Hyundai Ioniq 5 – nelze přehlédnout

Tests
František Mašek | 25.10.2021
dalších 16 fotek
foto: Hyundai
Elegantní inovativní design Ionicu5 je doplněn materiály šetrnými k životnímu prostředí a není v něm nouze ani o celou řadu „chytrých“ technologií. Jaký je, co nabízí a jak jezdí?
Ioniq5 nás překvapil nejen dostatkem prostoru uvnitř, ale také zavazadlovým prostorem. Rozvor Ioniqu5 o délce 3000 mm tak nabízí prostor, který bych porovnal s klasickým velkým osobním automobilem, ale v karoserii středního SUV. Co mě po delší době potěšilo, je konečně využití prostoru v místech, kde by se normálně nacházel spalovací motor. Právě tam, vzniklo dalších 57 litrů pro další „zavazadla“.

Exteriér

Ioniq nabízí čisté linie a minimalistické plochy. Hladká plynulá kapota ve tvaru lastury se rozpíná po celé šířce vozu, minimalizuje spáry mezi panely a díky tomu vypadá Ioniq čistě a jednoduše. Na přídi jsou pak nejvýraznější LED světlomety s 256 kubickými pixely, které připomínají drahokamy. Právě tento prvek bude určujícím i pro všechny další modely IONIQ. Zároveň přední světlomety i koncová světla připomínají svou grafikou začátky éry počítačů a dávají vozu zajímavý retro-futuristický styl. Nutno dodat, že i stříbrno-matný lak, ve kterém nám do redakce vůz dorazil, je opravdu působivý a slušivý.

Z boku zaujmou automaticky výsuvné kliky dveří, které ještě zdůrazňují celkovou čistotu designu a zároveň zlepšují aerodynamiku, stejně jako aktivní přední vzduchové klapky, plně zakrytý podvozek a zadní spoiler. Na aerodynamice se všeobecně usilovně pracovalo a tak se Ioniq pyšní koeficientem odporu vzduchu hodnotou 0,288. Zároveň se díky všem uvedeným prvkům snížil i aerodynamický hluk a zvýšil se dojezd při dobíjení. Zvýšení dojezdu napomáhají kromě aerodynamiky také střešní solární panely, jež absorbují sluneční světlo. Vyrobená elektřina poté proudí do startovací 12V baterie i do vysokonapěťového akumulátoru.

Ioniq vyhlíží sportovním dojmem a inspiroval se futuristickým designem modelu Concept 45 EV, který byl představen na Mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu v roce 2019, který zase vzdává čest jednomu z nejznámějších vozů v historii Hyundai konceptu Pony Coupe z r. 1974.

Mě osobně zaujaly 20“ kola, která jsou mimochodem největšími, jaká kdy byla na elektromobilu od Hyundai použita. Sice si myslím, že 18“ by také stačila, ale je pravda, že se opravdu povedla a skvěle ladí k vozu (je v nich opět použito „téma parametrických pixelů“).

Zavazadlový prostor nabízí 527 litrů. Po sklopení sedadel (v poměru 60:40) pak získáte skoro 1600 litrů. Za Ioniq5 je také možné připojit přívěs o hmotnosti 1,6 tuny.

Interiér

Stejně originálně působí vůz i uvnitř. Interiér je velmi prostorný a světlý s minimem černých povrchů. Má naprosto plochou podlahu (díky umístění akumulátoru pod podlahu), přední sedadla jsou nastavitelná opravdu v širokém rozsahu a lze je také zcela sklopit. Zvětšil se tak prostor pro nohy a celý interiér působí více otevřeně a prostorněji. Středová konzole lze posouvat v podélném směru dozadu až o 14 cm (je v ní umístěna vysokorychlostní podložka bezdrátové nabíječky) a celý interiér působí velmi promyšleně. Díky posunutí tak cestující na zadních sedadlech mají pohodlný přístup jak k držákům na nápoje, ale i k USB portům a již zmíněné bezdrátové nabíječce. Nabíjecí zařízení má pak i funkci chlazení, které zabraňuje přehřátí telefonu.

U sedadel v druhé řadě je pak umístěna 230V zásuvka, ze které můžete pomocí redukce (zapojuje se do obousměrného externího nabíjecího konektoru) napájet elektrická zařízení až do příkonu 3,6 kW, a to i když je vůz vypnutý. Lze tak nabíjet elektrická kola, kempingové vybavení, skútry atp.

Jak jsem se zmínil hned v úvodu, Hyundai si dalo záležet nejen na použitých materiálech, ale i na jejich obarvení či ošetření. Zní to možná až úsměvně, ale kdo si na ekologii potrpí, bude nadšen. Sedadla jsou prý potažena ekologicky zpracovanou kůží, jež byla obarvena a ošetřena rostlinným olejem s extraktem ze lněných semínek. A tím to nekončí, ale začíná…Suroviny extrahované z cukrové třtiny pak byly použity na čalounění stropu, koberců a potahů sedadel. Některé další části čalounění jsou pak vyrobeny z vlny, polypropylenových vláken a z recyklovaných PET lahví, ze kterých se poslední dobou vyrábí i oblečení. Povrchy palubní desky, volantu, jednotlivých spínačů anebo dveřní výplně jsou pak napuštěny polyuretanovou bio barvou z olejů z kukuřice a řepkových květů (ještě, že je řepky všude kolem dost, že…).

