Doporučíme použití protektorovaných pneumatik na Fordu Transit?

Techn.advisory centre
Váradi Petr | 20.06.2012
foto: TipCars.com
Potřebuji poradit, jak se dají využít protektory u nákladních vozidel, jak vybrat správného dodavatele a na co bych si měl dávat zejména pozor.
Autor dotazu: 
Značka, model:Ford Transit
Bližší označení: 
Rok výroby: 
Palivo:nafta
Výkon v kW:80
Kód motoru: 
Popis závady:Potřebuji poradit, jak se dají využít protektory u nákladních vozidel, jak vybrat správného dodavatele a na co bych si měl dávat zejména pozor.

Děkuji za odpověď.

Martin Frodl
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Dobrý den,

přeloženo mně srozumitelné češtiny se ptáte na to, zda vůz se značným ročním nájezdem, který bude, nebo nebude přetěžován nákladem (jste schopen a ochoten toto sledovat?), můžete obout na protektory.

Vypustím nyní dlouhou moralizační pasáž (o nebohé matce jedoucí městem v jakémsi dnešním pidivozu s děckem v sedačce za sebou a Vaší dodávkou v protisměru, jež jim náhle zkříží směr jízdy), kterou jsem si v hlavě sesumíroval a uvedu Vám pouze fakta. Je na Vás, abyste na jejich základě vyvodil příslušná rozhodnutí.

Co to znamená „protektor“ pravděpodobně víme všichni. Jeho definice není: „Taková ta levnější guma“. Protektor především nikdy není nová pneumatika. Protektorů existuje vícero druhů, je poměrně důležité mezi nimi rozlišovat. První rozlišení spočívá v tom, zda se jedná o protektor klasický, kdy nahrazena byla jen partie běhounu, nebo o celoprotektor, kdy byly nahrazeny i bočnice. Jako lepší se na první pohled jeví celoprotektor, jenže ten obvykle vzniká „horším“ výrobním procesem. Horším proto, že je pro pneumatiku jako celek náročnější, neboť se provádí za vyšších tlaků kombinovaných s vyšší teplotou. Protektory pro nákladní vozidla se zpravidla vyrábí metodou „za studena“, kdy je na opracovaný plášť položen již předvulkanizovaný běhoun a to při o několik desítek stupňů Celsia nižší teplotě a při o řád nižším tlaku. Teplotu zde supluje chemická reakce způsobující spojení dvou hmot. Teoreticky tedy můžeme hovořit o nižší náchylnosti „studeného“ protektoru ke kolapsu. Teoreticky, neboť skrytý defekt původní pneumatiky, jež by se třeba nikdy neprojevil, se může projevit, pokud dvojnásobně překročíme množství najetých kilometrů, na které byla konstruována.

Níže uvádím dotazy, které byste si měl zodpovědět, než se začnete koupí protektorů vážně zabývat.

Kdo Vám zaručí bezvadný stav původní pneumatiky, jež byla modifikována na protektor/celoprotektor? Kdo Vám zaručí, že nebylo překročeno konstrukční stáří původní pneumatiky (respektive kolikrát bylo překročeno)? Jak se bude chovat pojišťovna v případě nutnosti pojistného plnění, pokud by expertýza prokázala zavinění nehody z důvodu defektu protektoru (prasklá bočnice, odlepený dezén...)? Jsou protektory homologované? Kdo Vám zaručí kvalitu spojení dezénu s pláštěm? Kdo Vám zaručí, že při výrobě protektoru se nedegradovala pneumatika jako celek (kostra není stavěna na tak vysoké teploty, jež se používají při výrobě „za tepla“)? A především, uvědomujete si, že instalací 4 protektorů velmi pravděpodobně vůz obujete na kostry 4 různých výrobců pneumatik? Udělal byste toto vědomě a dobrovolně u nových pneumatik? Pravá přední původně Debica, levá přední Barum, pravá zadní Bridgestone, levá zadní Goodride a jako rezerva to jistí Wanli. A na tom všem navařené nebo chemicky napojené vzorky...

Celkově lze říct, že provozováním protektorů na sebe přebíráte nikoli nutné riziko se všemi možnými následky. Protektory s sebou nesou velké množství na Vás nezávislých proměnných. Za sebe mohu říct, mám tendenci spíše eliminovat oblasti, které jsou mimo oblast mé kontroly. Do protektoru prostě nevidíte a provozovat vůz (potažmo nákladní) obutý na 4 black boxech je z mého pohledu hazard.

Domnívám se, že pneumatiky a obzvlášť pneumatiky byť malého, ale užitkového vozu nejsou tím správným prostorem pro šetrnost. Cenový rozdíl mezi protektorem a novou gumou je, rozpuštěn v nájezdu, který na pneumatice celkem zrealizujete, zcela zanedbatelný. V neprospěch protektorů hovoří i řádově o desítky procent menší výdrž.

Rada na závěr zní: šetřete jinde, šetření na gumách se nevyplácí.

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
kamil321, 21.06.2012 11:02
Hankook a Matador se mi hodně sjížděly, Pirelli dobry. Do osobáku nebo pikapu klidně i tu Debicu, pořád lepší jak Matador...U toho Vraníka na záložní dodávku mne ty jejich HC zaujaly, protože ten vozek je fakt dobrej, řekl bych vynikající a s minimální spotřebou vzorku, mají dobré složení. Za tu cenu to stojí za to, ale u osobáků a marketových protektorů na ně ne, protože jízdní vlastnosti, složení směsi, opracovanost těhle jsou hazard se životem v krizových situacích. No ale jednou jsem si odskočil u krajnice a jak tak koukám Boxer se pomalu dal do pohybu celým bokem do příkopu. A čím víc tím hůř, protože dvě 600kg palety v něm se daly do pohybu a táhly ho s sebou. Podíval jsem se podruhé a byl nakloněnej v takovém úhlu, že jsem kvapem zapomněl na potřebu, naskočil do auta a nikdy bych nevěřil, že ho ty Vraníci po cca 15minutách vyhrabou ven, myslel jsem, že se i s autem převrátím. To samé na sněhu, vyjedou všude a odevšad, mají prostě hrubý vzorek s parádním záběrem. Na pikapech to dělám stejně jako ty, taky měním po párech, protože třeba to Pirelli se třebe už několik sezon:o), a tam se protektor při těch cenách nevyplatí, neřeším to a zaplatím si za bezpečnost.
Pepe, 21.06.2012 16:13
Jojo, nezajištěnej náklad umí dost . Vím o tom svý...
Pepe, 21.06.2012 16:14
V kategorii C jsem neměl na autě lepší, než Mich. Ale nechají si to pěkně zaplatit...
laky76, 22.06.2012 09:20
Taky jsem řešil stejný problém před několika lety. Náš záložní Transit jezdí 10 - 15 tis./rok. Koupil jsem protektory Vraník 4 ks. Po ujetí 500 km auto začalo plavat už okolo 40 km/h., z venku nebylo na gumách nic vidět, ale když jsem vlezl pod auto, tak na dvou kusech byly boule jako moje pěst.
U Vraníka mi pneu bez jediného slova vyměnili i obuly na auto, ale po cca 20 - 22 tis. km byly už sjeté na odpis. Následně jsem v zimní akci koupil letní Mischelin. Dodnes má najeto cca 50 tis. a ještě třetinu před sebou. Moje zkušenost: nová guma je dvakrát dražší, ale najede 3-4x tolik.
ctverak, 22.06.2012 11:12
Naopak si myslím že otáku ceny tazatel velmi řeší a přadpokládám že když se někdo ptá na protektory tak vybírá mezi nejlevnějšími značkami a protektorem. Tvrdím že protektory např. od Vraníka jsou úplně srovnatelné s Barum, Debica a pod. Protekrory s marketů typu OBI jsou pravděpodobně velká tragedie.
Na protektorech jezdí desetitisíce lidí protože prostě na lepší gumy nemají a nebo nejsou tak nároční.
Já osobně s prodeje protektorů nic nemám nejsem obchodník a je mi upřímně jedno co si kdo koupí, je to rozhodnutí každého soudruha.
Všechny příspěvky haní protektory a pravděpodobně nikdo z dikutujících nemá reálné zkušenosti s protektory které se nyní prodávají. Takové ty řečí od piva tady přece každý odsuzuje. A nebo ne?
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů