Je facelift a facelift. Že mezi nimi není žádný rozdíl? Máte pravdu. Není. Rozdíl nastává až v okamžiku, kdy slovo facelift spojím například s automobilkou Hyundai nebo BMW. Už víte kam mířím? Kdežto například Hyundai s faceliftem většinou změní vůz k nepoznání, vozy s vrtulí ve znaku zůstávají ušetřeny výraznějších kosmetických změn. S faceliftem trojkového BMW však přišla razantní modernizace. Zcela nové jsou šestiválcové agregáty, rozšířil se rozchod kol, vylepšeno bylo zavěšení kol, zdokonalil se systém iDrive a dalších tisíce drobných věcí postihla modernizace. Prostě nezůstal kámen na kameni, přestože trojka se tváří stále stejná.
Karoserie: změn si všimne jen fanda
Všechny modely německé automobilky vypadají v levém pruhu na dálnici ve zpětném zrcátku stejně. Nezaměnitelný čelní pohled na vozy s vrtulí ve znaku je u faceliftované verze umocněn výrazněji tvarovanou kapotou do písmene "V". Drobných změn se dočkaly světlomety a tradiční ledvinky chladiče. Nové jsou i zadní svítilny, které vypadají zase o něco lépe. Kola konečně díky rozšířenému rozchodu nezanikají v blatníkách. Trojkové BMW vypadá stále atraktivně.
(+) vyzrálý design
Interiér: klasická strohost
Facelift postihl i kokpit trojky. Změnil se tvar loketní opěrky a bylo vylepšeno ovládání informačního a zábavného systému iDrive. Kolem klasického kruhového ovladače na středovém tunely se nově usídlila tlačítka pomocí kterých se lze přímo dostat do požadovaného menu (navigace, rádio, multimédia, telefon atd.). Přibylo také tlačítko pro návrat zpět. Příplatková sportovní sedadla vpředu zaslouží jen a jen chválu. Oplývají příkladným bočním vedením a bohatým nastavením. Ideální polohu za volantem tak nalezne téměř každý. Špatná situace však panuje na zadních sedadlech, kde mají i průměrně vzrostlí pasažéři problém s prostorem pro nohy. Navíc pod přední sedadla se nevlezlou špičky vyšších bot, které nelze pod sedadlo ani zasunout (zejména v případě, pokud řidič a spolujezdec využijí nejnižší možné polohy svých sedadel). Přes relativně solidní rozvor je díky motoru posunutém co nejdále do vozu a dosažení ideálního rozložení hmotnosti prostoru méně než u konkurence.
(+) kvalita použitých materiálů a jejich zpracování
(+) příkladná ergonomie
(+) mezigeneračně vylepšený iDrive
(-) méně místa na zadních sedadlech
(-) ceny příplatkové výbavy
V praxi působí šestiválcový diesel kultivovaně a vyniká extrémní pružností. Jeho ochota silně táhnout od nízkých otáček až k hranici pěti tisíc je dech beroucí. Navíc dochází k naprosto plynulému zrychlení, na kterém se stane většina řidičů závislá. Odmyslete si klapot motoru při startu a razantní akceleraci a nabudete dojmu, že řídíte extrémně výkonný benzínový šestiválec, který má zejména v nízkých otáčkách síly na rozdávání. Oproti benzínovému šestiválci nedokáže diesel vyprodukovat návykový "sound" a nedosahuje stejně vysokých otáček, což vůbec nevadí. Pro řidiče jezdící dlouhé "štreky" je diesel vhodnější variantou.
(+) výkon
(+) pružnost
(+) spotřeba a emise
(-) občasné mírné vibrace a klepot
Jízdní vlastnosti: zábava v první řadě
Trojkové BMW je známé svým výborným a hlavně zábavným podvozkem, který umocňuje přesný a dostatečně komunikativní hydraulický posilovač řízení. V modernizované trojce famózní řízení zůstalo a bylo umocněno přepracovaným zavěšením kol (pětiprvková zadní náprava s lehkou ocelovou konstrukcí), rozšířeným rozchodem a nepatrně sníženou hmotností vozu. Systém pohonu xDrive rozděluje 40% hnací síly na přední kola, resp. 60% na ty zadní. Pokud však senzory rozpoznají na kluzké vozovce ztrátu adheze, dochází během milisekund k přerozdělení hnací síly. Díky ideálnímu rozložení celkové hmotnosti (50:50) je trojka velmi agilní, mrštná a hravá. S testovaným motorem dokáže pružně akcelerovat téměř z jakékoliv rychlosti. Záleží jen na řidiči, jak bude chtít jet. Po vypnutí stabilizačního systému může jezdit z rozevlátou zádí nebo s přesností laseru opisovat oblouky. Pokud začnou zadní kola prokluzovat, veškerý výkon je poslán na přední nápravu, což vůz dokáže velmi rychle vytáhnout ze zatáčky zvoleným směrem. Je-li BMW se zadním pohonem pouze pro fajnšmejkry a řidiče, kteří mají se "zadokolky" bohaté zkušenosti, BMW se systémem xDrive ocení i méně zkušení jedince.
Trojkové BMW procházelo redakčním testem, kdy většina silnic byla v Česku po sněžení kluzká. Ani jednou se "trojka" nedostal do nějaké krizové situace ze které by nebylo úniku. Ba naopak. Jízda ve sněhu byla famózním zážitkem. Trojka poslouchá na slovo a při troše řidičkého umu si lze s ní i v nepřízni počasí jízdu užívat. Runflaty a tvrději naladěný podvozek se samozřejmě odráží na jízdním komfortu, přesto posádka nikterat výrazně netrpí.
(+) přesné řízení
(+) řazení
(+) brzdy
(+) příkladná trakce
(+) zábava za volantem
(+) pohon xDrive
(-) méně komfortu
Závěr: nadělovač radosti
Trojkové BMW s pohonem všech kol dokáže díky skvělému řízení rozdávat radost plnými doušky. Skvělému vznětovému motoru sekunduje výborný podvozek s pohonem všech kol, který navíc umožňuje celoroční využití vozu za jakýkoliv podmínek. I při sněhové kalamitě si za volantem tohoto BMW budete jízdu užívat a nebudete muset přemýšlet, zda nástrahy paní zimy nejsou pro trojku příliš velké sousto.