BMW 116d : Více než na sport sází na komfort

Tests
iHNED | 18.01.2012
další 4 fotky
foto: km77.com
První BMW nižší střední třídy přišlo v roce 2005. Zaujalo svojí mrštností a sportovními ambicemi. Dalo vzniknout řadě karosářských variant - objevily se třeba kupé i kabriolet. Také na novinku čeká řada modifikací. Zatím jedinou verzí, kterou si můžete pořídit, je pětidveřový hatchback. Když přišla před šesti lety "jednička" do showroomů, vyvolal její vzhled rozporuplné reakce. Podobně se stalo také nyní.


Palubní deska si zachovala množství tvrdých plastů. Zpracování odpovídá prémiovosti značky.
Je fakt, že hlavně příď vozu působí kontroverzně. Autu příliš nesluší jakýsi rozplácnutý "čumák" a velká přimhouřená světla. Zbytek vozu působí rozhodně o trochu usedlejším dojmem. Palubní deska si zachovala velké množství tvrdých plastů, se kterými v Mnichově rozhodně nešetří. Jejich zpracování je na špičkové úrovni a odpovídá prémiovosti značky. Nově si zákazník může zvolit jeden ze dvou stylových paketů nazvaných Sport Line a Urban Line. Od toho se odvíjejí vizuální doplňky vně i uvnitř vozu. Testovaný model byl vybaven první jmenovanou volbou. Červená barva karoserie se tak promítla na klíček dálkového ovládání i na dekor palubní desky. Palubní deska se ovšem nedá označit za přehnaně zdobnou jako například u většího sourozence řady 3. "Jednička" si zachovala dva přehledné budíky, dostala graficky dobře zpracovaný palubní počítač. Novinkou tohoto modelu je multimediální systém iDrive. Jeho obrazovka napevno trčí z vrchu palubní desky. Navigace ve voze chyběla, a tak měla obrazovka jen menší rozměr.

Rozhodl jsme se BMW 116d prověřit na delší trase. Za jeden den s ním dojel z Prahy do Frankfurtu a zpět. Velmi ocenil sedačky, které jsou sice sportovně tvarované, na druhou stranu v nich ani na delší cestě posádka necítila větší únavu. Ačkoli totiž patří BMW řady 1 k nejnižším vozům v segmentu, do velikosti interiéru se to neblaze nepromítlo. Trochu horší je to jen se zavazadelníkem, ten má k dispozici průměrných 360 litrů. Pod přední kapotou byl podélně umístěný dvoulitrový turbodiesel. Z jeho objemu se podařilo získat výkon 105 kW (143 koní) a 320 Nm. Nepříjemně nás ale zaskočila vyšší hlučnost motoru, a to nejen při studeném startu, ale i po zahřátí, když stál ve volnoběhu nebo fungoval v nízkých otáčkách. Auto bylo vybaveno systémem start-stop, který se ovšem hodí spíše k benzinovému provedení. Zde bylo každé nastartování provázeno prodlevou a "oklepáním" motoru, což nebylo příliš příjemné. Verze 116d není určena pro ty, kteří si rádi užívají dynamickou jízdu. Motor se necítí dobře v nízkých otáčkách, jakmile ale jednotku o něco výše vytočíte, dostane novou chu do života. Navíc se ve vyšších otáčkách vytrácí i nadměrná hlučnost a vibrace.

Dlouhá cesta po dálnici tak utíkala spíše příjemně. Při ruce byla manuální šestistupňová převodovka. Kdo někdy řídil aktuální BMW s manuálem, už ví, co od něj může očekávat. Je to zejména tužší chod v kulise a nepříjemná tlaková pojistka na zpětný chod. Pozitivem jsou ale krátké dráhy mezi stupni a přesnost. Na šestý převodový stupeň točilo BMW 116d okolo 2300 otáček při dálniční rychlosti, takže jsme se dostali i na zajímavý výsledek. Při dodržování rychlostních limitů na českém území a konstantní rychlosti 160 km/h v Německu byla spotřeba 6,2 litru na 100 km. Jednička nově nabízí volič jízdních režimů, který má i mód Eco Pro. V tu chvíli se utlumí funkce klimatizace, palubní počítač vám může radit, jak jet ekologicky, a dokonce zobrazí, kolik dalších kilometrů ujedete na jednu nádrž díky své ekologické jízdě. Podvozek je precizně naladěn. Je sice o poznání měkčí než v minulé generaci, zachovává si ale potřebnou jízdní stabilitu. Nachází správnou rovnováhu mezi komfortním svezením a jistotou při vyšší zátěži. Ruku v ruce s tím jde i nastavení řízení. Jeho posilovač zabírá až s přílišnou horlivostí, a tak se vytrácí část komunikativnosti, pro kterou bylo BMW tak často vyhledávaným vozem mezi fanoušky sportovního svezení. Naštěstí zůstala zachovaná strmost řízení i jeho přesnost. Pokud si tedy zvyknete na výrazný posilovač, pak budete mít z řízení vozu radost.
Mnichovská automobilka si za své technologie a precizní zpracování nechává velmi dobře zaplatit. Testovaná verze 116d začíná na 698 750 korunách, musíte se ovšem připravit na to, že za řadu zajímavých detailů se připlácí. Pokud byste třeba chtěli do vozu automat, počítejte s 54 tisíci korun. Celkem vyšlo testované auto těsně pod milion korun. A to je na vůz těchto rozměrů - i když nesporných kvalit - opravdu vysoká částka.

BMW 116d

Motor:

 

vznětový přeplňovaný čtyřválec

 

Objem:

 

1995 ccm

 

Výkon:

 

105 kW (143 k)

 

Toč. moment:

 

320 Nm

 

Zrychlení 0-100 km/h:

 

8,9 s

 

Max. rychlost:

 

212 km/h

 

Komb. spotřeba:

 

4,4 l/100 km

 

Rozměry:

 

4324 x 1765 x 1421 mm

 

Cena:

 

698 750 Kč včetně DPH

 

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Petr S, 20.01.2012 00:50
S kalkulací souhlas, mám na to někde nějaký excel soubor. A 1 km vychází většinou když dobře, tak na 5-6 kč na km. Ono prodávat málo používané auto po 5ti letech to úplně nechápu, pokud stále vyhovuje bezpečnostně a i jinak. A koupě auta nebo jiného spotřebního zboží na půjčku je vůbec kapitola sama pro sebe, nebo příp. téma do pořadu Krotitelé dluhů... <br>
Ale zkrátka i to co uvádí dneska výrobci jako oficiální spotřebu v letáku mi přijde přinejmenším jako hrubé klamání spotřebitele. Ale spíš je hlavně problém v metodice testování když dovolí že z toho lezou taková hausnumera.
anonym, 20.01.2012 11:25
Petr-Tipcars: Zaregistroval jsem dokonce zalobu, kdy kupec zazaloval prodejce, ze jej oklamal a ten pak musel dat dodatecne tusim 50.000kc slevu. Bylo to tady, u nas...
David V, 20.01.2012 15:34
Jo. Mně momentálně vychází 1 km za 7 Kč. Vždycky to koncem roku sleze pod 7 a jak se přehoupne rok a já snížím prodejní cenu o 20 tisíc, tak to zase vyskočí. Za loňský rok jsem projezdil 48 tisíc, z čehož 33 bylo palivo a 15 všechno ostatní (olej, ručení, dálniční známka, opravy). Jsem v čísly v celku spokojen.
V Vectry jsem měl předchozí dlouhodobou 5,80 Kč/km. No hold jezdím málo, tak to moc neklesá.
Petr S, 20.01.2012 22:15
Jinak ona ta cena paliva má docela zásadní vliv na náklady. Teď jsem vyhrabal ten starý excel a zkusmo zvýšil spotřebu o 2L při ceně paliva 37.5 kč/L. Na 1 km to dělá rozdíl 75 haléřů. A při provozování auta 12 let, při nájezdu 12 tkm ročně to je nemalých 108 000 Kč. A to už je víc než 1/3 ceny nákupní tašky a to opravdu není něco nad čím se dá mávnout rukou.
David V, 21.01.2012 01:14
Chtěl jsem opici, platím banány. Kdybych chtěl skutečně ušetřit, tak za pár šupek udržuju v chodu ještě Vectru a nekupuju dvaapůlu Mondeo v benzínu. Vectra by to ještě dala.
Apropos skoro 10 let jezím auty střední třídy a úhrnem mě to stálo 650 možná 700 tisíc kompletně včetně 100 tisíc km. Mondeo, co mám teď, bylo před 10-ti lety dražší (kůže, xenony, V6) - 800, 850 tisíc?, avšak nebyl by v tom benzín, pojištění a údržba. Ušetřil jsem víc než 108 tisíc, minimálně 300 tisíc, což je přes 2,5 tisíce každý měsíc a teď bych na tom byl stejně, měl bych 10 let starý auto s cca 100 tisícema na tacho. A za těch 10 let jsem měl 3 závady, kdy muselo auto vyloženě bez prodlení do servisu úhrnem za a nežeru 20 tisíc (včetně napadení hlodavcem, což není závada, ale zásah vyšší moci) a vždy tam dojelo po vlastní ose poté, co nás dovezlo domů. Nějaký 2 litry spotřeby sem nebo tam mě skutečně netrápí. Možná si řekneš, že jsem blázen, ale u dalšího auta jdu do motoru 2.8 V6 Turbo, ale ještě sám nevím, v jakým autě bude.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů