Toyota Auris Touring Sport 1.8 - jak se jezdí s hybridem?

User experiences
Jan (35) - Praha | 27.04.2019
dalších 6 fotek
ZKUŠENOSTI UŽIVATELE: Toyota Auris Touring Sport | foto: Jan
Kvalitu interiéru bych zhodnotil na výbornou, hlavně vzhled palubní desky a vysoký podíl měkčených plastů a syntetické kůže.
Značka:Toyota
Model:Auris
Typ:Touring Sport
Bližší označení:Hybrid Synergy Drive
Karoserie:kombi
Objem motoru:1800
Palivo:hybridní
Rok výroby:2018
Typ řazení:automatické
Najeto km při koupi:7
Najeto km nyní:7330
Koupen jako:nové
Jak dlouho vůz využívám:5 měsíců
Průměrná spotřeba:5,2
Poruchy:původní gumičky stěračů letěly po 3 měsících, jinak nic
Předchozí vozidlo:Škoda Fabia


K současné Fabii 3 Combi MPi Ambition jsme chtěli primární rodinné auto - něco rychlejšího, většího a hlavně luxusnějšího.

Než jsme 30.8. podepsali objednávku, měl jsem v hledáčku více aut, ale u každého něco.

Když dám někomu přes 500 Palackých na dřevo, auto by mohlo (mělo) mít hlavně větší atmosférický motor ( 1.6+), přední a zadní senzory, tempomat, novodobější výbavu, asistenty, měkčené plasty, Alcantaru, syntetickou kůži, vzadu Multilink, spolehlivost, dobrou pověst, z praktického hlediska barvu stříbrnou nebo béžovou, tmavé auto už neobjednám.

Škoda Karoq - svezl jsem se s ní při uvedení na trh a rok jsem čekal na výbavu Active, ale za holý základ s pár extra bych dal 530tis. Životnost motoru visí otazník (už po 10 tis. km vydává specifické zvuky-viz. SM a servisy) a poslouchat ty kecy ostatních, malému turbobenzínu bych se vyhnul, s 1.5 TSI už je cena mimo a filtr jako bonus. Ne

VW Golf VII Variant 1.4 Maraton - tady na Proseku měli v srpnu výprodej starých motorů, kvůli emisím, za hotové by vyšel na 447 tis. Ale Golfa už jsem vlastnil, jen s 1.6TDI, ten facelift se mi moc nelíbí a opět turbobenzín.

Citroen Grand Piccaso 1.6HDI Feel - za 540 tis. se skoro kompletní výbavou, skladovka v té pískové barvě. Až moc velký prostor, na kratších trasách to vytopit nebo vychladit. Turbo diesel s dvouhmotovým setrvačníkem a filtrem do centra Prahy dlouhodobě nic moc. Pověst francouzů nic moc, ale ta cena parádní.

Ford Focus 1.6 Combi - v AutoPalace i Áčka ještě nedávno prodávali minulou generaci za 350 tis. Nové auto, ale bez výbavy a spolehlivost podle diskuzních fór a z doslechu, takže ne.

V tom začala běžet reklama na parkování hybridů po Praze zdarma. Takhle jel člověk metrem nebo přes den tak do Palladia, Hlavní nádraží a pod a jen platit. Takhle se auto může nechat na Václaváku, v Pařížské a hlavně sídliště. Jinak za první auto v jednom bytě se dá 1200,- a za druhé 7000,-, platí to jen pro jednu oblast a stejně není záruka, že místo máte, když se vydalo více karet než je parkovacích míst.
Hybrid - každý si asi vybaví Prius
Zašli jsme do první Toyoty, vysvětlili, ukázali, svezl jsem se v C-HR, do druhého salónu, také vysvětlili, popsali, půjčili nám Aurise, ať se do hodiny vrátíme a rozhodli se.
Yaris- slabý benzínový motor 1.5/53kW, malý kufr, tvrdé plasty a celkově dámský vzhled.
Prius- ten by stál cca. 800, ale až moc futuristický design. V únoru na Srí Lance jsem jich viděl až moc, 3.generace byla hezčí.
RAV4- těch vídám až moc, ale uvnitř tvrdé plasty i v kufru, koncepčně starší, vyšší náklady, auto s dvouapůl litreovým motorem zase nevyužiji
C-HR- levný vnitřek, hlavně ty plasty vzadu, malý vysoký kufr, nic moc výhled, spíše pro holky. Stejný pohon ve vyšší stavbě karosérie.
Auris - také měli předváděcí, fungovalo to, že půjčil klíče, ukázal základ, vysvětlil, jak se s tím jezdí a řekl do hodiny se vraťte. Neznám takový přístup, překvapení.

Objednali jsme tedy Auris ve verzi kombi (stačil by krátký, ale 21 tis. navrch i s eloxovanými hagusy) v akční výbavě ActiveTrend (byl na cestě z Británie jako skladovka, barva byla stejná, do 5 týdnů doma).

Pět výbav
Active Trend - u nich základ, vše potřebné v ceně, nic zásadního nechybí
Active Trend+ - navíc zatmavená zadní okna (to na autě nikdy nechci, vypadá to jako užitkáč), 17" kola - měli jsme je na předváděčce a ten komfort nebyl jako na vyšším profilu.
Selection - Alcantara, 17" kola a dvoubarevné provedení. To mi moc ke kombíku nejde, spíše k hatbacku malé třídy.
Executive - LED světla (netoužím po nich, náklady jsou hrozivé v případě .. a starší nejsem, vidím dobře i s těmi originálními HIR2), více chromu a syntetické kůže.
Freestyle - oplastované provedení - nezaujalo mě, škoda peněz

Za 580 tis. kešem (sleva se blbě ukecává, tady v Praze se teď prodávají hybridy jako housky na krámě) dostanete kessy, Alcantaru, syntetickou kůži i ve dveřích, měkčená polovina palubky i vrchy tapeců, samočinné parkování, sklápění zrcátek, 2 sady litých kol, automatické parkování Simple-IPA, mezipodlahu, dvouzónovou klimu, obě loketky, ...

Něco z výbavy
U neevropských značek mají ve zvyku nadefinovat pár výbav (z důvodu dalekého dovozu, aby mohli mít nějaký mezisklad) a nemuselo se na každé auto čekat x měsíců. Proto mám v autě funkce, které bych jinak nepřiplácel a netoužil jsem po nich.
Automatická AC - jednozónová - vždy jsem se pokoušel jí vyhýbat, auta jsem objednával s man., kde si nastavíte jednoduše teplotu, směr a klid. V tom autorežimu to fouká ze všech, samo si to reguluje otáčky, jednou hlasitěji, jednou potichu. V autě nejsou výdechy dozadu, auto spíše pro dva. V -10 jak rychle by se vytopila zadní část aspoň na 20 stupňů, netuším. Otestujeme na horách. Výhřev bočních zrcátek ( přiklápění k vozu) přes panel AC, ale spojený s výhřevem zadního skla. To je zbytečné, u VW lepší 2 tlačítky.

SIMPLE-IPA parkovací automat - funguje naprosto přesně i v noci, od obrubníku 5-10 cm, je to rychlé. Odměří si vzdálenost, kterou začne počítat po stisku tlačítka, stačí zařadit R a jen přibržďovat. Hezká hračka pro efekt spolucestujících.
Přední a zadní senzory - ty už jsem v dalším autě chtěl, zobrazování má ale Golf lepší. Parkovací kameru jsem nikdy nechtěl, nepoužívám ji. Aspoň, že je citlivě zakomponovaná, třeba na MB S vypadá, jak kdyby ji někdo dolepil Mamutem.

Čelní sklo se senzory
- dešťový senzor pracuje jak má, nechávám zapnutý
- světelný senzor - pracuje perfektně, přes menu se dá nastavit ztlumení vnitřního osvětlení i displeje
- aut. přepínání dálkových/tlumených - mám zaplé stále, málokdy se stane, že by mě někdo problikl. Mám zapnuté trvale.
- lane assist - funguje jak má i v noci, čáry nemusí být extra kvalitní, mám zaplé stále
- čtení dopravních značek - funguje i na proměnné digitální, někde přečte i dodatkovou tabulku. Rychlost se na displeji objeví zhruba v úrovni slouku značky. Nastavitelné upozornění o 2, 5 a 10 km/h, mám zaplé stále.