Ioniqu5 se docela pěkně podařilo propojit digitální a analogové technologie. V části pro řidiče tak naleznete prvky, které by dobře pasovaly do minulosti i budoucnosti. Pro mě elegantní modulární palubka disponuje širokým integrovaným displejem, který je složen z 12,25“ dotykové obrazovky infotainmentu a 12,25“ digitálním sdruženým přístrojem. Obě obrazovky během jízdy zobrazují širokou škálu informací, které se týkají elektromobility (nabíjecí stanice v okolí, stav baterie atp.). Celkem vtipným doplňkem je pak „retro“ magnetická tabulka, kam si pomocí mini magnetů můžete klasicky připnout třeba nákupní seznam, fotografie a podobně.

Na sloupku řízení pak naleznete otočný volič elektronicky řazené převodovky a pádly pod volantem si můžete nastavit úroveň rekuperačního brzdění.

Technologie, které jsou ve voze zastoupeny, fungují intuitivně a naprosto bezproblémově. Vůz můžete ovládat pomocí chytrého telefonu díky systému vzdálené správy „Bluelink“ a kromě funkcí, které ovládáte pomocí této aplikace je v navigačním systému zahrnuto i tříleté předplatné služeb Hyundai LIVE Services (zdarma), které podává informace například o dopravní situaci, parkování či o poloze nabíjecích stanic – jejich dostupnosti a odhadované doby nabíjení vč. druhu nabíjení, které je k dispozici.

Apple Car Play a Android Auto je samozřejmostí a tak své telefony můžete zrcadlit na 12,25“ obrazovce infotainmentu.

Nechybí ani pokročilý Head-up displej s promítáním na čelní sklo, kde se zobrazují bezpečnostní upozornění v jízdním pruhu či podrobná navigace.

Motor - spotřeba

Ioniq5 je vybaven akumulátorovým systémem s 800voltovou technologií pro rychlé nabíjení, které dle výrobce umožňuje dojezd až 481 km s akumulátorem 72,6 kWh anebo 384 km s akumulátorem 58 kWh.Výrobce se dušuje, že dobití vozu z 10% na 80% lze uskutečnit za 18 minut a zároveň nabízí „první patentovanou technologii“ jež podporuje nabíjecí infrastrukturu 400 V i 800 V bez nutnosti dalšího příslušenství nebo adaptérů.

Ioniq5 je k dispozici v celé řadě konfigurací. Můžete si také vybrat ze dvou variant trakčních akumulátorů. Ten 58 kWh poskytuje 170 k (125 kW) jako 2WD a 235 k (173 kW) jako AWD - slouží pro standardní dojezd, zatímco 72,6 kWh poskytuje výkon 217 k (160 kW) v provedení 2WD a 305 k (225 kW) jako AWD - pro dlouhý dojezd.

Pokud si vyberete vůz s akumulátorem o kapacitě 72,6 kWh s dlouhým dojezdem a použijete „ultrarychlé dobíjení – 350 kW“ (které však v ČR není téměř dostupné), čas nabíjení trvá cca 18 min z 10 na 80% a prodlouží se čas dojezdu za 5 minut dobíjení na 11 km. Při pouze „rychlém nabíjení – 50 kW“ se čas nabíjení protáhne na zhruba 56 minut z 10 na 80% a dojezd se prodlouží za 5 min dobíjení na 28 km.

U akumulátoru o kapacitě 58 kWh s dlouhým dojezdem při ultrarychlém dobíjení strávíte nabíjením 18 minut, abyste dosáhli nabití z 10 na 80%, a prodloužení dojezdu za 5 minut dobíjení ukáže hodnotu 88 km, zatímco při rychlém nabíjení dosáhnete nabití z 10 na 80% za 47 minut a prodloužení dojezdu za 5 minut nabídne 27 km.

Budete-li nabíjet vůz doma přes noc (můžete využít tarify mimo špičku), nebo na parkovišti –11 kW palubní nabíječka pak nabízí řadu možností. Akumulátor 72,6 kWh je dobit za 6 hodin a 58 kWh za 5 hodin. Toť informace výrobce.

A jaká je realita? Během jednoho dobití se nám podařilo s 72,6 kWh akumulátorem najet zhruba 400 km na jedno dobití. Jednalo se o jízdu po okreskách a dálnicích, spotřeba se pohybovala v rozmezí 16,2-17,3 kWh/100 km. Ve městě se spotřeba snížila na 12,9 kWh, tedy dojezd se prodloužil zhruba o 100 km oproti tomu předchozímu.

Zrychlení Ioniqu5 s pohonem všech kol je z 0 na 100 km/h za 5,2 sec a 7,4 sec pak ve variantě s pohonem zadních kol s baterií 72,6 kWh. Obě varianty pak dosahují maximální rychlosti 185 km/h.

