Chrysler 300C 5.7 Hemi

Tests
Petr Máchal | 24.01.2005
dalších 36 fotek
Nový Chrysler 300C je po dlouhé době americký automobil, který má u náročných evropských zákazníků šanci uspět. Projeli jsme model s nejsilnějším motorem v nabídce o výkonu 340 koní!

Nový Chrysler 300C je po dlouhé době americký automobil, který má u náročných evropských zákazníků šanci uspět. Projeli jsme model s nejsilnějším motorem v nabídce o výkonu 340 koní!

Pomineme-li Škodu Superb, pak prestižním luxusním sedanům vyšší střední třídy u nás v současnosti poměrně neohroženě kraluje silný německý trojlístek Audi 6, BMW 5 a Mercedes-Benz E. A právě jim by vlajková loď amerického Chrysleru model 300C rád odloudil nějakého zákazníka. Ve Spojených státech je o tento vůz slušný zájem, ovšem proti zavedené německé konkurenci to rozhodně nebude mít snadné. Pojďme se podívat, jaké zbraně má proti nim "třístovka" připravené.

Chrysler 300C je amerika se vším, co k ní patří. Na první pohled omráčí především svými impozantními rozměry. BMW 5 nebo Mercedes-Benz E vedle něho vypadají jako střízlící. Pro ocelářský průmysl je Chrysler 300C lukrativní zakázka, naopak výrobce skla na něm asi moc nevydělá. Mohutný sedan má totiž jen minimální prosklení. Povedený celek už jenom podtrhují obří standardní osmnáctipalcová kola z lehkých slitin. Jenom malé upozornění, kdo si tohle auto pořídí, musí mít v sobě pořádný kus exhibicionismu, na nezájem okolí si totiž majitel tohoto vozu rozhodně stěžovat nebude.
Stěžovat si asi nebude ani na opravdu bohatou standardní výbavu, a to zvláště vzhledem k cenám. Nejlevnější Chrysler 300C pořídíte za 1 199 000 Kč, a to s motorem 2.7 V6/142 kW. O sto tisíc více připlatíte za motor 3.5 V6/186 kW, 1 689 000 Kč pak stojí vrcholná verze s mohutným osmiválcem 5.7 Hemi. Pohledu do ceníku navíc odhlalí příjemné zjištění, že se nabídka příplatkových výbav u této verze smrsknul pouze na elektricky nastavitelné pedály nebo střešní okno či audiosystém Boston Acoustic s prostorovým zvukem. Samozřejmostí je ABS, ESP, boční a hlavové airbagy vpředu i vzadu, xenony, kožené čalounění nebo DVD navigace.

Američané jsou pověstní láskou k velkoobjemovým motorům a na tuto silnou tradici navázala třístovka vidlicovým osmiválcem řady Hemi (vyráběly se už v padesátých letech - jeho název je odvozen od půlkulového tvaru spalovacího prostoru) o obejmu 5,7 l. Stará dobrá poučka tvrdí, že objem ničím nenahradíš a při jízdě je to prostě znát. Kdykoliv si vzpomenete, že byste rádi předjeli automobil jedoucí před Vámi, motor má neustále dostatečnou výkonovou rezervu a to i ve vyšších rychlostech, což jsme si ověřili na německých dálnicích. Specialitou motoru Hemi je systém Multi-Displacement System (MDS), kdy při jízdě stejnou rychlostí MDS vyřazuje z činnosti čtyři válce a tím šetří palivo. V případě potřeby akcelerace se pak během 0,04 s. opět zapojí další čtyři válce a z motoru se stává klasický osmiválec se vším všudy.

Předjíždění je s tímto až 2,2 t těžkým kolosem snadná záležitost. U amerického korábu asi nikoho nepřekvapí, že motor pracuje výhradně s automatickou převodovkou. Ta je pětistupňová a s osmiválcem si náramně rozumí. Navíc v záloze je i sekvenční řazení, ale kromě brždění motorem při dojezdu na křižovatku jsme ho prakticky nepoužívali. Je ovšem jasné, že kombinace mohutného motoru a automatické převodovky dokáže být vražedná k peněžence majitele. Jenže zde je potřeba jasně zdůraznit, že spotřeba je hodně závislá na stylu jízdy. Kdo rád šlape na plyn a poslouchá zvuk vytočeného osmiválce raději než rádio, nemůže počítat, že bude jezdit za 12 l ale minimálně za dvacet. S lehkou nohou ale není až takový problém se údajům výrobce 12,3 l na 100 km) přiblížit. Ve městě je to horší, mimo něj a na dálnici se dá ale jezdit v průměru za 15-16 l
I přes své nemalé rozměry je třístovka překvapivě dobře ovladatelná. Závodnické ambice si ale rozhodně nedělá, vyhovovat jí budou především rychlé jízdy po kvalitních dálnicích. Podvozek si také nedokáže ve vyšších rychlostech poradit s příčnými nerovnostmi. Při jízdě je cítit obrovská masa železa, která se valí kupředu. I proto je zapotřebí do zatáček včas brzdit. Fyzikální zákony totiž platí pro každého, i pro Američana.

Technical specification
Karoserie
Typ
Sedan
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
5015
Šířka (mm)
1880
Výška (mm)
1475
Rozvor (mm)
3050
Rozchod kol vpředu (mm)
1600
Rozchod kol vzadu (mm)
1605
Světlá výška (mm)
142
Provozní hmotnost (kg)
Min.1910/max.1940
Maximální hmotnost (kg)
2280
Minimální poloměr otáčení (m)
11,9
Objem zavazadlového prostoru (l)
442
Motor
Typ
Zážehový
Počet válců
8
Zdvihový objem (ccm)
5654
Vrtání x zdvih (mm)
99,5 x 90,9
Kompresní poměr
9,6 :1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
250(340)/5000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
525/4000
Spotřeba
Město
18,3
Mimo město
8,7
Kombinovaná
12,3
Palivová soustava
Objem nádrže (l)
72
Výkony
Max. rychlost (km/h)
250
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
5
Řízení
Typ
Hřebenové s posilovačem
Zavěšení kol
Vpředu
Lichoběžníkové s trojúhelníkovými rameny
Vzadu
Pětiprvkové
Brzdy
Vpředu
Kotoučové
Vzadu
Kotoučové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
225/60R18
Ráfky
Hliníkové 18
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
1 199 000,-
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 689 000,-
Article rating
3.9 from 5 (78%)
Rated: 14x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Nejčtenější články předchozích 7 dnů