Samostmívací zrcátko - také funguje bez problémů jak má, jen ta stále svítící kontrolka nic moc
Tempomat - ovládací páčka samostatně na volantu po vzoru MB. Na Golfu VII je vymakanější, ovládání tlačítky, přidávání po jednom či 10 km, tady není nikde vidět navolená rychlost v paměti RES, přidávání/ubírání páčkou, Reset tahem k sobě. Funguje od 40 km/h. Adaptivní není přes koncepční stáří vozu, Prius VI ho má, Corolla ho bude mít také.

Polo ,, KESSY´´ - auto se odemyká a zamyká mechanicky tlačítky na ovladači, ale zbytek už funguje bez klíče. Má to výhodu, že si nikdy nezabouchnete klíče v kufru jako u koncernu. Vnější klika u řidiče nemá krytku fabky jako u Fabie, je to jako u Felicie. Líbí se mi tón při nedovřených dveří a zamknutí auta, praktické upozornění.

Toyota Touch 2 - v diskuzích se pozastavují nad pomalostí systému, já jsem problém nezpozoroval. Auto je na mě málo hlasité, i se šesti repro neudělá virtuální zvuk co Škoda Surround. Grafika je pěkná, grafy vyvíjení spotřeby i monitor energie na jaký pohon zrovna jedete, kdy se dobíjí atd. Aut. regulace jasu mám vypnuté. Nerozumí si s fleškami - strčíte flešku, posloucháte a pak přepnete na rádio. Vypnete auto a při dalším zapnutí se zapne fleška, kterou zrovna nechcete a na volantu je třeba 3x zmáčknout MODE na FM rádio.

Sedadla - el. bederní opěrka u řidiče, obě přední výškově nastavitelná, vzadu loketka, ale bez průvlaku na lyže, které musí na střechu (v Rakousku povinné). Výplň tuhá akorát, hezký vzor i rozměry tak akorát. Na jaře se chystáme do Vídně, uvidím, jestli záda budou lepší než ve Fabii 3. V Golfu je i masážní funkce.

Loketní opěrka - nikdy jsem ji nechtěl, akorát překáží a bordel v ní vyluzuje zvuky. Aspoň není prostor mezi sedadly prázdný, je dvoupatrová, vzadu zásuvka a vysouvací díl, ale Golf umí i výškově.

Stěrače - fungují ostřikovače jako kdysi u Favorita - při lehčím dotyku páčky se jen ostříká čelní sklo, ale nespustí se stěrače. Jsem myslel, že už se na to dávno zapomnělo. Obrovská výhoda v zimě, kdy postříkáte sklo zimní směsí a nepotřebujete rozmrazovač. Auta nikdy neškrábu škrabkou, vyhřívané čelní sklo je pro mě zbytečný.

Světlomety - zadní LED, hezký design, nemám připomínek. Přední - ledkovým jsem se chtěl vyhnout, tyto halogeny svítí obstojně. Vidím dobře, stačí, hlavně světlomet stojí třetinovou cenu. Chtěl jsem pořídit namodralou žárovku s lepším rozložením světla Osram Cool Blue, ale místo běžné patice H4/H7 jsou použity patice HIR2 - obyčejná žárovka Osram cca 400,-, Cool B. 705,- ještě si rozmyslím. Se světlomety souvisí Coming a Leaving Home. Není to co Fabia a Golf VII, uvítací světla nejsou a při odchodu se musí přitáhnout levá páčka k sobě a na 30 sec se rozsvítí. Nepoužívám, rovnou se vždy vypnou dálková světla z Auto režimu.

Jak to celé funguje a jak se s tím jezdí
Auto je slušně vybaveno, tudíž auto se odemkne, odklopí zrcátka. Po otevření dveří se rozsvítí středový dislej a startovací tlačítko. Klíč můžete nechat třeba v bundě na zadních sedadlech (v kufru už není signál). Po stisknutí tlačítka se spojkou se auto uvede do provozu. Stačí jen zapnout aut.svícení, aut. stěrače, aut.vnitřní zpětné zrcátko, aut. přepínání tlumených/dálkových, udržování v pruhu, detekce značek, přednárazový systém, celé to osvětluje ambientní osvětlení ze stropu. Pokud je to po delším stání, do 5 vteřin naskočí benzínový motor, aby se ohřál. Pokud se třeba jen na chvíli zastavilo, autem se hned rozjedete na elektřinu z baterií pod zadními sedadly. Baterie jsou nabité ze včerejší jízdy, ze sídliště se dá vyjet zcela nehlučně a bez emisí. EV mód funguje do nějakých 50 km/h, pak se připojí benzínový motor, nebo když více sešlápnete plynový pedál. Motor i auto je dobře odhlučněno (kromě předních podběhů za deště), při vypnutém rádiu když je motor ohřátý, skoro není slyšet, kdy běží benzín a kdy je elektrický mód.
Třeba i při 60 při jízdě skoro bez plynu se zapne el. mód. Rozjíždí se skoro vždy na elektřinu, jen v zimě při - 10 jede skoro stále na benzín. Na převodovce je mód B (něco jako retardér v nákladních autech), který zpomaluje auto přes rekurperaci energie, rychleji se dobíjí baterie a při dlouhých klesáních se šetří brzdové destičky. Naučil jsem se to používat, brzdy používám, jen když mi tam nějaký pražský .. vjede nebo k zastavení.
Tempomat si s ústrojím rozumí, udržuje rychlost i z kopce (prodejce říkal, že to neumí), ovládání páčkou na volantu. Dá se jet po Praze ze severu na jih 20,4 km za 27 min s průměrnou spotřebou 3,6l /100km. Dálnice s rychlostí mezi 105-115 za 4,3 l/100 km. Teď třeba v zimě se nezapíná EV mód - teplotu mám nastavenou na 27 st. na Auto režim, někdy na manuál. Pokud je motor prohřátý třeba 15 km po městě, na křižovatce běží motor, ale stačí stáhnout topení třeba na 24 st. hned začne fungovat EV mód. Tudíž aby fungoval el. režim, musel by mít uživatel v zimě topení třeba na 22 st. a jezdit v bundě. Při stání třeba přes noc a zatažené ruční brzdě při nastartování a zařazení rychlosti auto cukne (jak se odlepí zadní brzdy). Vypozoroval jsem, odbrzdit (auto má zařazené P, ale pohne se), nastartovat a až naskočí benzínový motor, pak zařadit.

Kvalitu interiéru bych zhodnotil na výbornou, hlavně vzhled palubní desky a vysoký podíl měkčených plastů a syntetické kůže. Velký displej z lesklého skla je hned upatlaný, chce to utěrku. V palubní desce u řidiče je schránka, co jsem viděl naposledy ve Fabii 1, hodí se na drobnosti. Volant standartně výškově, podélně, podsvícená tlačítka, bez navigace je volba hlasového mluvení k ničemu. I teď v těch mrazech nedrnčí, nevydává zvuky na těch kočičích hlavách. U nových škodovek se mi to stávalo, WD 40 bylo povinné. Chybí tu i ten efekt do chladného auta, když zmáčknete výdechy, panel topení, skoro ticho. U škodovek to pěkně vrže, po ohřátí interiéru to zmizí.

Některé funkce co má koncern tu nejsou, něco jinak, něco navíc. Těší mě, že mám stejnou spotřebu (1.8l s variátorem) jako u litrové o 300 kg lehčí Fabie, dlouhodobá po tankování 5,2l (zatím najeto 3 tis. km). Dálky třeba Praha-Olomouc při dvou a tempu kolem 110 km/h 4,5l/100km, s tímto Praha-Klatovy 4,5l ve třech a pod.
Smysl hybridu se využije hlavně ve městě, popojížděčky na magistrále, Nuseláku, jedete jen na elektřinu, kterou jste si rekurperací vyrobili. Každý plynulý rozjezd je přes elektromotor, nad 40 km/h se připojí benzínový, žádné cuknutí (v 95%) nebo zvýšená akustika, poznáte to podle kontrolky. 3 režimy jízdy, u Power se rychleji vytáčí benzínový motor i na dálnici při stovce zrychluje celkem svižně. Eco zase otupí reakce na plyn, spíše na okresní cesty.

S autem a technologií se budu muset postupně sžít, každá rada od letitých uživatelů dobrá. Prodejce sice něco říkal, ale z praxe jsou lepší poznatky. Auto se vyrábí 6 let, tudíž nějaké dětské nemoci jsou cizí, verze po faceliftu vypadá určitě lépe, jak vnější desing, palubní deska a hlavně infotainment bez tlačítek vypadá lépe. To je i důvod, proč jsem nepočkal na březen na nový model - nějak jsem nepřišel na chuť těm tabletům nalepených na palubkách, přišel bych si v tom jako v H.i30 a desing kombi hlavně zádě mi moc po chuti nejde, toto je xkrát hezčí plus riziko dětských nemocí.

Zajímá mě třeba
- jestli auto může stát jen na P bez ruční brzdy
- při stání na semaforech třeba minutu, jestli jen stát na brzdě nebo vyřadit nebo jen zmáčknout P
- jestli se může občas natankovat nádrž po hrdlo? U škodovek se zatopí filtr aktivního uhlí, nevadí to

Nevadí mi přesedat z auta do auta nebo čím pojedu, Fabie za poloviční cenu je spolehlivá bez reklamací, spotřeby oleje, kompaktnější, v tomto je krásně ticho - vyšší kategorie, 4válec, větší kufr, na dálky je ten podvozek pohodlnější.

KladyZápory
SpotřebaBez adaptivního tempomatu
ZpracováníChybí omezovač rychlosti
Pověst značky
HSD - jak to celé funguje


Spolehlivost1
Provozní náklady1
Cena náhradních dílů2
Dostupnost náhradních dílů2


Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? - ano
Rating
Brzdy
1
Design
2
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.07
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Article rating
4.3 from 5 (86%)
Rated: 32x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
rejdic.25, 25.04.2022 00:34


Tak takový argument " proti " jsem nečekal. Mě šlo vždycky hlavně o to,aby se děti vzadu cítili co nejlépe.
Petr S, 25.04.2022 16:15


Naše děti když odjíždíme od prarodičů si okénka sami vzadu stáhnou. Když byly hodně malé, tak jim okénko stáhnul řidič. Můžete jim to poradit
Petr S, 25.04.2022 16:27


Taky si myslím, že orig. zatmavení skel z výroby je ideálně vyvážené. Proti slunci chrání dobře a i když je zataženo je vidět dobře. Poslední 4 auta jsem vlastně kupoval už se zatmavením zadních oken rovnou z výroby. Pravda integrované roletky jsem nikdy neměl, tak to nemůžu porovnat.
mrož, 26.04.2022 11:02


Jak je vidět, každý má jiné osobní preference. To je v pořádku, taky by nemělo smysl diskutovat o tom, zda je lepší řízek nebo svíčková. Co mi na tom vadí je to, že u spousty aut jsou zatmavená skla součástí některých výbav a nemáte možnost si vybrat. Přece dnes, když je vše řízené počítačem, by snad neměl být problém zaškrtnout si přesně to, co chci a robot v továrně by to vybral a namontoval. Pokud u daného typu montují zatmavená i nezatmavená skla, proč si nemůžu zvolit, co chci? A to platí u spousty dalších věcí. Třeba já preferuji kola s menším průměrem, protože je jízda na nich komfortnější. Ale současně se mi líbí mnoho věcí u lepší výbavy, která je ale zase u mnoha automobilek spojená s většími koly. A mohl bych takhle pokračovat dále.
rejdic.25, 26.04.2022 17:01


Máte pravdu ,že individuální konfigurátor je zejména u japonských značek tabu. Výběr bývá ze 4 stupňů výbavy, navíc tak 1-3 doplňkové pakety , barva a motorizace. Velikost kol se odvíjí od průměru brzdičů k dané motorizaci. Individuální konfigurace by výrobu dost prodražila .Např. u koncernových aut je většině případů celý doplňkový paket levnější, než individuální doplnění výbavy ,který obsahuje pouze část konkrétního paketu .Někdy ani není technicky možné zkombinovat výbavu podle přání zákazníka, pokud tedy nekupujete Rolls-Royce
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů