Mazda CX-5 se stala v roce 2012 průkopnickým modelem a nositelem nového designového stylu Kodo. Nový designový jazyk se ujal a postupně se propracoval na všechny modely. CX-5 mezitím v loňském roce prodělala první lehké omlazení. Skalpelem plastického chirurga prošla maska chladiče. Ta dostala výraznější žebrování a drobné úpravy se nevyhnuly ani předním světlometům, které nově zdobí výraznější linka diod sloužící dennímu svícení. Změn je daleko více, jsou však spíše decentní a popisovat si je nemá cenu.
Interiér: umí potěšit
V interiéru japonská automobilka změnila způsob ovládání displeje zábavního systému. Ten za jízdy lze nově ovládat pouze pomocí otočného ovladače mezi předními sedadly. Dříve bylo možné obrazovku ovládat i dotykově, což nově lze jen při stání. Samotné ovládání vyžaduje zvyk, po čase je však mnohem příjemnější a s odstupem času každý ocení, že se nemusí složitě natahovat k displeji. Reakce systému jsou rychlé, ovšem grafika není zrovna nejmodernější.
Mazda si vede dobře po stránce poskytovaného prostoru na předních sedadlech. Ty patří ve své třídě k lepšímu nadprůměru. O něco horší situace panuje vzadu, kde CX-5 na své úhlavní konkurenty ztrácí zejména s nabídkou prostoru v podélném směru (problém si za sebe sednout mohou mít již 185 cm vysocí jedinci). Naopak prostorem na šířku patří Japonec ve třídě kompaktních SUV k nejlepším.
Řidič nalezne ideální pozici za volantem velmi snadno. Kožený volant je standardem od druhého stupně výbavy, skvěle padne do rukou a pomocí dobře rozvržených tlačítek se pohodlně ovládá celá řada věcí. Přístroje v kapličce za volantem jsou přehledné a dobře čitelné.
Zavazadlový prostor s objemem 503 litrů je o 48 litrů větší než u bývalého modelu CX-7. Samotný zavazadelník má pravidelný tvar a je dobře využitelný (mezi podběhy se chlubí šířkou 105 cm). Od druhé výbavy Challenge je možné velmi jednoduše sklápět zadní sedadla rozdělená na tři části v poměru 40:20:40, přičemž základní provedení má opěradla dělená ve dvou nestejně velkých dílech 60:40. Sedadla se sklápějí jedním pohybem - jednoduše zatažením za páčku, čímž vzniká téměř rovná ložná plocha. Velmi praktickým řešením usnadňujícím nakládání a vykládání věcí je možnost přichycení rolety na páté dveře a její automatické vyklopení po jejich otevření. Jediným nedostatkem jsou nízko se vyklápějící páté dveře - jen 183 cm nad vozovku.
Motor: Proti proudu
Mazdu mohou pohánět celkem tři pohonné jednotky. Pro příznivce dieselů je přichystán dvojitě přeplňovaný čtyřválec 2.2 Skyactiv-D, kdežto milovníkům vůně benzínu je určen atmosférický 2.0 Skyactiv-G nebo námi testovaný 2.5 Skyactiv-G. V případě zážehových agregátů se Mazda vydala proti současnému trendu downsizingu (snižování zdvihového objemu a nahrazování přeplňováním). Oba benzíny Skyactiv-G se chlubí na poměry zážehových motorů rekordním kompresním poměrem (14:1 a 13:1), což zvyšuje jejich efektivnost. Agregáty vynikají oproti předchůdcům nižší spotřebou paliva, nižší hmotností, sníženým vnitřním třením motoru a vyšším točivým momentem zejména při nízkých a středních otáčkách.
Atmosférický čtyřválec o objemu 2,5 litru s výkonem 141 kW (191 koní) by sám o sobě byl velmi příjemným společníkem na dlouhých cestách díky slušnému zvukovému projevu a dostatku síly. Klasický automat s hydrodynamickým měničem a šesti stupni ale jeho práci při snaze o rychlejší jízdu deklasuje o řád níže. Převodovka řadí zejména při snaze o svižnější jízdu zmatečně. Někdy nechává motor zbytečně vytáčet a někdy otálí s podřazením. Nepomáhá ani přepnutí do sportovního režimu, které přináší spíše rychlejší odezvu na plynový pedál. Kdyby bylo možné získat testovaný motor s manuálem, byl by fantastickou volbou. Automat se hodí pro klidné přesuny, pak je zkoušená kombinace velmi příjemným společníkem. Přesto se nelze ubránit dojmu, že automat doslova ředí výkon a zvyšuje spotřebu paliva k deseti litrům.
Jízdní vlastnosti: velmi dobré
Mazda CX-5 zaslouží pochvalu za dobré jízdní vlastnosti. Lehká konstrukce spolu s dobře nastaveným podvozkem přispívají k dobrému řidičskému pocitu. Původní verze si vysloužila kritiku za hluk ve vyšších rychlostech. Na tom v Mazdě zapracovali a nově je CX-5 zhruba o čtvrtinu tišší. Velmi dobrá je také filtrace nerovností. Mazda tak patří z jízdního hlediska na špičku mezi kompaktními SUV neprémiových značek.
Testovaná verze s pohonem všech kol AWD a automatickou převodovkou je oproti základní verzi s dvoulitrem a pohonem předních kol těžší o nemalých 155 kg, přičemž to nijak zásadně neovlivňuje její jízdní vlastnosti. CX-5 je stále obratná a při vysokých rychlostech stabilní. Oproti jiným kompaktním "SUVéčkům" je Mazda s benzínovým motorem hravá a čitelná. Chování podvozku je nezáludné a velmi jisté. Po modernizaci potěší výrazně lepší odhlučnění.
Konstruktérům se podařilo namíchat dobrý mix jízdních vlastností. Jedinou vadou na kráse jsou devatenácti-palcová kola spojená s nejvyšší výbavou Revolution. Ta sice prodlužují přilnavost na suchém asfaltu v zatáčkách, ale rapidně snižují komfort odpružení zejména ve městech na větších nerovnostech. V případě menších sedmnáctipalcových kol určených pro první tři stupně výbavy je situace výrazně lepší. Řízení je citlivé, relativně strmé s optimálně naladěným odporem posilovače. Brzdy fungují dobře.
Závěr: Hlavně na pohodu
Mazda si vždy zakládala na výtečné ovladatelnosti svých aut a skvělém řízením, které vtáhne řidiče do děje. V případě dnes testovaného modelu CX-5 to díky technologickém balíčku Skyactive platí stále. Japonská automobilka postavila kompaktní SUV hodící se na pohodové cestování.
(plusy)
podvozek (čitelnost, ovladatelnost)
příkladná ergonomie interiéru
zavazadelník (pravidelné tvary, jednoduché sklápění sedadel)
lepší odhlučnění
bohatá bezpečnostní výbava
pohon všech kol AWD
(mínusy)
méně prostoru na zadních sedadlech
průměrný zavazadelník
horší boční vedení sedadel
pomalejší automat
vyšší spotřeba paliva