Jízdní vlastnosti

Ioniq5 je postaven na nové elektrické globální modulární platformě E-GMP, kterou bude využívat i Kia EV6. Platforma umožňuje rychlejší nabíjení, delší dojezd, větší vnitřní prostor a lepší ovladatelnost. Díky akumulátoru umístěnému mezi nápravami zajišťuje ideální rozložení hmotnosti a zároveň nízko umístěné těžiště, což by logicky mělo znamenat i lepší ovládání vozu a zvýšení stability.

Jak to ale vypadalo při testování v praxi? Když to narychlo shrnu, jízda je prostě komfortní. Celkové naladění je poměrně měkké, vůz je dokonale odhlučněn a podvozek si poradí s většinou „běžných“ nerovností, a to i na těch dvacítkách. Svědčí mu však spíše pohodová jízda, umírněné tempo a vyklidněný řidič. Při sportovnější jízdě velmi rychle pocítíte náklony karoserie, nerovnosti vůz jemně znejistí a brzy zjistíte, že tudy cesta nevede.

Jízdní dynamika je průměrná, ale vzhledem k výše uvedeným skutečnostem, dostačující. Vůz se rozjíždí velmi plynule, takže protáčení kol nehrozí.

Díky tomu, že byl akumulátor umístěn pod podlahu, mohlo dojít k odstranění středového tunelu, čímž vznikla již výše zmíněná rovná podlaha.

Systém rekuperačního brzdění dokáže dobíjet akumulátor za jízdy a současně tak využívat elektrický motor ke zpomalování vozidla. Získanou energii lze díky rekuperaci ukládat v akumulátoru při rekuperačním brzdění a nastavení jeho úrovně se provádí pádly pod volantem. Takže čím vyšší je nastavená úroveň brzdění, tím více vůz zpomaluje a dobíjí baterii v době, kdy sejmete nohu z plynového pedálu. Když přidržíte levé pádlo, aktivujete maximální intenzitu rekuperačního brzdění a můžete vůz zpomalovat až do úplného zastavení bez sešlápnutí klasického brzdového pedálu. Vůz umožňuje i režim jednoho pedálu, který dovede provádět zrychlení/zpomalení/zastavení pouze pomocí plynového pedálu. Tuto funkci aktivujete jednoduše dotykem levého pádla pro vstup do IV. stupně.

Výbava

Motor Smart o výkonu 125 kW/170 k s pohonem 4x2 vás vyjde na 1 099 990 Kč, motor Style pak na 1 269 900 Kč (obojí s akumulátorem ECO 58 kWh). Akumulátor 73 kWh a motorem Smart a Style s výkonem 160 kW/ 217 k taktéž s pohonem 4x2 na 1 249 990 Kč a nejsilnější motor Style (2) s výkonem 225 kW/305 k s pohonem 4x4 na 1 469 990 Kč.





Závěr

Vidíte-li pořízení elektromobilu z jakéhokoli hlediska pozitivně, budete s Hyundai Ioniq 5 nejspíše spokojeni. Tento elektromobil využívá srovnatelnou technologii s nejlepšími a zároveň nejdražšími elektromobily, které jsou nyní na trhu, nicméně nabízí „lidovější“ pořizovací cenu. Konkurenty typu Enyaq iV, VW ID.4 či Audi Q4 e-tron předčí zejména designem, použitou technologií a interiérem, který je nejen promyšlený, velkorysý a nádherně světlý, ale také vyroben z materiálů, které jsou šetrné k přírodě. Základní cena Ioniqu 5 začíná na 1 099 900 Kč.

Klady
• Velmi prostorný interiér
• Originální design zvenčí i uvnitř
• Moderní technologie nabíjení
• Nižší pořizovací cena (v porovnání s konkurencí)


Zápory
• Nedostatečná síť ultrarychlých dobíjecích stanic
• Mobilní aplikace není z těch nejintuitivnějších
• Motor by zvládl sportovní jízdu, ale vůz na to není stavěn
Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
2
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.21
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4 635
Šířka (mm)
1 890
Výška (mm)
1 605
Rozvor (mm)
3 000
Provozní hmotnost (kg)
1 980-2 065
Maximální hmotnost (kg)
2 430
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
527
Motor
Typ
Synchronní elektromotor s permanentními magnety
Max. výkon kW (k)
160 kW (217 k)
Max. točivý moment Nm
350 Nm
Spotřeba
Kombinovaná
168 Wh/km, 179 pro 20
Palivová soustava
Palivo
X
Objem nádrže (l)
X
Kapacita baterií (kWh)
Erová (LiPol) - 72,6 kWh/ dojezd 480 km
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
7,4 s
Max. rychlost (km/h)
185
Převodovka
Typ převodovky
Stálý redukční převod
Přenos hnací síly
Pohon
Zadních kol
Zavěšení kol
Vpředu
Typu MacPherson s příčným stabilizátorem
Vzadu
Víceprvková
Brzdy
Vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Vzadu
Kotoučové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
255/45 R20
Ráfky
255/45 R20
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
1 099 990 Kč (ECO 58 kWh - Smart)
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 469 990 Kč (Power 73 kWh - Style)
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů