BMW X6 xDrive 30d: Válec jede dál

Tests
Antonín Imlauf | 01.06.2015
dalších 14 fotek
Úspěch první generace obrovité šestky málokdo čekal, o to více se však zaryla do povědomí svých specifických zákazníků. Jak funguje její druhé vydání s naftovým třílitrem?

Velkolepý úspěch BMW posledních let spočívá mimo jiné v umění automobilky a jejích marketingových stratégů hledat a nacházet mezery trhu. Nejzdárnějším příkladem je právě zdánlivě nesmyslná koncepce obrovitého esúvéčka sportovních tvarů se silnými motory, překvapivě dobrými jízdními vlastnostmi a mrňavým interiérem. Výsledkem bylo čtvrt milionu prodaných kusů od roku 2009 a třeba také menší bratr v podobě typu X4. Nová X6 logicky nepřináší revoluci, spíše zcizování již osvědčených zvráceností i objektivně dobrých vlastností. Jaká je?

Zevnějšek je u X6 ochrannou známkou více než kde jinde, proto nepřekvapí, že se inženýři až úzkostlivě drželi vyzkoušeného receptu. Její design je totiž tak podobný té předchozí, že by nezasvěcený pozorovatel mohl mít problém oba vozy rozeznat. Hlavním prvkem je nová příď, která navazuje na aktuální BMW X5. Je pro ni typické spojení světlometů s velkou maskou chladiče. To autu dodává ještě více svalů, tedy přesně to, co u něj jeho řidiči hledají. Pohled na jedoucí X6 ve zpětném zrcátku je skutečně impozantní, byť trochu hrozivý.

U odpůrců X6 býval v poměru k velikosti zavalité karoserie maličký interiér terčem posměchu a u novinky není moc důvodů myslet si něco jiného. Proč si pořídit auto, které je velké jako SUV, ale na zadních sedadlech nenajdete moc místa na hlavu kvůli zkosené střeše? Opět se ale dostáváme k velmi specifické cílové skupině vozů. Důležité je uvědomit si fakt, že řidiči X6 vozu nejčastěji jezdí sami, případné družky zpravidla jezdí některým z menších „iksek“ a děti dostaly na hraní Mini Coopery. V tu chvíli ani miniaturní zadní místa nevadí. Přitom kufr praktický je. Pod obrovské výklopné víko pátých dveří se vejde 580 litrů zavazadel, což je o 10 litrů více než dříve. Jen se do něj dostat – nakládací hrana je dost vysoko a víko není nejširší. Vzhled přístrojové desky vychází z osvědčené funkční šablony známé z jiných bavoráků, nově zde však je digitální přístrojový štít, který umožňuje pružně měnit zobrazení veškerých informací dle zvoleného jízdního módu. Každý budoucí majitel si může vzhled kabiny svého vozu přizpůsobit dle svých požadavků a přání obrazným "zaškrknutím" v nekonečném seznamu příplatkové výbavy.

(+) funkční a estetická přístrojová deska
(+) velký kufr
(-) málo místa vzadu
(-) drahé příplatky

S iksšestkou se neoddělitelně pojí silné motory a nové vydání tuto filozofii důsledně následuje. Základní benzinový třílitr si asi koupí málokdo, třílitry naftové se však nabízí dokonce ve třech verzích (190, 230 a 280 kW), na východ od našich hranic se bude velké oblibě jistě těšit i benzinový přeplňovaný osmiválec (330 kW) nebo zcela bestiální M6 s 575 koňskými silami! My jsme se pro začátek seznámili se základní „naftou“ a vůbec jsme nebyli zklamáni. Dieselový šestiválec běží příjemně kultivovaně a spojení s výborným osmikvaltem ZF nemá chybu, jakkoliv chvíli trvá, než se hnací newtonmetry dostanou ke všem kolům – ve sportovním režimu to je o něco lepší, velká tonáž je ale i tak až moc dobře patrná. Jakmile se však mastodont dostane do pohybu, ochotně se vytáčí a v celém otáčkovém spektru táhne konstantní silou bez sklonů k hluchým místům. Masivní točivý moment je vždy k dispozici měrou vrchovatou, tím více je potěšující rozumná spotřeba, kterou lze při troše snahy udržet do osmi litrů.

(+) víc než dostatečný výkon základního motoru
(+) osmistupňový automat ZF
(-) do X6 se hodí osmiválec
(-) vlažnější reakce

Vizáž malého tanku by napovídala nepříliš přesvědčivému chování na silnici, už dřívější seznámení s různými X6, ale přinesla poměrně překvapivě dobrý dojem z hbitých jízdních vlastností. Inženýři z BMW připravili perfektní podvozek, který mohutnému SUV umožní slušně válčit s fyzikálními zákony. Za volantem se rozhodně řidič necítí, že by řídil tak těžké auto. Od řízení tak akorát tuhého sice žádné přívaly informací do dlaní nečekejte (zvláště kolem středové polohy volantu je dost mrtvo), pokud však jde o meze přilnavosti, strčí X6 do kapsy leckterý rychlý sedan. 60% výkonu xDrive standardně posílá na zadní kola, elektronika však nahrává mírně nedotáčivému a tedy nezákeřnému chování. Škoda, že je z auta tak mizerně vidět do zatáček. Sportovní podvozek má vzduchovou zadní nápravu s nastavitelnou tuhostí, když přijde na typicky rozbité české cesty „vzduch“ nefunguje úplně optimálně a činí jízdu mírně řečeno prkennou, což u zavalitého crossoveru působí poněkud komicky. Ne úplně spokojeni jsme byli s fungováním adaptivního tempomatu, který někdy reagoval zmatečně, ve výbavě je nyní sériově také protikolizní systém, který se pravidelně ohlašuje zejména v městských kolonách.

(+) velmi jisté chování na silnici
(+) auto je výrazně hbitější než vypadá
(-) méně pohodlí na horších cestách
(-) neohrabanost v těsnějších prostorech

Nová iksšestka má všechny předpoklady navázat na monumentální úspěch svého předchůdce – má stejně arogantní image, silné motory a skvělé jízdní vlastnosti. Z novinky se proto stane dobře vypočítaný komerční úspěch. A vědí to už i u Mercedesu, který přispěchal s modelem GLE Coupé, který jakoby šestce z ledvin vypadl. Uvidíme, kdo s koho.

Article rating
3.8 from 5 (76%)
Rated: 5x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů