Dnes čím dál častější cestou ke snížení emisí CO2 vede přes mildhybridní technologii s malou Li-ion baterií a motor-generátorem nahrazujícím klasický alternátor. Stejnou technologií dostala i nová generace litrového Ecoboost od Fordu, která z ní s celou řadou dalších technických úprav dostala na absolutní vrchol.
Výhodou použití reverzibilního alternátoru je relativní jednoduchost, a tudíž i příznivější cena, za kterou se výrobci podaří snížit emise CO2. A v době vysokých pokut jde o každý gram.
Hladký start Základem mildyhybridní technologie je tzv. motor-generátor spojený s motorem přes klínový řemen nahrazující klasický alternátor, který plní tři důležité funkce. Jednou z nich je stop-start, který zde funguje skvostně a absolutně neobtěžuje. Motor umí vypnout už kolem rychlosti 20 km/h a zpátky ho nahodí tak hladce a bleskově (navíc až po zařazení rychlosti, nikoliv sešlápnutí spojky), že člověk nemá potřebu stop-start vypínat. Motor-generátor se totiž umí roztočit téměř na úroveň volnoběžných otáček spalovacího motoru.
Rekuperuje i pohání Při brzdění motorem motor-generátor vyrábí elektrickou energii pro malou Li-ion baterii úkrytu pod sedadlem spolujezdce (to proto nemá výškové nastavení). Výrazně se i tak zvýšil brzdný účinek litrového tříválce, který doposud moc výrazný nebyl. Hlavně v nízkých otáčkách mezi 1500 až 2000/min dokáže alternátor motoru pomocí 12 kW a až 50 Nm a zcela vykrýt hluché místo turbodmychadla. Aby se nová generace tříválce Ecoboost (v motorovém prostoru je otočena opačně než doposud, má rozvodový řetěz a hydraulické vymezování ventilové vůle) dostala na rekordních 114 kW (155 k) a 235 Nm (s funkcí overboost), osadil ho výrobce velkým turbem. To pak zajišťuje skvělý elán ve středních, hlavně ale ve vysokých otáčkách. Naopak v těch nízkých má z principu prodlevu.
Lineární tahJenže díky motor-generátoru, jejíž pomoc prozrazuje symbol turba nad palivoměrem, je zátah motoru naprosto plynulý od 1300 ot./min. Člověk jenom musí překonat lehce dunivý zvuk tříválce. Od 2000 otáček přebírá roli turbo a motor nádherné táhne až do omezovače. Dojem dravosti podporují i kratší převody, kvůli kterým motor ve 130 km/h točí na šestku skoro 3000 otáček. Spotřeba se po tisíci kilometrech s relativně lehkou nohou zastavila na 6,3 l/100 km (dle NEDC 4,1 l/100 km), upřímně jsem čekal méně. Ale vzhledem k výkonu to je vlastně slušný výsledek a nádrž vystačí asi na 700 km.
Tužší, ale skvělý Jízdní vlastnosti Focusu už od svého uvedení patří k absolutní špičce mezi kompakty. Kombi má vždy viceprvek vzadu, který v kombinaci s paketem ST Line a sníženým pérováním znamenají fantastické jízdní vlastnosti. Ale také tužší podvozek, který však nikdy nemlátí.
Rodinná pomoc Focus Combi plní skvěle roli jak fleetoveho vozu, tak i rodinného. Místa má dost jak pro cestující, tak i pro zavazadla. Základní cena testovaného motoru začíná se zvýhodněním na 528 900 Kč za výbavu Titanium, testovaná ST Line je o 10 000 Kč dražší.
+ vysoký výkon litrového tříválce
+ skvělý zátah motoru a výkonová špička
+ neobtěžující mild-hybridní technologie
+ tradičně vynikající jízdní vlastnosti
- vyšší spotřeba
- horší komfort na špatných silnicích
- dunění tříválce v nízkých otáčkách