlouhá téměř třináct set kilometrů. Díky dálnicím není problém ji překlenout. Pro řidiče, jejichž auto má spotřebu pod deset litrů na sto kilometrů, se cesta do Dubrovníku, z hlediska spotřeby paliv, vyplatí. Během této cesty spálí více než sto litrů benzinu. Pokud bude chtít řidič přenocovat v jednom z hotelů na cestě do Dubrovníku, zaplatí za jednu noc v průměru třicet eur, to jest kolem 900 korun. Ceny hotelů se v Chorvatsku pohybují od deseti do padesáti eur, tedy až 1500 korun. Zahrnují různé služby včetně snídaní či večeří. Otevřeny bývají non-stop a jejich majitelé ovládají angličtinu, někde i češtinu.
TIP: Jak se jezdí v Chorvatsku? Pozor na dopravní zácpyCesta bez kanystrů
Tankování během cesty není problém. Chorvatské "benzinky" jsou na každé dálnici v rozmezí několika desítek kilometrů. I cenový rozdíl je oproti České republice nepatrný. Natural 95, který tankuje většina českých řidičů, stojí kolem Dubrovníku mírně přes jedno euro, což je třicet korun za litr. Čeští řidiči mohou nechat těžké kanystry s benzinem doma. "Využívají je snad akorát řidiči, kteří jezdí mimo dosah větších komunikací s bezinkami," říká Petra Panenková z Ústředního automotoklubu.
Řidiči musí ještě počítat s náklady na mýtné. Při cestě do Chorvatska se platí mýtné v Rakousku, které stojí sedm eur, ve Slovinsku necelé euro a na Chorvatských dálnicích kolem pěti eur na zhruba sto kilometrů. Celková částka za cestu vlastním autem z Prahy do Dubrovníku a zpět vyjde na 10 tisíc korun. Záleží přitom, na kolik lidí v autě se rozpočítává.
Jen pro příklad - kdo upřednostní pohodlí dvouhodinového letu, zaplatí za obousměrnou letenku z Prahy do Dubrovníku minimálně o 1500 víc, a to v případě, že si ji zarezervuje dva měsíce předem. Do ceny letenek jsou zahrnuty i letištní poplatky a většina cestovek si za změny odletů účtuje kolem tří set korun. Je nutné počítat s tím, že letenky na poslední chvíli budou ale ještě dražší.
Pokud cestujete automobilem se spotřebou pod deset litrů na sto kilometrů do Bulharska, vyjdou vás platby za benzin podobně jako v případě Chorvatska. Z Prahy do Varny v Bulharsku je to skoro 1700 kilometrů. Řidič zaplatí cestou autem do tohoto letoviska přes tři a půl tisíce korun. Ceny pohonných hmot zde nejsou o moc větší než v České republice. Cena za Natural 95 se pohybuje kolem dvou leva za litr, což je v přepočtu skoro třicet korun a řidič na cestě do Varny bude do auta o spotřebě devíti litrů na sto kilometrů tankovat až čtyřikrát, v případě spotřeby 8,5 litrů na sto kilometrů.
Na Slovensku je potřeba mít pouze dálniční známku, týdenní stojí 150 korun. Cena benzinu se pohybuje kolem 38 slovenských korun (kolem 32 Kč). Bez poplatků lze brázdit německé dálnice. Natural 95 stojí v Německu něco málo přes euro za litr, kolem třiceti korun.
Do Chorvatska autovlakem
Do některých evropských zemí můžete s vaším autem vycestovat, aniž byste se museli starat o řízení. Cestu do slovenských Košic, Popradu nebo chorvatského Splitu můžete absolvovat v pohodlí vlakové soupravy Českých drah, zatímco vaše auto se veze o několik vagonů dále s vámi.
Příkladem je Jadranský expres, který do Chorvatska jezdí po většinu léta. Cesta tam trvá necelých dvacet čtyři hodin. Čtyři lidé za cestu zaplatí 1078 korun na osobu. Příplatek za osobní automobil činí 1611 korun. Pro čtyřčlennou skupinu tak cesta z Prahy do Splitu vyjde na necelých šest tisíc korun. Se svým autem ale ušetříte za poplatky autopůjčovně. Ostatní dva slovenské spoje jezdí po celý rok.
Takové služby by rády zavedly i soukromé drážní společnosti, "Byli bychom sami proti sobě, kdybychom o to neusilovali," doplňuje Jiří Mužík ze Sdružení železničních společností, které soukromé dopravce seskupuje. Zatím však nedostali povolení.
Discussion
Karel - TipCars.com, 14.06.2007 21:00
Dobrý den, text je převzat z tohoto uvedeného webu ( viz. TZS - Tematický Zpravodajský Servis).
anonym, 14.06.2007 23:08
Bulharsko 5000 je čistá lež!!!
Takže jen poplatky - slovensko madarsko srbsko bulharsko tam i zpět jsou 3600 kč takže 5000 je pěkná hovadina!
Nás vyšlo bulharsko včetně poplatků a benzínu asi na 11000,-
anonym, 15.06.2007 08:46
oni nejeli po dalnici,tak proc ne? :)
mufik.martin, 15.06.2007 09:38
Mam dotaz na vas vsechny, budeme mit auto na LPG a tak by me zajimalo jestli neznate nejake webove stranky, kde se da najit seznam cerpacich stanic na LPG jak na vychod od CR tak na zapad. Hodlam autem brazdit s kamarady Evropu. Jak je na tom treba Francie, Nemecko, Italie atd s LPG? Jak muzu najit predem stanici nekde na internetu abych naplanoval cestu okolo? Nebo se nemam obavat jako tady v CR a proste pojedu a urcite na nejakou narazim jednou za treba 500 km?
Peet, 15.06.2007 15:19
Tak to teda není lež! To jsem psal já a za tím si stojím!
Jeli jsme trasu Boleslav-Brno-Bratislava-Budapešť-Szeged-Arad-Sibiu-Bukurešť-Ruse-Varna-Burgas. 1750km.
Poplatky: Dálniční známka SR 150kč, H 200, hranice BG asi 300kč za nějaký poplatek. Toť vše.
Spotřeba: 4.5l100km, nafta: 4400kč - Tak kde je teď ta hovadina?
Doba jízdy i s přestávkama 24h.
Jinak jaké že je tak úsporné auto? Fabia Combi 1.4 TDI.