Po faceliftu dostal VW T-Roc velké množství asistenčních systémů, bohatou výbavu a neposledně i líbivý, osvěžující design.
Volkswagen T-Roc se svými rozměry řadí k malým městským SUV, ale na rozdíl od nich nabízí i pohon všech kol a silné dvoulitrové motory. Možná právě proto je mezi řidiči oblíbeným modelem a díky jeho všestrannosti ho potkáváme na silnicích poměrně často (před faceliftem si ho zakoupilo přes milion zákazníků). V roce 2020 se představila i verze kabriolet, která se nyní také dočkala faceliftu a začíná na 829 900 Kč.
VW T-Roc je nabízen ve třech základních liniích –
Life, Style a R-Line, úplně samostatně je pak nabízena
linie R, jež nabízí výkon 221 kW (300k) a maximální krouticí moment 400 Nm. Z 0 na 100 km/h dokáže zrychlit za 4,9 sekundy a maximální rychlost vozu je elektronicky omezena na 250 km/h.
Linie R se zvenčí odlišuje například leštěným pásem ve stříbrné barvě z eloxovaného hliníku, který se táhne mezi světlomety. Vůz dostal nový střešní spoiler a zadní nárazník lakovaný v barvě vozu s optickými vstupy vzduchu a difuzorem. Erko je pak sériově vybaveno sportovním podvozkem a výfukovým systémem se čtyřmi koncovkami. Uvnitř má Erko čalouněné stropnice v černé barvě, řidič má pak k dispozici vyhřívaný multifunkční sportovní volant v kůži s dotykovým ovládáním, velkými pádly řazení a tlačítkem „R“. Právě to umožňuje přímý přístup k různým jízdním módům. Nechybí ani mód Race, který díky nastavení vozu umožňuje dynamickou jízdu (například volba Launch-Control pak pomáhá rychlejším rozjezdům s optimalizovanou trakcí při maximálním využití krouticího momentu a s optimálně přizpůsobenou regulací jízdní stability).
My však k testování dostali linii R-Line, na kterou se teď podíváme podrobněji.
Exteriér T-Roc se po faceliftu, jímž prošel koncem loňského roku, změnil jen lehce – na první pohled změny nezaznamenáte, ale podíváte-li se pečlivěji, přeci jen k nějakému posunu v designu došlo.Nejvýraznější a ihned viditelnou změnou prošla přední maska chladiče, která dostala nové žebrování a upravené světlomety, které jsou nyní standardně vybaveny LED technologií a dobře viditelnou změnou je i diodový pruh, který se táhne přes celou masku (u vybraných verzí).
Za příplatek 41 500 Kč pak můžete mít stejně jako námi testovaný vůz světlomety
Matrix LED s vykrýváním protijedoucích vozidel (funguje opravdu skvěle). Úpravou prošel i přední nárazník, který je nyní výraznější díky svislému pásu LED diod pro denní svícení, které jsou ohraničeny rámečkem s černým lemováním. Jinak je vůz téměř shodný s podobou před omlazením.
Nejde tedy o žádné dramatické změny, design vozu je stále líbivý a přibyly k němu ještě nová kola a širší paket laků.
Zavazadlový prostor nabízí v základu
392 litrů (pohon 4x4, dvoukolka nabízí o 53 litrů více), po sklopení zadních opěráků pak až
1237 litrů.
InteriérV interiéru se však udály mnohem zásadnější změny, které vozu ne vždy prospěly. V základu nyní dostanete digitální přístrojový štít o 8“ nebo velký 10,25 s volbou grafiky. Displej je dobře čitelný a zobrazované informace si můžete přizpůsobit dle priorit. Výhodou je, že dokáže zobrazit i mapu. Povětšinou tvrdé, neměkčené plasty, jež působily laciným dojmem, nahradil měkčený plast (místy s prošíváním – horní část palubky), který na první pohled vypadá jako „kožený“.
Změny se dočkal i infotainment, který se nyní bohužel ovládá pomocí dotykových ikonek (stejně jako klimatizace), a jehož displej 8“ až 9,2“ již není součástí palubní desky, ale stojí samostatně. Tato změna je pozitivní, je nyní blíže k volantu, dobře zvládá hlasové povely (i v hovorové řeči) a orientace na obrazovce je dobrá. Přestože se nyní hlasitost ovládá pomocí plošek umístěných vlevo od obrazovky, jedná se stále o lepší řešení, než které se využívá v jiných koncernech – posuvníky.
Proměnou prošly i výdechy ventilace či multifunkční volant, který je nyní namísto klasických tlačítek vybaven dotykovými ploškami – což je kapitola sama pro sebe. Stejně jako u jiných vozů – i zde se díky ploškám mnohdy dostanete tam, kam vůbec nechcete a už vůbec nemůže být řeč o nějakém přesném či snadném nastavování, natož během jízdy. Nicméně opomeneme-li skutečnost, že s klasickými tlačítky se tyto dotykové nemohou vůbec srovnávat, po většinu času slouží vcelku uspokojivě.
Z výčtu změn je tedy zřejmé, že úplně
zmizely otočné kruhové ovladače klimatizace (zatímco sesterské vozy – Seat Ateca či Škoda Karoq si je ponechaly).
Nechybí ani leštěné černé panely atp. Interiér vypadá kvalitněji a hodnotněji než u předchůdce, ale dotykové ovládání téměř všeho není příjemné, už vůbec ne přesné a ani bezpečné. Proměnou prošel i volič automatu. Aktuální zařazený režim je pak přehledně vyznačen na vrcholu hlavice.
Co si zaslouží pochvalu, jsou pohodlná,
dobře tvarovaná sportovní sedadla s koženým čalouněním (za příplatek), jež si varianta R-Line zapůjčila přímo od eRka. Sedadla drží řidiče i spolujezdce skvěle v oblasti trupu i stehen, nabízí dobrou šíři sedáku a dostatečné nastavení. V přední části má řidič i spolujezdec dostatek prostoru, včetně nohou. V zadní části už takový komfort nenaleznete. T-Roc je přeci jen malý městský crossover a tomu odpovídá i prostor nad hlavou či před koleny. Na běžnou jízdu je zde prostoru dostatek, ale na žádné dlouhé trasy s dospělými, natož nad 1,8m vysokými osobami to opravdu nevidím.
Motor – jízdní vlastnosti - spotřebaTestovaný T-Roc měl pod kapotou přeplňovaný zážehový řadový tříválec (uložený vpředu napříč). Zdvihový objem 1984 ccm, výkon
140 kW při 4200-6000 ot./min., max. točivý moment
320 Nm. při 1500-4100 ot./min. Vůz měl pohon všech čtyř kol a 7st. automatickou dvouspojkovou převodovku (DSG). Nejvyšší rychlost udávaná výrobcem je
218 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h pak T-Roc zvládne za
6,8 sec.
Kombinovaná spotřeba udávaná výrobcem je 6,3 l/100 km, ve městě 7,5 l/100 km a mimo město pak 5,7 l/100 km. Motor má kultivovaný chod do cca 4000 ot./min., poté se již začíná mírně přenášet hluk do interiéru. Nicméně právě ve vyšších otáčkách mě motor potěšil svou dravostí a dynamikou. Právě ve vyšších otáčkách se ničeho nezalekne a ochotně zrychluje.
Sladění převodovky s motorem je bezchybné, řazení probíhá přesně, logicky, hladce, rychle a plynule. Motor zbytečně nedusí a ani ho nenechává zbytečně „řvát“, když na to šlápnete.
Náš T-Roc byl kromě víceprvkového zavěšení zadní nápravy vybaven i adaptivním odpružením
DCC (+26 900 Kč). T-Roc tak dokáže řidiči nabídnout sportovní jízdu i
progresivní řízení. Právě z toho důvodu je tento vůz oblíben a uživatel mu odpustí nějaké ty mouchy v podobě dotykového ovládání či méně prostoru v zadní části.
Vůz se na silnici chová sebejistě, je zábavný v zatáčkách a přitom poskytuje i dostatek komfortu posádce. V zatáčkách se přespříliš nenaklání, skvěle brzdí a při klasické nebo chcete-li poklidné jízdě je opravdu ukázkově tichý.
K dispozici je i přepínač jízdních režimů – pokud rádi plachtíte - navolte si ECO. Právě díky plachtění se nám podařilo stáhnout kombinovanou spotřebu, a to na 7,3 litrů, což je ale stále o litr více, než udává výrobce. Dále si můžete vybrat mezi módem, který se popasuje se sněhem, terénem či sportovní jízdou. Ten poslední si můžete přizpůsobit sami a to z hlediska řízení, pohonu či adaptivní regulace podvozku DCC. Není však k dispozici plynulá změna charakteristiky, jen pevně dané předvolby.
Naladění podvozku je trochu tužší než bychom ocenili, ale rozhodně není nekomfortní.
VýbavaNejlevnější T-Roc v linii Life s motorem 1,0 TSI o výkonu 81 kW (110k), s 6st. manuální převodovkou pořídíte od 651 900 Kč. Se stejným motorem a převodovkou v linii Style od 740 900 Kč a v nejvyšší linii (nepočítaje R) R-Line s motorem 1,5 TSI, 7st. automatickou převodovkou a výkonem motoru 110 kW (150k) od 861 900 Kč.
Pomineme-li výbavové stupně, jsou v nabídce jak spalovací, tak i vznětové motory, 6st. manuální i automatické 7st. převodovky. Nejslabší benzinový motor 1,0 TSI nabízí výkon 81 kW (110k), dále je v nabídce motor 1,5 TSI o 110 kW (150k) a nejsilnější 2,0 TSI 4Motion s výkonem 140 kW (190k). Dieselové motory pak zastupuje 2,0 TDI o výkonu 85 kW (115k), dále pak 2,0 TDI anebo 2,0 TDI BMT 4Motion o výkonu 110 kW (150k).
Vozy v základní linii Life mají opravdu velmi širokou výbavu, která čítá téměř sedmdesát položek, tedy jen namátkově uvádím například: 16“ kola z lehké slitiny Chester, akustické a grafické upozornění nepřipnutých pásů vpředu, grafické upozornění vzadu, asistenční systémy: automatická regulace odstupu ACC do 210 km/h s omezovačem rychlosti Front Assist, PreCrash systém, natlakování brzd a přitažení bezpečnostních pásů, Light Assist automatické přepínání mezi dálkovými a potkávacími světly, asistent pro rozjezd do kopce, automatická klimatizace Climatronic, automatický spínač světlometů a oddělené LED denní svícení, bezpečnostní opěrky hlavy vpředu, dešťový senzor, 8“ digitální kokpit, elektrické ovládání oken, elektromechanická parkovací brzda s funkcí Auto Hold, elektronický imobilizér, el. stabilizační systém ESP včetně AS, ASR, EDL a EDTC, funkce start/stop, hlavice řadící páky v kůži, hlavové airbagy vpředu i vzadu, boční airbagy vpředu, ISOFIX v druhé řadě, Lane Assist, LED zadní světla, multifunkční volant v kůži atd.
Linie Style oproti linii Life: jen namátkově – 17“ kola z lehké slitiny Johannesburg, ambientní osvětlení bílé, asistent sjezdu z kopce, bederní opěrky vpředu, 10,25“ digitální kokpit, dynamická regulace dálkových světel, volba profilu jízdy pro varianty s pohonem všech kol 4Motion, zatmavená okna, zpětná kamera, atd.
Linie R-Line oproti Life: opět jen namátkově – 17“ kola z lehké slitiny Valencia Gray, čalounění stropu v černé barvě, komfortní sportovní přední sedadla, kryty pedálů z ušlechtilé oceli, lišty nástupních prahů v designu R-Line, multifunkční sportovní volant v kůži s pádly pro řazení převodovky DSG s dotykovou funkcí a haptickou odezvou, paket Sport – sportovní podvozek, progresivní řízení, volba jízdních režimů vč. režimu ECO atd.
ZávěrPřestože se jedná o vůz, který nabízí velmi slušnou základní výbavu, dobré a vyrovnané jízdní vlastnosti i solidní spotřebu, jeho pořizovací cena je vyšší, než by bylo příjemné. Na druhou stranu už delší dobu vidíme, kam se ceny vozů dokázaly vyšplhat a domnívat se, že se situace v dohledné době změní (k lepšímu) by bylo asi naivní. I omlazená verze T-Rocu si dozajista najde spoustu spokojených zákazníků, kterým nebude vadit sáhnout trochu hlouběji do kapes. V době elektromobilů je každý vůz s naftovým či benzinovým motorem, natož o výkonu 140 kW (190k), malým zázrakem.
Mezi nejbližší konkurenty vozu lze zařadit Audi Q2 2.0 TFSO o výkonu 140 kW (od 964 900 Kč), znatelně levnější je pak Hyundai Kona 1.6 T-GDI o výkonu 145 kW s pohonem všech čtyř kol (od 589 990 Kč) anebo třeba BMW X2 xDrive20i o výkonu 131 kW (od 1 034 800 Kč).
Klady• Široká výbava
• Přesné řízení
• Dobré jízdní vlastnosti
• Dobře fungující asistenti
• Kvalitně působící interiér
Zápory• Stísněný prostor druhé řady sedadel
• Vcelku vysoká pořizovací cena
• Menší zavazadelník
• Dotykové ovládání funkcí – klimatizace, plošky na multifunkčním volantu