Nová Corolla je nabízena v provedení hatchback, sedan a kombi (Touring Sports). Původně se mělo jednat o třetí generaci Aurisu, nakonec však vyvinutý vůz v Toyotě přejmenovali na Corollu. Automobilka tak světu představila prostorný kombík, který dokáže být ekologický, výkonný a zároveň praktický.
Toyota Corolla TS by se mohla velmi rychle stát výhodnou alternativou k naftovým kombíkům. Pyšní se totiž skvělou spotřebou, výkonem a rychlými reakcemi. Právě elektromotor pomáhá vozu v nízkých otáčkách, což dohromady funguje velmi dobře a odráží se to zejména na již zmíněné spotřebě a reakcích vozu. Blíže se na vše podíváme v dnešním testu, ve kterém jsme měli možnost poznat Toyotu Corollu TS s dvoulitrovým benzinovým hybridním motorem o výkonu 184 koní a s automatickou převodovkou e-CVT. Jedná se o klasický hybrid, který se tedy nedobíjí přes zásuvku.
Upřímně řečeno, hybridní pohon mi nebyl nikdy sympatický a těmto vozům jsem se v soukromém životě vyhýbal. Doba si však žádá změny a s hybridními vozy se nyní setkáte každý den. Na našich silnicích jich jezdí čím dál více a tento trend se bude i nadále rozrůstat.
ExteriérToyota Corolla spadá do vozů kategorie střední nižší třídy a je postavena na platformě TNGA – stejně tedy jako modely Toyota Camry, Prius, crossover C-HR nebo menší Lexusy s napříč položenými motory.
Zvenčí bych tento vůz zařadil mezi
vizuálně nejzajímavější své kategorie. Přední zamračená světla (ukrývající technologie projektorových Bi-LED světel) společně s výraznými křivkami chromovaného chladiče připomínají predátora, který si nenechá jen tak něco líbit. Zepředu působí vůz sportovně elegantně až dravě. Boční linie jsou elegantní a příkře se svažující záď spíše připomíná shooting brakes. Mně osobně se velmi líbí dvoubarevná kombinace, kterou Toyota nabízí. Bohužel je však k dispozici pouze v provedení GR Sport.
Zavazadlový prostor je o cca 15 litrů menší než u čistě benzinové verze. Zavazadelník je i přesto nadmíru prostorný a se svými 581 litry splňuje požadavky pro rodinný vůz.
Dno zavazadlového prostoru
lze polohovat a obracet (spodní část je opatřena praktickým omyvatelných povrchem). Pokud máte dno ve vyšší poloze a složíte zadní sedadla, dosáhnete naprosto rovného prostoru. Zadní sedadla lze snadno sklopit dvěma páčkami po bocích zavazadelníku, ve kterém nechybí nasvícení po obou stranách a šikovná roletka, která se sama navine, jakmile se jí správně dotknete. Vzhledem k absenci rezervního kola, vznikl pod dnem další úložný prostor.
Nutno dodat, že námi testovaný vůz ve výbavě Executive dostal ještě paket VIP a JBL.
InteriérUvnitř Corolly naleznete měkčené plasty, které na některých částech doplňuje prošívání (palubní deska, manžeta kolem řadící páky). Nikde nic nevrže, vše je zpracováno pečlivě a promyšleně. Design samotného interiéru je na posouzení každého z vás. Mně osobně ničím neuráží. Pokud vám již pod rukou prošlo několik japonských vozů, nepřekvapí vás ani tvar palubní desky. Ovládací tlačítka prošla oproti předchozím verzím znatelnými změnami k lepšímu. Nepůsobí již tak zastarale a vše ladí a zapadá do sebe, jak má. Jediné, co mě v interiéru trochu rušilo, byl „trčící“ infotainment, který je navíc nevalné kvality. Rozlišení, navigace, odezva – vše by mohlo být o poznání lepší. Vzhledem k tomu, že Corolla nabízí propojení s Apple CarPlay či Android Auto, není to trápení až tak velké.
Co musím v interiéru nejvíce pochválit jsou
skvělé sedačky, o kterých se zmiňuji ještě níže. Na druhou stranu přišlo záhy i zklamání, které se projevilo u
druhé řady sedadel. Právě tam je
místa poskromnu, zejména, sedíte-li za řidičem, který má cca 175 cm a více. Díky sedačkám řidiče a spolujezdce, které jsou opravdu masivní, se vzadu cítíte velmi stísněně až nepříjemně. Prostoru ke změně posedu (např. natažení nohou či jejich vybočení) je tu opravdu pramálo.
V interiéru mimo jiné naleznete dvouzónovou klimatizaci, vyhřívaný volant/ čelní sklo, ambientní podsvícení dveří/ prostoru pro odkládání nápojů, systém nouzového volání nebo dobře umístěný a čitelný Head-up displey. Promítané informace jsou skvěle vidět i přes polarizační brýle a zobrazují např. vaši rychlost, údaje z navigace nebo nejvyšší povolenou rychlost (na základě rozpoznávání dopravního značení).
Pokud byste měli zájem o panoramatickou střechu, naleznete ji v paketu Skyview za 35 000 Kč.
MotorCorolla Touring Sports je nabízena se třemi pohonnými benzínovými jednotkami. Nejslabší variantu 1.2 Turbo se 116 koňmi si můžete pořídit s 6st. manuální nebo automatickou převodovkou Multidrive S. Následuje 1.8 Hybrid se 122 koňmi a automatickou převodovkou e-CVT benzin a nabídku uzavírá námi testovaná verze 2.0 Hybrid se 184 koňmi s automatickou převodovkou e-CVT benzín. Výše uvedenou nejlevnější verzi můžete zakoupit v provedení Active (539 900 Kč) nebo Comfort (564 900 Kč). Varianta s automatickou převodovkou vychází o 35 000 Kč dráž. Hybridní 1.8 je k dispozici ve všech čtyřech výbavových stupních (Active, Comfort, GR Sport i Executive), přičemž nejlevnější začíná na 609 900 Kč a končí na 754 900 Kč v základu. Poslední nabízená varianta, 2.0 Hybrid s automatickou převodovkou je nabízen od druhého výbavového stupně za 709 900 Kč až po 829 900 Kč v základu.
Jízdní vlastnosti/spotřebaBěžná jízda je naprosto bezproblémová, hybridní ústrojí pracuje bez jakéhokoliv zásahu řidiče. Mnohdy ani nepostřehnete, kdy jedete na akumulovanou energii a kdy se vůz opět přepnul na benzínový pohon. Chcete-li dobu, po kterou je motor zcela vypnutý, prodloužit, stačí se naučit pracovat s plynovým pedálem. Pokud ale elektromotor nezvládá splnit vaše požadavky, připojí se spalovací motor, který s ohledem na stav baterií upraví otáčky tak, aby se do baterií ukládala energie a mohl se, jak to bude možné, opět vypnout.
Příplatková 18“ kola sice skvěle vypadají, ale jízdě dodávají zase o něco tvrdší ráz. Samotný podvozek je tužší a pevnější, než jsem čekal a kola tento fakt ještě zdůrazňují. Netvrdím tím však, že jízda je nepříjemná. Jen prostě cítíte, po čem jedete a s čím se kola zrovna vypořádávají. Myslím si, že se 17“ koly by byla jízda znatelně komfortnější. Přesto je svezení v tomto kombíku pohodlné. Vůz si je v zatáčkách jistý, při předjíždění má dostatek síly a akceleruje i při vyšších rychlostech.
Zrychlení z 0 na 100 km svede Corolla za pěkných
8,1 sec.U některých hybridů se stává, že brzdy mají dvojitý nástup. Nejdříve rekuperují a teprve pak klasicky brzdí. U Corolly tento přechod není vůbec znatelný, vše je naprosto plynulé.
Co bych u testovaného vozu jednoznačně vyzdvihl, jsou perfektně tvarované sedačky s bočním vedením, které nejen vepředu ale kupodivu i vzadu skvěle drží celé tělo. Sice jsou užší a silnějším postavám nebudou až tak pohodlné, ale při živější jízdě fungují přesně tak, jak by měly. Navíc jsou příjemně tuhé, nikoli však tvrdé a mají příjemně nakloněné sedáky.
Bezchybně fungovalo i
vykrývání oslňování dálkovými světly, jen bych měl připomínku k automatickému ovládání dálkových světel, při jehož aktivaci se vám přepnou dálková světla z potkávacích až při rychlosti nad cca 60 km/hod. Pokud tedy jedete např. klikatými silničkami lesem, určitě pojedete mnohdy pomaleji a dálková světla byste přivítali. Není ale nic jednoduššího, než si automatické ovládání vypnout a přepínat si je dle vlastní potřeby.
Spotřebu benzínu při jízdě po městě mi palubní počítač spočítal na
4,1 litrů na 100 km, a to v normálním režimu, tzn. bez použití eko režimu či sportovního režimu. Po ujetí cca 1500 km po městech, okresních silnicích a dálnicích vč. zkoušení všech jízdních režimů, a to zejména sportovního, vyhodnotila Corolla spotřebu na
5,8 litrů na 100 km. Baterie téměř neustále rekuperuje: když jedete, stojíte na brzdě, jedete z kopce. Je neustále připravena a svou nastřádanou energii využívá, když jedete pomalu vesnicemi, nebo popojíždíte v kolonách. Právě díky tomuto přepínání, má Corolla zajímavou spotřebu. Na takto velký vůz, o pohotovostní hmotnosti téměř 1,5 tuny a s 180 koňmi pod kapotou, je to slušný výsledek.
Cena/výbavaNámi testovaný vůz obsahoval paket VIP a JBL. Co to znamená? V interiéru bylo použito kožené čalounění (ze syntetické kůže), a vyhřívaná zadní krajní sedadla, to vše v černém interiéru. VIP paket vozu zajistil přední projektorové Bi-LED světlomety s funkcí adaptivních dálkových světel, otevírání zavazadlového prostoru pohybem nohy, elektricky otevíratelné víko zavazadelníku, 18“ litá kola a pneumatiky 225/40 R18. Paket JBL obsahuje soundsystém s 8 reproduktory, DAB. První zmíněný paket vyšel na 50 000 Kč a je k dispozici právě jen s 2.0 Hybridem, stejně jako paket JBL, který stál 25 000 Kč. Pokud byste chtěli při pořízení Corolly ušetřit, je jasné, že paket JBL by byl při výběru až poslední v řadě. Nemůžeme mu ale upřít kvalitu a požitek, který při jízdě příjemně pozvedl.
ZávěrToyota Corolla TS je kombíkem s dostatečně velkým zavazadlovým prostorem,
povedeným designem, velmi
nízkou spotřebou a možností dynamické jízdy, co více si přát. Přivřete-li oči nad méně komfortním sezením v druhé řadě sedadel a trochu hlučnějším motorem ve vysokých otáčkách, stojí před vámi vůz, který je v dlouhodobých žebříčcích na předních pozicích spolehlivosti, s hybridním ústrojím, které je léty prověřeno a výbavou, za kterou se vůbec nemusíte stydět.
Klady• Skvělá dynamika
• Nízká spotřeba
• Povedený design
• Chování hybridu při klidné jízdě
• Velký zavazadlový prostor + polohovatelné dno + samonavíjecí roletka
• Dlouholetá zkušenost automobilky s hybridními pohony
• Sklápění sedaček do roviny
• Přechod mezi rekuperací a klasickým bržděním je naprosto plynulý
• Toyota patří mezi nejspolehlivější vozy
Zápory• Spalovací motor je ve vyšších otáčkách hlučnější
• Prostor uvnitř vozu je průměrný
• Automatické přepínání dálkových světel
• Úroveň infotainmentu
• Dvoubarevná varianta vozu – pouze ve variantě GR Sport