BMW X1 xDrive 25e – očekávaný hybrid splnil očekávání

Tests
František Mašek | 21.12.2020
dalších 11 fotek
foto: BMW
Luxus a jednoduchost, dostatečná dynamika propojená s nízkou spotřebou pohonných hmot, líbivý design a široká využitelnost. I takto lze shrnout elektrifikovanou verzi X1, která letos dorazila v plug-in hybridní verzi na náš trh.
Od doby, kdy první model BMW X1 přišel na náš trh (r. 2009), uběhla dlouhá řada let. Mezitím přišla druhá generace (r. 2015) a již v průběhu minulého roku se začalo hovořit o modernizaci. Kromě faceliftu přišla X1 s nejvýraznější změnou v podobě plug-in hybridní verze, která je na první pohled nerozeznatelná od té zážehové.

Exteriér

To, že se jedná o hybridní vůz, poznají jen zasvěcení. Jediné, čím se X1 od svých kolegů liší je speciální registrační značka a víčko nabíjecí zásuvky v levém předním blatníku. Po faceliftu se vzhled X1 také mírně pozměnil. Úpravou prošly přední světlomety, které jsou nyní vybaveny modernější grafikou a zadní světlomety s LED technologií nabízí různé designy. Dále se změnil přední nárazník s mlhovkami a ten zadní prošel taktéž úpravou zahrnující zvětšené koncovky výfuku. Přistoupilo se i k zvýraznění ledvinek po vzoru větších modelů a přibyla nová škála barev. Stále je však na první pohled jasné, že se jedná o X1, tak jak ji známe.


Interiér

Celý interiér na nás působil poctivě a kvalitně. Volba materiálů byla prováděna s citem a vkusem. Vše sedí a působí přesně tak, jak byste od BMW očekávali. Přestože došlo k celkovému omlazení celého vozu, interiér si zachoval svou jednoduchost a praktičnost, vč. digitálních budíků, které si ponechaly předchozí design. Digitální štít je přehledný a navzdory jednoduchosti působí elegantně.

Oproti předchozí generaci přibylo v hybridní X1 více prostoru. Díky motoru, který je nyní uložen napříč se trochu zvětšil interiér, zato zavazadlový prostor, který nyní nabízí 450 litrů je oproti konvenčním motorizacím menší o 55 litrů, což je i přesto na tak malý crossover slušná velikost. Nabíjecí kabely lze uložit pod podlahu, takže si zbytečně neubíráte další prostor. Po sklopení zadních sedaček se dostanete až na 1470 litrů. Zavazadelník má pravidelné tvary, jen nakládací hrana je poněkud vyšší, s čímž se však u crossoverů tak nějak počítá. Taktéž posazení v druhé řadě je nyní mnohem komfortnější, než tomu bylo dříve. Nad hlavou i před koleny jsem měl dostatek místa, ačkoli měřím téměř 190 cm.

Multimediální systém iDrive nabízí opravdu dobrou grafiku, výborné rozlišení a také intuitivní ovládání. Displej o velikosti 10,25“ (za příplatek) můžete ovládat dotykem, ale také kolečkem. Trochu nás však zklamalo, že BMW nezapracovalo na ovládání hlasem, které jsme si tak moc oblíbili u Mercedesu. Když to shrneme, vše funguje rychle, přehledně a srozumitelně. Zároveň si vůz ponechal dostatečné množství klasických tlačítek tak, aby vše fungovalo přesně, rychle a bezpečně.

Motor

Akumulátor má kapacitu 10 kWh a umožňuje nabíjení výkonem 3,7 kW. Elektromotor, který byl vyvinut speciálně pro X1, je umístěn u zadní nápravy a nabízí výkon 95 koní. Zážehový přeplňovaný tříválec o objemu 1,5 litru umístěný napříč vpředu pak poskytuje výkon 125 koní. Celkových 220 koní tak zvládne zrychlení z 0 na 100 km za 6,9 sec. a maximální rychlost X1 je 195 km/h.





Jízdní vlastnosti – spotřeba

Dobíjení akumulátoru nepodporuje rychlé nabíjení. X1 25e je vybavena nabíjecím konektorem Type 2 /Mennekes/. Zcela prázdnou baterii tak lze dobít v rozmezí 3-5,5 hodin v závislosti na použitém zdroji dobíjení. Zatímco domácí zásuvky nabijí akumulátor za 5-5,5 hodiny, wallbox či veřejná nabíječka to dovede již za 3-3,5 hodiny. Při rychlosti 130-135 km/h dojedete pouze na akumulátor do vzdálenosti zhruba 40-46 km. Benzinová nádrž X1 25e, se zmenšila na 36 litrů a vůz vás tak bude při delších cestách nutit častěji doplňovat pohonné hmoty. Jak jsem se zmínil výše, hybridní X1 není na první pohled až tak odlišná od svých nehybridních kolegů. Po zvuku ji ale poznáte ihned. Elektromotor jen potichu šumí a celý vůz se tedy pohybuje velmi tiše.

Zážehový motor s elektromotorem spolupracuje na jedničku. Motor je dobře odhlučněný a do interiéru se k nám nepřenášely žádné zvuky ani vibrace. Pokud nesledujete přístrojovou desku, ani si za jízdy nevšimnete, kdy se spalovací motor připojí či odpojí. Sladění s šestistupňovou převodovkou Steptronic, která posílá výkon pouze na přední kola, je taktéž bezchybné, jízda je svižná, příjemná a plynulá. Pohon zadních kol pak obstarává synchronní elektromotor.

Náklony karoserie jsou přiměřené a s nedotáčivostí se setkáte mnohem dále, než byste očekávali. Tlumiče a celý podvozek je krapet tužší, ale ani zdaleka se nejedná o jakkoli nepříjemnou jízdu, naopak. Tlumiče si s nerovnostmi vždy dobře poradili a jízda byla velmi komfortní. Tlumiče X1 vznikly spojením M sportovních tlumičů s klasickými. Nechybí možnost volby jízdních režimů – Auto eDrive, Max eDrive, Save Battery, ale také tradiční režimy Eco Pro, Comfort i Sport. S režimem Max eDrive se vůz snaží co nejvíce využívat elektrický pohon, při Save Battery zase udržuje stav akumulátoru a snaží se ho co nejvíce dobíjet rekuperací.

Je jasné, že od hybridní X1 nelze čekat žádné extra kousky, od toho má automobilka v nabídce jiné vozy, nicméně pokud se ohlížíte po hybridním vozu, mohlo by vám právě BMW X1 25e padnout do oka.

Snad jedinou výtku bych měl k brzdám, které nemají dobře vyladěný přechod mezi jemným stisknutím pedálu, kdy vůz využívá rekuperaci a výraznějším sešlápnutím, které je provázeno výraznějším cuknutím.

Co se týče spotřeby, velmi záleží na tom, kde a jak často se pohybujete. Kombinovaná spotřeba je výrobcem udávána mezi 7-8 litry. Čím více vůz dobíjíte, tím se samozřejmě snižuje. Můžete jezdit pouze na elektřinu, nebo kombinovat elektromotor s motorem zážehovým. Naše zkušenosti nám ukázaly, že je možné se pohybovat opravdu jen pomocí elektromotoru, ale je to celkem časově náročné. Volili jsme tedy kompromis, a nakonec jsme se dostali na spotřebu kolem 3,5-4,5 litrů na 100 km.

Výbava

Základní cena plug-in hybridní X1 s výbavou Advantage začíná na 1 140 100 Kč. Jak už je u BMW zvykem, základ není zrovna široký a za každé další vylepšení si musíte zaplatit. Model Advantage obsahuje různé prvky, které zvyšují komfort a bezpečnost, dále obsahuje automatické ovládání dveří zavazadlového prostoru, systém pro automatické udržování rychlosti s brzdnou funkcí a zadní parkovací asistent.

Námi testovaný vůz ve verzi xLine za 1 236 300 Kč byl vybaven 18“ koly z lehkých slitin, kombinovaným čalouněním látka/kůže, sportovním koženým volantem či vnitřním obložením Pearl Dark s akcentní lištou Pearl Chrome. Další designové prvky pak dle výrobce podtrhují zejména výraz masky chladiče s ledvinkami, a vzduchových průduchů v matně hliníkovém provedení. Výbava mimo jiné zahrnuje i ochranné prvky podvozku.

Za další příplatky si můžete pořídit např. ambientní osvětlení palubní desky i dveří, různé kombinace čalounění, infotainment s 10,25“ obrazovkou, 19“ kola z lehké slitiny Y-spoke 51, adaptivní LED světlomety/blinkry vč. BMW Selection Beam a spousty dalšího.

Závěr

Jedná se o poctivě vyrobený hybridní vůz, který funguje velmi dobře a dopřeje vám pohodlí, dobré jízdní vlastnosti i úsporu pohonných hmot. Úprava na hybridní pohon X1 nesebrala ani na její univerzálnosti či praktičnosti. Zejména musíme pochválit X1 po technické stránce, funguje bez zaváhání a s přesností. Sladění elektromotoru se zážehovým motorem, přehledný a praktický interiér, kvalitní materiály a přesné zpracování, to vše dělá X1 25e vozem, který se vám na první pohled zalíbí. Můžete-li sáhnout do kapes pro nějakou tu korunu navíc, dozajista budete spokojeni.

Klady
• Celkový design vozu
• Kultivovaný, tichý provoz
• Nastavení podvozku
• Plynulý přechod ICE/EV
• Jednoduchý, přehledný interiér
• Úsporná a zároveň dynamická jízda
• Skvělý výhled z vozu


Zápory
• Vyladění brzd
• Zmenšený zavazadelník
• Pořizovací cena
• Velké množství příplatků


Rating
Brzdy
2
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
1
Prostornost
2
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.21
* Rating according to points from 1 to 5, where 1 is the worst and 5 the best result
Technical specification
Karoserie
Typ
Crossover
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4447 mm
Šířka (mm)
1821 mm
Výška (mm)
1582 mm
Rozvor (mm)
2670 mm
Provozní hmotnost (kg)
1745 kg
Maximální hmotnost (kg)
2330
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
450/1470
Motor
Typ
Řadový tříválec + el. motor
Počet válců
3
Zdvihový objem (ccm)
1499
Vrtání x zdvih (mm)
82,0 /94,6
Kompresní poměr
11,0
Max. výkon kW (k)/ot./min.
92 (125)/5000-5500
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
220/1500-3800
Celkový výkon kW (k)/ot./min.
162 (220)/385
Spotřeba
Kombinovaná
2,1-1,9
CO2 (g/km)
48-43
Palivová soustava
Palivo
Benzin
Objem nádrže (l)
36
Kapacita baterií (kWh)
10
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
6,9
Max. rychlost (km/h)
193
Převodovka
Typ převodovky
Šestistupňová automatická
Počet rychlostních stupňů
6
Přenos hnací síly
Pohon
Všech kol
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
2225/45 R19 96 W XL, 225/55 R17 97 W
Ráfky
8Jx19 lehká slitina, 7,5Jx17 lehká slitina
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
1 140 100
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 236 300
Cena příplatkové výbavy (Kč)
90 000
Celková cena testovaného vozu (Kč)
1 326 300
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů