Maserati GranTurismo MC Stradale - Ze závodní dráhy na silnice

Tests
iHNED | 04.04.2011
foto: km77.com

Možná by se mohlo zdát, že Maserati hraje oproti Ferrari ze stejného koncernu druhé housle. Jeho modely byly vždy levnější a prý ne tak exkluzivní. Není to ale úplně pravda a potvrzuje to i poslední supersportovní specialitka - Maserati GranTurismo MC Stradale.

Italské kupé Maserati GranTurismo se vyrábí už několik let. Za tu dobu k základnímu modelu přibyla silnější verze s označením S, nebo ta více zaměřená na každodenní cestování nazvaná Automatic. Pohledný vůz si vysloužil také otevřenou verzi GranCabrio. Nyní přišla inspirace ze závodních okruhů. Když se zrodil závodní speciál GranTurismo GT4, bylo takřka rozhodnuto - okruhový stroj musí přijít i na silnice. A právě označení "Stradale" říká, že jde o silniční verzi blízkou tomuto závodnímu vozu. MC Stradale neztratil nic ze svého drsného zevnějšku. Stále se ostatní řidiči mohou obávat, kdy se jim ve zpětném zrcátku objeví "svalnatá" příď s vyceněnou maskou chladiče, kterou zdobí trojzubec Maserati.
Oproti klasičtější verzi se ovšem změnilo několik detailů. Vpředu vůz dostal nový nárazník s lepší aerodynamikou, kapota má nasávací otvory a auto rozšiřují nové boční prahy. Vzadu byl také přepracován nárazník, ve kterém jsou dvě koncovky výfuku blíže středu. Integrovaný spoiler na zádi zaručí lepší přítlak při rychlostech překračujících 200 km/h. Supersport potřebuje i pořádná kola! Ta mají velikost 20 palců a společnost Pirreli pro ně připravila speciální pneumatiky. Disky oproti standardním ušetřily 5 kg hmotnosti.
Ostatně hmotnost se snižovala i jinde. Instalací výfukového systému, přidáním karbonových doplňků či odebráním části zvukové izolace se inženýrům podařilo snížit celkovou hmotnost vozu o 110 kg. Auto snížené o 10 mm vpředu a 12 mm vzadu má téměř ideální rozložení váhy. Příď je zatížena 48 procenty, na záď zbývá 52 procent. Závodní geny MC Stradale jsou cítit také po usednutí do kabiny. Zadní sedadla v rámci úspor hmotnosti putovala pryč, místo nich lze prázdný prostor vyplnit příplatkovým ochranným rámem. Testovaný vůz byl navíc vybaven i sportovními sedačkami z karbonu, které tělo řidiče dokonale obejmou. Stačí se už jen připoutat čtyřbodovým bezpečnostním pásem a můžeme vyrazit na okruh. Při vyjetí z boxů překvapí, jak je i přes svou sportovní orientaci MC Stradale tiché. Při nízké rychlosti motor pod přední kapotou jen příjemně bublá. Vidlicový osmiválec pochází přímo od Ferrari a se svým výkonem 450 koní má o 10 koní vyšší výkon než pohonná jednotka v modelu GranTurismo S. Zvýšilo se i maximum točivého momentu z původních 490 na 510 Nm. Při tom všem se ani nelze divit, že kombinovaná spotřeba má hodnotu 14,4 litru benzinu na 100 km. Při okruhovém ježdění se jí ale samozřejmě nemáte šanci ani přiblížit.
Na rozdíl od ostatních modelů značky má tento supersport možnost nastavení tří jízdních režimů. Ty ovlivňují také činnost výfuku se speciální klapkou. V případě modu Auto je tak vůz tichý. Pokud zvolíte Sport, výfuk se rozezvučí při překonání pásma 4000 ot/min. V režimu Race je klapka otevřena a závodní okruh se může naplnit hřmotem agilního osmiválce. Hned při vjetí do první ostré zatáčky je zřejmé, že má supersport oproti svým předchůdcům mnohem tužší naladění. Podvozek spolu s přímým a ostřejším řízením by měly zaručit bezchybné projetí šikanou, tedy pokud ovládáte techniku okruhové jízdy.
Díky moderním technologiím řidiči odpadají některé starosti. Například automatická převodovka, která se nejlépe ovládá pomocí velkých "pádel" pod volantem, řadí bleskově. Už v režimu Auto zvládne změnu rychlostních stupňů za 140 milisekund. V modu Sport se doba potřebná k přeřazení zkracuje na 100 ms. Zrychlení z nuly na 100 km/h za 4,6 sekundy je tak opravdovým adrenalinovým zážitkem. MC Stradale je navíc první Maserati, které překonalo rychlost 300 km/h. Supersport ale ještě neodkryl všechny své trumfy.
Ty se totiž skrývají pod tlačítkem Race. Tento režim bude doménou zkušených řidičů. Elektroničtí "asistenti" začnou dávat mnohem menší pozor na chování řidiče, a tak může auto pěkně potrestat jeho chybu. Před každou akcelerací, před každým bržděním je potřeba dobře si rozmyslet intenzitu. Naštěstí se karbon-keramické brzdy (rovněž poprvé u Maserati) velmi dobře dávkují a nemají tendenci "kousat" jako u jiných supersportů. Navíc nyní převodovce přeřazení zabere jen 60 ms. Změna rychlostního stupně ale už spíše než určitou prodlevu připomíná "nakopnutí" k další akceleraci. Pokud se přiblíží ostrá zatáčka a je třeba zpomalit, řidiči stačí podržet levé "pádlo", šlápnout na brzdu a automat sám postupně podřadí na ideální stupeň.
MC Stradale je určitě superpsort s rozdvojenou osobností. Díky moderním technologiím a patřičným úpravám jde o skvělý stroj na závodní dráhu. Přesto si ale zachovává určitou úroveň komfortu z běžnějších modelů. Může tak posloužit i jako auto do každodenního provozu. Tedy pokud k tomu máte dostatečný kapitál.

Klady a zápory
+ dobré jízdní vlastnosti na silnici i na okruhu
+ snížení hmotnosti
+ jízdní režimy
+ bleskurychlá převodovka
- vyšší cena a příplatky
- vysoká spotřeba a emise

Article rating
3.0 from 5 (60%)
Rated: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
ivan2, 06.04.2011 11:41
bavil jsem se s jedním chlapíkem, majitelem lehce upraveného BMW 3 kombi, s lehkými snad 21" koly a přečipovaným naftovým třílitrem (prý zvedl výkon cca o 40k) a říkal mi, že ve zrychlení 0-100km/h prý ujel BMW řady M. Konkrétně typ nevím, ale obě byly auta stará tak 3-4 roky. Tento seriózní pán opravdu nemá důvod mi kecat a já nevím proč mu nevěřit. Zátah nabušeného nafťáku je jistě mazec, ale tím to asi tak končí. Ovšem tvrdit že audi tdi by ujela na klikaté silnici maserati je trošku kravina což?
Michal, 06.04.2011 12:07
Stále se bavím o základním modelu se starším osmiválcem o Ferrari o objemu 4,2l.
Tady máš test:
http://www.autoforum.cz/testy/test-maserati-granturismo-nomen-omen
píšou tam přímo, že s tak těžkým autem má motor co dělat (cca 1900 kg).
A hle - už vím, kde jsem přišel na tu hodnotu zrychlení 5,5 sekundy, toto bylo reálně naměřeno v tom testu /strana č.2/. Výkon cca 400 koní, krouťák 460 Nm.
Naproti tomu audi A5 3.0 TDI - hmotnost 1610 kg, výkon v sérii 240 HP, krouťák 500.
Běžné zrychlení 5,9 na sto, ovšem pružné zrychlení bude daleko lepší, díky přeplňování. Teď k těm úpravám: ano, Maserati samozřejmě půjde tunit, ale A5 3.0 TDI stačí fušérský tuning z notebooku za pár korun, zatímco u Maserati to půjde do statisíců. Což je vidět i z článku.
Celou dobu se bavím o základním modelu, který je nepříliš výkonný a zcela určitě nemůže být řeč o sportovním voze, a ano, v reálném životě ho daleko lehčí A5 s vyšším točivým momentem, který je pro zrychlování daleko důležitější než výkon, roztrhá na kusy...
Hardcore sportovní verze bude samozřejmě o něčem jiném...
TOM, 06.04.2011 15:46
Audi A5 TDI roztrhá Maserati na kusy....To nemůžeš myslet vážně. Čím víc sem toho píšeš tím víc si myslím, žes auto nikdy neřídil. Možná tak na Playstationu. Myslet si, že když auto čipneš z notebooku, tak se stane rychlejším na okruhu nebo okreskách je hodno 12letého dítěte. K tomu je potřeba mnohem víc. Právě to, co Audi oproti Maserati chybí. Ikdyž samozřejmě základní model GrandTurisma nebyl dělán jako rychlík na okruhy. Proto má jen automat, jak říkáš je to rychlé pohodlné GT, rozhodně rychlejší než Audi A5 3,0 TDI (to má s automatem zrychlení za 6,1s). Takže co že to chceš vlastně základnímu modelu od Maserati vytýkat? Že je oproti nejsilnější naftové Audi A5 jen 0,9s dřív na 100km/h? Tak to ale je dnes se vším - zmíněná S5, Mercedes CL 500, Jaguar XK atd
Pokud chce někdo trochu přidat, je k dispozici model Gran Turismo S s 440 koňmi, manuálem a zrychlením na 100 za 4,9s
Michal, 06.04.2011 19:34
Máš pravdu, neřídil. Nedávno mi volali z jednoho pražského zastoupení prodeje luxusních aut, jestli nechci svoji 650i vyměnit za tohle Maserati, tak jsem kolem toho pročetl docela hodně testů a seznal jsem, že bych si docela slušně pohoršil.
Postoval jsem video, ve kterém porazí upravená A5 3.0 TDI celkem hravě porazí Audi S5, které je znatelně rychlejší, než zmiňovaný základní model Maserati. A pokud ho porazí v přímce, stejně jako by porazilo to Maserati, pak nemůže být pochyb o tom, že na okreskách či na okruhu ten mastodont dostane na prdel ještě tříkrát tolik. Na okreskách by ho třeba i papírově pomalejší Ford Focus RS patřičně vyškolil, s Maserati by ses mu možná přiblížil na rovinkách, nicméně v zatáčkách by naprosto neměl šanci. Je to prostě velký luxusní dostavník, bez špetky sportovních ambicí. Něco podobného jako třeba CL.
Michal, 06.04.2011 21:10
Jen tak mimochodem, předchozí model se stejným motorem Maserati 4200 GT byl daleko lehčí, daleko rychlejší a daleko sportovnější...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů