Volkswagen Multivan T6.1 – co nového přináší?

Tests
František Mašek | 29.06.2020
dalších 19 fotek
Oblíbená a léty osvědčená verze Multivan T6.1 prošla změnami, které odpovídají nejnovějším technologickým trendům.
Nikdo nemohl tušit (snad jen doufat), jakou oblibu si mezi lidmi získá vůz, jehož první model s názvem Bulli vyjel z výrobní linky v roce 1950. Od té doby uplynulo hodně času. Dnes Multivan otvírá další kapitolu svého úspěšného příběhu. K nám do redakce dorazil Multivan s nejsilnější nabízenou motorizací, 2.0 TDI s automatickou 7stupňovou dvouspojkovou DSG převodovkou (4M HL) o výkonu 146 kW (199 k). Jedná se o 4válcový naftový motor s přímým vstřikováním Common Rail se dvěma turbodmychadly, se zdvihovým objemem 1968 cm3 a max. kroutícím momentem 450 Nm. Multivan T6.1 je úplně poprvé vybaven digitálním panelem přístrojové desky, nabízí širokou řadu asistenčních systémů a výraznými designérskými změnami prošla i jeho příď. Jak se vše vydařilo? Na to se podíváme v dnešním testu.

Výbava

Multivan je nabízen ve čtyřech výbavových liniích: Trendline od 895 704 Kč vč. DPH, Comfortline (s krátkým/dlouhým rozvorem) od 1 055 812 Kč vč. DPH/1 159 924 Kč vč. DPH a v nejvyšší Highline od 1 273 959 Kč vč. DPH. T6.1 oproti svému předchůdci přináší v sériové výbavě nově navrženou přístrojovou desku, LED vnitřní osvětlení, nový kožený multifunkční volant, halogenové světlomety H7, rádio s 6,5“ dotykovým displejem, systém tísňového volání eCall, multifunkční ukazatel „Plus“, palubní desku s černě lakovanými lemy/chromovanými prvky s řadou přihrádek vč. uzamykatelné na palubní desce či elektrickou dětskou pojistku.

Exteriér

Právě proto, že design multivanu je po léta již kultovní a uživateli velmi oblíbený, bylo těžké ho nějak výrazně pozměnit. Designéři tedy dodali ostřejší rysy přídi, která je nyní výraznější a na silnici nepřehlédnutelná. Přední maska je robustnější a zasahuje až do nárazníku, který je více členitý. Na boku vozu pak přibyla plaketa s označením verze vozu, která přechází v boční blikač. Světlomety jsou v základu halogenové, ale můžete si připlatit i za LED technologii. Zadní část vozu zůstala téměř beze změn, odlišná je snad jen grafika zadních svítilen. Za příplatek si můžete pořídit elektricky ovládané výklopné víko zadních dveří, které doporučujeme. Dveře jsou opravdu velké, a tak je dobré mít i na paměti, že nemůžete parkovat příliš blízko u zdi. K jejich otevření je zapotřebí cca 1,5 m od zadního nárazníku. Multivan nabízí široký výběr kol, ať již ocelových nebo z lehkých slitin v rozměrech 16“ až 18“. Podobně obsáhlá nabídka je i barev interiéru, dekoračních lišt či potahů sedadel. Škála laků nikterak nepokulhává a výběr je opět rozsáhlý. Vybírat můžete ze základních laků, přes metalické až po ty s perleťovým efektem. Musíme přiznat, že se nám nabízené dvoubarevné lakování líbí na T6.1 nejvíce. Pro pořádek uvádíme základní rozměry vozu: délka 4904 mm, šířka 1904 mm, výška 1950 mm.

Interiér

T6.1 nabízí i možnost plně digitálního přístrojového panelu s třetí generací platformy pro informační a zábavní systémy. Vznikla tak nová, celistvá plocha, která má své výhody, ale i úskalí. Na první pohled na nás interiér působil moderně a sympaticky. Ergonomický kožený volant dobře padne do rukou a ponechal si skvělé uspořádání ovládání palubního počítače, adaptivního tempomatu i audiosystému. Na přístrojové desce nyní převládají hladké linie a vše působí přehledně. Co se jí dá však vytknout je umístění dříve středových výdechů ventilace. Ty byly kvůli umístění infotainmentu posunuty až do prostor u spolujezdce, a tak se k nim z pozice řidiče musíte hodně natahovat. Údaje na budících jsou sice menší než u předchůdce, ale i tak jsou stále dobře čitelné. Nám se klasika líbila o něco více než plně digitální řešení, ale to je jen otázka vkusu a priorit. Digitální kokpit o velikosti 10,25“ s vysokým rozlišením si můžete připlatit u varianty Comfortline, u Highline je již součástí sériové výbavy. Tyto sdružené přístroje nabízejí různé možnosti zobrazení doplňujících informací např. z mobilního telefonu či navigace. Největší změnou v interiéru je již zmíněný infotainment, který nás velmi potěšil. Ať jsme hledali sebevíc, nedalo se mu nic vytknout. Zadané úkony zvládal opravdu rychle a rozlišení by mu mohli závidět i luxusní vozy. Když jsme se připojili přes Apple Carplay, měli jsme všechny ikony pohromadě na jedné stránce, bez nutnosti listování, které při jízdě určitě proklínáte. Infotainment je nabízen ve třech provedení – se základní úhlopříčkou 6,5“, a příplatkovou 8“ a 9,2“. Automobilka nezapomněla ani na několik zásuvek na USB typu C. Za příplatek si můžete dokoupit i bezdrátové dobíjení telefonu.
Multivan si každý může přizpůsobit svým představám. Dokoupit si můžete několik typů sedadel, potahů, podlah či lampiček, které vám vnitřek dostatečně osvítí. Nechybí ani typický variabilní stolek. Odkládacích prostor poskytuje T6.1 také dostatečné množství. Na vrchní části palubní desky má řidič i spolujezdec otvory, kam snadno umístíte i 0,75l láhev vody, ve dveřích jsou dokonce dva odkládací prostory a vůz disponuje i dalšími nekrytými přihrádkami. Standardně má Multivan tři řady sedadel. V první řadě jsou dvě samostatná sedadla, druhá řada sestává taktéž ze dvou samostatných sedadel, která se dají otáček kolem dokola a zároveň posouvat v kolejnicích. Mezi nimi je posuvná přihrádka, z níž lze udělat i praktický stoleček (za příplatek). Třetí řadu pak tvoří lavice. Pohodlně se tam vejdou tři osoby, případně je možné ji sklopit a vytvořit tak pohodlné lůžko.

Motor a jízdní vlastnosti

Multivan 6.1 je nabízen s různými variantami motorů 2.0 TDI a převodovek (5st. manuální, 6st. manuální, 7 st. DSG). Například volitelná dvouspojková převodovka DSG bez přerušení tažné síly je navíc velmi komfortní a úsporná. Zkombinuje-li se s pohonem všech kol, poradí si i s přiměřeným terénem. Nabídku otevírá verze s výkonem 81 kW (110 koní), poté je k dispozici motor o výkonu 110 kW (150 koní) a uzavírá ji námi testovaná nejsilnější verze s výkonem 146 kW (199 koní) dostupným od 3800 otáček a kroutícím momentem 450 Nm. S tímto motorem dokáže Multivan jet až 197 km/hod. a je tak nejrychlejší verzí. Standartně je nabízen právě s převodovkou DSG.
Zatímco ve městě či na okreskách si můžete řízení užít, na dálnicích je T6.1 už mnohem línější. Vyšší rychlosti zdolává poněkud unaveně a přidušený motor je při jízdě poznat. S příchodem emisní normy z roku 2018, se musel motor krapet umravnit a na jízdě je to opravdu znát. Navíc spárování s převodovkou DSG způsobuje při rozjezdech poněkud větší prodlevu, kdy se výkon nažene na kola a poté vyrazí vpřed. Natrénovat plynulé rozjezdy je tedy nutností. Kdybychom měli ohodnotit jízdu vozem po stránce komfortu, pohybovali bychom se poměrně vysoko. Jízda je pohodlná, vůz si je v zatáčkách jistý a karoserie se nikterak výrazně nenaklání. Podvozek jsme testovali jak s plně naloženým, tak i prázdným vozem a s výsledkem jsme byli spokojeni. Volitelné adaptivní odpružení dělá dobře svou práci. Kolegové, kteří testovali slabší verzi motoru s podvozkem s klasickými ocelovými pružinami a běžnými tlumiči, hodnotili jízdní komfort taktéž vysoko. Pořízení adaptivního podvozku za příplatek je tedy na zvážení. Menší vadou na kráse byl pak hluk a nárazy od kol, které se přenášely do vozu při přejíždění větších nerovností na vozovce. Jinak je Multivan na poměry dodávek při jízdě tichý, až do magických 130 km/h. Pokud by vás poté nadměrně rušil, můžete si připlatit akustický paket. Výrobce udává průměrnou spotřebu na 100 km dle volby motoru od 6,2l do 7,2l. Nám se průměrná spotřeba v kombinovaném provozu ustálila na 9l. Při delším cestování konstantní rychlostí, např. na dálnici se nám podařilo hodnotu stáhnout pod hranici 8l.

Asistenční systémy řidiče

Jízdu v terénu vám může zpříjemnit pohon všech kol 4MOTION, dvouspojková převodovka DSG, asistent pro jízdu z kopce/pro rozjezd do kopce a mechanická uzávěrka diferenciálu. Tím ale výčet systémů teprve začíná. V další nabídce je i rozpoznávání dopravních značek, regulace odstupu, udržování vozu v jízdním pruhu nebo kompenzace bočního větru. Právě posledně zmíněný asistent se dodává pro T6.1. sériově. Transporter je tak automaticky stabilizován při náhlých poryvech větru zboku, které při takové ploše nejsou dozajista zanedbatelné. Sice jsme je neměli možnost vyzkoušet v praxi, ale určitě zajistí větší bezpečnost při řízení.Jelikož T6.1 není úplný drobeček, mnozí také ocení i parkovací asistent, po jehož zapnutí je vůz schopen sám zaparkovat či vyjet z parkovacího místa. Řidič už jen ovládá pedál plynu a brzdy. Užitečná je i aktivní ochrana boků vozidla, aby manuální manévrování proběhlo vždy bez jakéhokoli šrámu. Měli jsme možnost si vyzkoušet jízdu vč. přívěsu a musíme uznat, že právě asistent pro couvání s přívěsem se velmi hodil. Zatímco při běžném couvání musíte myslet na to, že je nutné otočit volantem na opačnou stranu, než chcete, aby zatočil přívěs, s asistentem je to mnohem jednodušší. Nastavíte si jen požadovaný úhel pro změnu směru jízdy, a vše ostatní si už T6.1. zařídí sama pomocí kombinace některých z výše uvedených pomocníků a zadní kamery. Tím, ale výčet nekončí. Multivan nabízí i pomoc při vyjíždění z parkovacího místa nebo regulaci dálkových světel. Jak je vidět, bezpečnosti a celkovému komfortu při řízení byla kladena vysoká priorita.

Závěr

VW Multivan byl, a i nadále je dobrým vozem. Prošel řadou vylepšení a dá se s čistým svědomím říci, že se jedná o vůz na celý život. Využijete ho stejně tak dobře při rodinné dovolené, jako na práci, stěhování či převážení materiálu. Nová T6.1 se zlepšila v pohledu na pohodlí i bezpečnost, ale stále zůstala pro své skalní příznivce stejná, a to je dobře. Výkonu je pro běžné ježdění dostatek, ale to neznamená, že by ho nemohlo být více. Uvidíme, jaké motory nabídne další generace. Nejlevnější Multivan Trendline začíná na 896 tis. Kč s DPH. Hodnota testovaného Multivanu T6.1 ve výbavě Comfortline s rozvorem 3 000 mm, přišla na 2 076 921 Kč s DPH.



Klady
• povedený design
• přehledný a skvěle fungující infotainment
• široká škála asistenčních systémů
• bohaté příslušenství v sériové výrobě
• kladený důraz na bezpečí a komfort


Zápory
• spolupráce motoru a převodovky
• utlumený motor
• nešikovné umístění panelu pro ovládání oken/ventilací
• daleko umístěné středové výdechy
• větší hluk/nárazy od kol při přejíždění větších nerovností
Rating
Brzdy
2
Design
1
Dílenské zpracování
3
Dynamika motoru
3
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
2
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
2
Řízení
2
Sedadla
2
Spotřeba
2
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.86
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
VAN
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4904
Šířka (mm)
1904
Výška (mm)
1970
Rozvor (mm)
3000
Motor
Typ
Vznětový
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1986
Max. výkon kW (k)/ot./min.
146/3800
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
450/1400-2400
Spotřeba
Město
10,4
Mimo město
7,1
Kombinovaná
8,3
Palivová soustava
Objem nádrže (l)
80
Výkony
Max. rychlost (km/h)
197
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
7
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
895000
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1558000
Article rating
3.1 from 5 (62%)
Rated: 9x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
smrke, 03.08.2020 19:22
Ahoj hledám vaše zkušenosti s poruchami T6. Mám 2l 110kw s ad blue a zatím dobrý ale T5 se rozsypala až ve 200 tkm tak sem zvědav má li někdo více km-zkusenosti
Díky Petr
Pavel Slama, 20.09.2024 14:45
Dobrý den, chci se poptát lidí co májí možná stejný problém s T6. Auto již vlastním druhý měsíc , vše bylo oka ale v jeden moment na dálnici když jsem jel s rodinou tak jsem si všimnul, že mi za cesty strašně hlučí a nevím co s tím dělat. Uvažoval jsem zda to není třeba hlučnou izolací nebo tím, že nemám dvojitý skla. Jestli máte někdo stejnou zkušenost tak budu velice rád o radu. Problém ještě spočívá v tom, že nevím jak na to (jakože kroky), narazil jsem zde na youtubu video ohledně toho , ale nemám jistotu zda je to přesně ten problém který já potřebují řešit. Předem děkují všem za radu.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů