any

any


----

Ford Focus ST 2.3 EcoBoost – cestovní vůz nebo čistokrevný sporťák?

Tests
František Mašek | 20.07.2020
dalších 8 fotek
foto: Ford
Nový Ford Focus ST je k dispozici ve dvou variantách – jako hatchback a kombi. V dnešním testu se zaměříme na hatchback, který jsme měli možnost testovat po celý týden.
Nové ST staví na jízdních vlastnostech již čtvrté generace Focusů. Díky volitelným jízdním režimům, elektronicky nastavitelnému adaptivnímu podvozku i sportovním sedadlům Recaro se maximálně přizpůsobí jízdním podmínkám a umožní vám si jízdu užít naplno. S podobným nadšením se o novém ST opravdu všude mluví, o to více nás zajímalo, jaká je realita. Ford Focus ST byl vždy slabším sourozencem Fordu RS. Ale ten, jak se zdá, nebude u čtvrté generace Focusů k dispozici. STéčko tak má šanci zabodovat. Pojďme se tedy na vůz podívat trochu podrobněji. Testovali jsme 5 dveřový hatchback s benzinovým řadovým čtyřválcem s turbodmychadlem, s max. výkonem 206 kW (280 koní) při 5500 ot./min. s max. točivým momentem 420 Nm. při 3000-4000 ot./min. Vůz byl vybaven 6st. manuální převodovkou a pohonem předních kol. Výrobcem udávaná max. rychlost je 250 km/h, zrychlení z 0 na 100 km pak ST zvládne za 5,7s a z 50 na 100 km za 4s.

Motor, převodovka

Focus ST hatchback je nabízen ve dvou různých motorizacích. Benzinový motor 2.3 EcoBoost s 206 kW (280 k) s 6 st. manuální nebo 7st. automatickou převodovkou a naftový 2.0 EcoBlue o výkonu 140 kW (190 k) s 6st. manuální převodovkou. Mezi tou nejvýkonnější benzinovou a nejslabší naftovou verzí je rozdíl 66 kW (90 koní). Přímo řazená šestistupňová převodovka funguje přesně a oproti běžnému Focusu má o 7% kratší dráhy řazení.

Exteriér

Ford Focus ST vyvinutý divizí Ford Performance, na silnicích opravdu nezapadne. Definuje ho specifický přední nárazník, výrazná přední maska, litá kola i větší přítlačné křídlo. Nechybí ani drobnosti v podobě červeného označení ST na přední mřížce masky či pod zadní svítilnou. Jako výhodu vnímáme fakt, že i přes různé prvky odlišující vzhled, je stále poznat, že se jedná o Focus. Když to celé zjednodušíme, vůz na nás působil elegantním a rychlým dojmem, i když se zrovna nepohyboval. Jestli se jedná o vznětovou či spalovací verzi je poznat na první pohled podle výfuku. Zatímco ta benzinová má koncovky po obou stranách nárazníku, naftová varianta má pouze jednu dvojitou koncovku. Eleganci podtrhují i světlomety, které Ford nabízí v LED provedení s tzv. prediktivním svícením. Systém monitoruje vozovku a pomáhá lépe vidět do zatáček nebo křižovatek. Zároveň vyhodnocuje osvětlení v závislosti na rychlosti, úhlu natočení volantu nebo informací, získaných z kamery. Obě verze vozu se liší i po technické stránce. Benzinová verze dostala do vínku např. el. řízený samosvorný diferenciál, zatímco ta naftová pouze přibrzďování kola při prokluzu. A jak je na tom s rozměry? Na délku má 4388 mm, na šířku vč. zrcátek 1979 mm a výška vč. antény je 1458 mm.

Interiér

Interiér se přespříliš od běžného Focusu neliší. Určité odlišnosti jsme samozřejmě nalezli – např. silnější a do rukou dobře padnoucí volant, speciální čalounění se sportovním prošíváním, nerezové lišty prahů s nápisem Ford Performance, kovové pedály a hlavice řadicí páky nebo loga s označením ST. O nejzásadnější změnu se postaraly tužší sportovní sedadla, která mají výrazné boční vedení jak v oblasti zad, tak i nohou a dokáží řidiče podržet i při adrenalinové jízdě. Prozradíme-li, že se jedná o sedadla Recaro, není potřeba již více dodávat. Co nás naopak v interiéru zklamalo, byl zbytečně rozměrný head-up displej, který má Focus řešený výsuvnou destičkou. Ačkoli funkci head-up vyhledávám, u ST nám displej zasahoval do výhledu a působil nepříjemně rušivě. Uvnitř vozu jsme se nesetkali s nedostatkem místa v přední, ani zadní části. Prostor pro nohy i nad hlavou byl dostatečný. Oproti tomu zavazadlový prostor hatchbacku je skromný. U 5sedadlového uspořádání, při naložení po kryt zavazadelníku s minirezervou a subwooferem nabízí pouhých 273 litrů, při naložení po střechu pak 373 litrů.

Jízdní vlastnosti

Platforma C2, na které Focus stojí, dostala nejen upravený nebo chcete-li vyladěný podvozek, ale i lepší brzdy. K dispozici jsou i čtyři volitelné jízdní režimy – Normal, Kluzký povrch, Sport a Závodní trať. Každý režim citlivě reguloval jízdní vlastnosti v závislosti na odezvách plynového pedálu, řízení i brzd. Elektronicky řízený adaptivní podvozek neustále upravoval nastavení odpružení STéčka. Bez problémů se adaptoval danému povrchu a vždy přizpůsobil odezvu tlumičů tak, aby jízda byla pohodlná a co nejméně negativně zasáhla do jízdní dynamiky. Ve Focusu ST hlídá přilnavost samosvorný elektronický diferenciál, zabudovaný přímo do převodovky. Pomocí hydraulicky ovládaných spojek tak dokáže nasměrovat hnací sílu na kolo, které má zrovna nejlepší záběr. Svou práci odvádí opravdu dobře a nedochází tak k prokluzu vnitřního kola. Volant je však zapotřebí držet opravdu pevně, jelikož při prudších zatáčkách opravdu táhne. Vůz se v zatáčkách chová jistě, ale dokáže být i přetáčivý, což oceníte, pokud si občas chcete nějakou tu zatáčku projet po svém. Mnohdy také odpadá nutnost podřadit si, např. před předjížděním. Motor je natolik silný, že stačí jen pořádně sešlápnout plyn a odezva na sebe nenechá dlouho čekat. Další drobnou výtku máme k brzdám, které jsou hodně citlivé a potřebujete-li si jen jemně přibrzdit, není to úplně snadné. Naopak při intenzivním brždění fungují bezvadně. Ford Focus ST má oproti tomu klasickému jiné uchycení táhel řízení. U sportovní verze vozu jsou připevněna o 6,5mm výš a o 9 mm více vpředu. Výsledkem je rychlejší odezva na otočení volantem. Navíc je zážehový motor vybaven anti-lag systémem (ALS), který drží pootevřenou škrticí klapku v moment, kdy řidič uvolní plynový pedál. Kompresorové kolo turbodmychadla zůstává roztočené v pracovních otáčkách a při opětovné akceleraci se max. plnicího přetlaku dočkáte rychleji. ALS je propojené pouze s režimy Závodní trať a Sport. Výčet výše zmíněného zaručuje opravdu sportovně laděnou jízdu. Třešničkou na dortu je pak už jen schopnost zapráskat z výfuku při uvolnění plynu (máte-li navolen sportovní režim).Naopak docela velkým rozčarováním bylo pro nás zesilování zvuku přes reproduktory. Myslíme si, že tento „bonus“ je zbytečný a oba sportovní režimy by se bez něj určitě obešly.

Technologie pro komfortní jízdu

Focus ST disponuje i několika funkcemi, které jsme si velmi rychle oblíbili. Rychlejší rozjezdy umožňuje funkce Launch Control, která opakovaně zajistí ostré starty. Stačilo pak pouze sešlápnout plynový pedál až na podlahu a prudce uvolnit spojku. Vůz už se sám postaral o regulaci otáček motoru tak, aby opustil místo co nejrychleji. Mezi další systémy, které Ford zařadil do nového Focusu ST, je i automatický meziplyn (součástí balíčku Performance za 30 tis. Kč), usnadňující plynulé podřazování při sportovní jízdě. Pokud máte šikovné nohy, můžete si funkci samozřejmě deaktivovat. Kdo ji neovládá, může si díky ní zase o kus více připadat jako závodník. ST se opravdu snaží řidiči co nejvíce usnadnit a zároveň navodit závodní jízdu a požitek z ní. K tomu přispívá i další funkce, v podobě světelné indikace řazení. O okamžiku, který je nejvhodnější pro změnu rychlostního stupně, vás informuje pomocí rozsvícení loga ST v otáčkoměru. Je znát, že se ve Fordu snažili všemožně docílit nejen vyladěné sportovní jízdy, ale kladli důraz i na pohodlí a bezpečí. Ať již v základu nebo v příplatkových výbavách si můžete vybrat nepřeberné množství technologií, které se společně starají o komfort váš, coby řidiče i ostatních pasažérů. Využít tak může např. systém hlídání mrtvého úhlu nebo head-up displej, o kterém jsme se zmínili již výše.

Spotřeba

Výrobcem uváděná spotřeba ve městě/mimo město/kombinovaná je 10,8l/6,2l/7,9l. Přiznejme si, že jsme Ford Focus ST opravdu nešetřili. Snažili jsme si ho užít do poslední chvíle a spotřeba benzinu tomu plně odpovídá. Po týdenním ježdění se kombinovaná spotřeba vyšplhala na 11,2 litrů. Při ustálenější jízdě kolem 90-110 km za hodinu, včetně běžného předjíždění se spotřeba snížila na krásných 6,5 litru na 100 km. Se 7st. automatickou převodovkou jsou hodnoty spotřeby o trochu vyšší. Ve městě/mimo město/kombinovaná 12l/6l/8,2l. Jak moc je spotřeba reálná nemůžeme posoudit.

Cena

Základní cena 206 kW benzinové verze s 6st. manuální převodovkou vychází na 818 900, s výbavou ST Plus na 896 900 Kč. Výkonově stejná verze se 7st. automatickou převodovkou vychází v základu na 878 900 Kč, s výbavou ST Plus pak na 956 900 Kč. Naftová verze o výkonu 140 kW s 6st. manuální převodovkou je nabízena pouze v základní výbavě, za 790 900 Kč. (Všechny ceny jsou uvedeny vč. DPH).Příplatková výbava ST Plus nabízí oproti základní např. 19“ kola z lehkých slitin, bezdotykové ovládání pátých dveří, čalouněná sedadla v kombinaci s kůží/premium velur, vyhřívaná přední sedadla s regulací teploty, elektricky nastavitelná (ve 4 směrech) přední sedadla vč. elektricky ovládané bederní opěrky, přední a zadní LED světla atd.Pokud byste byli ochotni si připlatit za sadu Performance, získáte za celkem rozumnou cenu 30 tis. Kč např. jízdní režim Závodní trať, ambientní osvětlení interiéru s volbou barevného provedení, světelnou indikaci řazení ST pro manuální převodovku, elektricky nastavitelný adaptivní podvozek s detekcí výmolů na vozovce, červeně lakované brzdové třmeny či systém Launch Control a meziplyn (pouze pro motor EcoBoost s manuální převodovkou).

Závěr

Nejen automatický meziplyn, elektronicky řízený samosvorný diferenciál eLSD, anti-lag či adaptivní tlumiče dělají z vozu Ford Focus ST opravdu živý ryze sportovní vůz, který si opravdu na nic nemusí hrát. Pokud dáváte přednost požitku z jízdy, nevadí vám s tím spojená vyšší spotřeba a uskromníte se v požadavcích kladených na zavazadlový prostor, nabídne vám nové ST radost na tváři při každém usednutí za volant. Nutno dodat, že i během klasické jízdy, tedy v rozmezí běžných otáček, je jízda stále zábavná a komfortní.

Klady

pořizovací cena vozu
design vozu
jízdní dynamika
široká nabídka aktivních systémů/funkcí

Zápory

rozměrově výrazný head-up displej
vyšší spotřeba paliva
zvuk motoru generovaný z reproduktorů
příliš ostré brzdy
Rating
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
3
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
2
Výhled z vozu
3
Zavazadelník
3
Celkové hodnocení - průměr:
1.5
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4388
Šířka (mm)
1979
Výška (mm)
1458
Objem zavazadlového prostoru (l)
273
Motor
Počet válců
4
Max. výkon kW (k)/ot./min.
206 kW (280 koní) při 5500 ot./min
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
420 Nm. při 3000-4000
Spotřeba
Město
10,8
Mimo město
6,2
Kombinovaná
7,9
Palivová soustava
Palivo
Benzín
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
5,7
Max. rychlost (km/h)
250
Převodovka
Typ převodovky
Manuál
Počet rychlostních stupňů
6
Přenos hnací síly
Pohon
Přední
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
818 900
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
896 900 Kč
Cena příplatkové výbavy (Kč)
30 000
Příplatková výbava
Performance
30000
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů