Subaru Forester eBoxer: Vlk se nažral…

Tests
Michal Štengl | 10.02.2020
dalších 12 fotek
foto: Michal Štengl
…a koza zůstala celá. Tak přesně takový mám pocit z nové generace Subaru Forester. Aby mohl tento oblíbený model zůstat kvůli emisím CO2 v Evropě, dostal hybridní pohon. Papírově sice snížil spotřebu, v každodenním životě však uživateli až tak moc nepřináší. Někdy i spíš ubírá. Pořád je to ale Subaru se vším všudy.
Ostře nastavené limity CO2 a s tím související sankce za jejich překročení vedou k tomu, že o tom, jaká budou další auta, nerozhoduje zdravá konkurence, ale Brusel. A doplácejí na to doslova a do písmene zákazníci, kteří musejí kupovat něco, co vlastně ani nechtějí. A co je ve výsledku uživatelsky méně přívětivé, než bylo v minulosti. To je třeba i případ nové generace Subaru Forester.

Je opravdu nový?
Podíváme-li se na pátou generaci Foresteru optikou té současné, tak zvenku se toho na první pohled až tak dramaticky moc nezměnilo. Samozřejmě při podrobném zkoumání se nějaké rozdíly najdou, především záď je hodně odlišná. Ale na první pohled je to Forester a s žádným jiným autem si ho nespletete.

Konečně prémiový
Jakmile se ale posadíte dovnitř, není o ničem pochyb. Interiér, resp. přístrojová deska je totiž kompletně předělaná a vypadá opravdu skvěle. Má líbivý tvar a je sestavena z velmi kvalitních materiálů, které si zaslouží označení prémiové. Skvěle ladí s hnědou kůží na sedačkách, takže si zde člověk připadá jako v německém prémiovém voze. Interiér je štědrý nejen k cestujícím vpředu, ale i k těm sedícím vzadu. Víc než těch 5 l navíc v kufru, který má nyní objem 509 l, potěší pár centimetrů navíc na šířku. Nejen rodiny s malými dětmi ocení otevření zadních dveří téměř do 90° v praxi hodně usnadňující přístup k zadním sedačkám.

Bezpečnost jako mantra
Subaru je pověstné svou snahou o maximální bezpečnost. Forester postavený na zcela nové platformě dosáhl ve své kategorii SUV absolutně nejlepších výsledků v evropský (Euro NCAP) i japonských nárazových testech (JNCAP). Systém kamer EyeSight je nyní ještě citlivější a chytřejší, protože rozezná lidi i jdoucí směrem od auta. Na můj vkus ale detekce chodců funguje občas až moc citlivé, takže jsem kvůli lidem jdoucím třeba podél silnice po chodníku zažil mnohem víc šoků při automatickém brždění. Novinkou je systém monitorující obličej řidiče (Driver Monitoring Systém) pracující na základě infrakamer umístěných na kapličce středového displeje. Stačí jen na pár sekund odvrátit zrak od vozovky a už pípá a hlásí, aby se řidič věnoval řízení a koukal dopředu. A to i za tmy. Pozná ale i řidiče a podle toho nastaví komfortní systémy, jako třeba pozici sedadla a zrcátek.

Skvělý komfort
Nová podvozková platforma přinesla do interiéru dosud nevídaný komfort pérování, jako dělaný na naše silnice a města. A to nikoliv na úkor jízdních vlastností. Pořád platí, že symetrický pohon všech kol a krátký, podélně uložený plochý motor snižující těžiště zajišťují i poměrně vysokému Foresteru přísně neutrální jízdní vlastnosti. A díky světlé výšce 220 mm a systému X-Mode toho zvládá v terénu víc než většina navoněných SUV.

Hybrid pro hybrid
Na závěr si záměrně nechávám to, co se mi na Foresteru líbilo asi nejméně. Benzinovému dvoulitru se stejnými parametry 110 kW (150 k) a 194 Nm totiž pomáhá 12,3kW elektromotor s 66 Nm uložený ve variátorové převodovce Lineartronic. Ten sice dokáže Forester i sám pohánět, ale ne tak často jako třeba u Hondy CR-V či Toyoty RAV4. Hlavně nejde elektrický pohon vynutit tlačítkem, protože aktivovat ho plynem vyžaduje velký um. V praxi funguje jen v rychlostech mezi 20 a 30 km/h. Není se čemu divit, protože v kufru umístěná Li-ion baterie má kapacitu jen 0,6 kWh a ještě pracuje s nezvyklým napětím 118 V (mimochodem Forester má ještě dva klasické 24 V akumulátory). Hybridní pohon má podle mě přínos jen při rozjezdu a v terénu, kdy se hodí točivý moment elektromotoru od nulových otáček. Z čistě uživatelského hlediska toho vlastně nic nepřináší. Bohužel spíš bere.

Těžší a menší dojezd
Když mi na začátku palubní počítač ukazoval dojezd pouhých 450 km, nijak jsem se nad tím nepozastavoval. l u minulého Foresteru to bylo stejné, a nakonec se dalo na jednu nádrž ujet se spotřebou 7,8 l/100 km klidně i 750 km. I s novým Foresterem se dá jezdit do osmi litrů. Jenže to chce mnohem více práce a lehčí nohu než dřív. Když nebudete moc přemýšlet, počítejte spíš s devíti litry. e-Boxer je totiž kvůli hybridnímu pohonu o 110 kg těžší. Potíž je ale v tom, že dojezd klesl na nějakých 500 km. Kvůli ochraně vysokonapěťových kabelů má totiž Forester o 12 l menší palivovou nádrž. Objem 48 l je na sakra málo. Vždyť třeba s hybridní Hondou CR-V se dá najet se spotřebou do 6 l skoro 900 km. Není to sice stálá čtyřkolka, ale…

Nenalomí věrnost
Když se k tomu přidá skutečnost, že kvůli hybridnímu pohonu je nový Forester o pár desítek tisíc dražší než dřív, tak už to může nalomit i zaryté „Subaristy“, kteří jsou nejvěrnější zákazníci. Základní cena startuje na 900 000 Kč, vrcholná testovaná výbava Executive znamená sáhnout do kapsy pro 1 130 000 Kč. Jediný příplatek je za metalízu 12 000 Kč. 30 000 Kč, resp. zvýhodněných 20 000 Kč se dá utratit za oranžové doplňky karoserie i interiéru. Pořád platí, že i s hybridním pohonem je to Subaru, jak má být.

+ velký vnitřní prostor
+ skvělé jízdní vlastnosti
+ komfortní pérování
+ schopnosti v terénu
+ vysoká úroveň pasivní i aktivní bezpečnosti
+ bohatá základní výbava

- malá palivová nádrž
- omezený dojezd
- jen průměrná spotřeba
- vyšší cena
Rating
Brzdy
1
Design
2
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
3
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
3
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
3
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.57
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
SUV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4625
Šířka (mm)
1815
Výška (mm)
1730
Rozvor (mm)
2670
Rozchod kol vpředu (mm)
1565
Rozchod kol vzadu (mm)
1570
Světlá výška (mm)
220
Provozní hmotnost (kg)
1760
Maximální hmotnost (kg)
2185
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
509/1179
Motor
Typ
Zážehový
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1995
Kompresní poměr
12,5:1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
110 (150)/5500-6000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
194/4000
Typ
AC elektrický synchronní
Max. výkon kW (k)
12,3 (16,7)
Max. točivý moment Nm
66
Spotřeba
Město
7,4
Mimo město
6,4
Kombinovaná
6,7
CO2 (g/km)
154
Palivová soustava
Palivo
Benzin
Objem nádrže (l)
48
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
11,8
Max. rychlost (km/h)
188
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
Variátor
Přenos hnací síly
Pohon
Stálý pohon všech kol
Zavěšení kol
Vpředu
McPherson
Vzadu
Víceprvkové
Cena
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 130 000
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů