RECENZE OJETIN: Opel Astra J

Secondhand cars review
František Mašek | 12.10.2017
foto: Adam Špaček
Hezký vzhled, skvěle naladěný podvozek a zatím velmi dobrá spolehlivost auta jako celku. To jsou základní magnety Astry pro kupující ojetin. Ti pak ale často váhají nad správnou motorizací. Benzínové jednotky mají ve většině případů o dost vyšší spotřebu, než říkají tabulkové údaje.
Astra J se představila v roce 2009 na autosalonu ve Frankfurtu. Čtvrtá generace v mnohém vychází z úspěšného modelu Insignia první generace a je postavena na platformě Delta II. Model se začal prodávat v roce 2009 a na trhu vydržel až do podzimu 2015, kdy byl nahrazen Astrou K (pátá generace), která je aktuálně v prodeji.

Situace na trhu ojetin

Ojetou AstruJ už dnes koupíte od cca 130 tisíc korun. V inzerci jich najdeme asi dvě stovky, asi ze tří čtvrtin převládají dieselové motorizace. Mezi nimi co do počtu kraluje 1,7 CDTi, dvoulitrů 2.0 CDTi najdeme jen asi třicet. U benzínů jsou nejrozšířenější atmosférické čtrnáctistovky a šestnáctistovky. Silnější zážehové motory s turbem začínají od 200 tisíc výš.

Nejčastější závady

Osobně hodnotím čtvrtou generaci Astry jako hodně poctivě postavené auto, které má slušnou spolehlivost, dobré jízdní vlastnosti a povedený je i podvozek. Nelíbí se mi vysoká hmotnost auta, která odepsala použitelnost slabších motorizací a negativně se projevila i na rychlejším opotřebení brzdových destiček a kotoučů. Někomu se také může zdát množství tlačítek na středovém panelu až moc, ale dá se na to zvyknout. Před koupí nezapomeňte, že diesely mají rozvodový řemen s intervalem výměny 150 tis. km, takže prosím zkontrolujte, kdy byl měněn. U dvoulitrového dieselu mnoho nevydrží napínací kladka řemene pomocných agregátů. Měňte ji i s řemenem. Před koupí dieselu prověřte dobrou funkčnost dvouhmotového setrvačníku - při studeném motoru na volnoběh by se neměly ozvat ze spodní části motoru žádné klapavé zvuky. Diesely se vstřikováním Denso jsou choulostivé na kvalitní naftu, takže si dávejte pozor, kde tankujete.

Který motor vybrat


Motor 2.0 CDTi jede v Astře skvěle
1,6 CDTi (81 a 100 kW) Byl představen až v roce 2014. Když si odmyslím jadrnější projev motoru několik málo minut po studeném startu, je příkladně kultivovaný a především krásně pružný už zhruba od 1200 otáček. Na dálnici ztrácí dech až v hodně nezákonných rychlostech, ve městě zase oceníte rozumné odstupňování šestistupňové převodovky – její dráhy by mohly být ještě o chlup kratší. V praxi s ním budete jezdit kolem šesti litrů, ve městě pak za sedm. Spolu s dvoulitrem CDTi patří mezi mé favority.

1,7 CDTi (81-96kW), který se (stejně jako dvoulitr) začal nabízet hned od začátku prodeje je úsporný a taktéž vcelku spolehlivý, nicméně s těžší Astrou nejede zdaleka tak dobře jako doporučovaná jednotka.

2.0 CDTi (118-143 kW) motor, Vám mohu s klidným svědomím doporučit. Je krásně pružný a zatím s ním nejsou žádné závažnější problémy. Od roku 2011 posílil na 121 kW (dříve 118 kW). Motor má asi o litr vyšší spotřebu než 1,6 CDTi, jede ale lépe hlavně při větším zatížení. Skutečnost, že 3.000 otáček dosahuje motor až lehce nad 160 km/h, je předpokladem klidného a pružného cestování i toho, že výše už čtyřválec akceleruje o poznání pozvolněji.

1,3 CDTi (70kW), který je s dynamikou na rozdíl od předchozí zmíněné motorizace ještě o řád níž bez odpovídající úspory na palivu. Takže tenhle motor bych raději ze seznamu vyškrtnul úplně.

1,4i (64, nebo 74 kW) - plní roli nejlevnějších aster s cenou OD. Tahle motorizace se prodává už od zahájení výroby v roce 2009. V poměrně těžkém voze ale moc nejede. Doporučuji se s ní v případě zájmu projet. A klidně i ve větším zatížení. Ať víte, do čeho jdete. Doporučuji jen pro klidnější řidiče na krátké vzdálenosti.

1,6i (85 kW) - stejně jako u slabší čtrnáctistovky, i tady vám projev motoru moc radosti neudělá. Alespoň je provozně spolehlivý.

Motorizace 1,4 Turbo má výkon až 103 kW
1,6 Turbo (132 kW), který jede slušně, ale vezme si minimálně 8 litrů Naturalu. Za mne nejlepší volba mezi benzíny. Má dostatek výkonu pro jakékoli předjíždění, a to ještě chytá druhý dech nad hranicí 5000 otáček. Je také velmi dobře odhlučněný. Opět ale počítejte se spotřebou minimálně kolem osmi litrů.

1,4 Turbo (88 a 103 kW) má hodně podobnou spotřebu jako „jednašestka“ a není tak svižný. V praxi je třeba motor udržovat nad dvěma tisíci otáček, což se spolu s vyšší váhou auta projevuje na kombinované spotřebě kolem osmi litrů, ve městě počítejte s deseti.




Plusy a mínusy


(+) vzdušná atmosféra
(+) jednoduchá a funkční přístrojová deska
(+) úderný zátah už od nízkých otáček motoru 1,6 CDTi
(+) nízká spotřeba
(+) kultivovaný běh 1,6 CDTi
(+) ideální kompromis mezi komfortem a jistotou jízdy
(+) nebývalá ochota zatáčet

(-) slabší odhlučnění
(-) časem trochu vadnoucí brzdy
(-) méně místa na zadních sedadlech
Article rating
3.8 from 5 (76%)
Rated: 56x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
mufik.martin, 12.10.2017 06:39
To je zas recenze, nic moc jsme se nedovedeli. Zajimalo by me, jakou zivotnost maji vstrikovace na techto motorech, kolik stoji jejich pripadna repase. Zdali vsechny motory maji DPF a zdali je kombinovany spolecne s katalyzatorem, kolik stoji novy nebo repasovany DPF, zdali pouziva nejaka aditiva nebo vstrikovani mocoviny, jake EURO normy motory plni atd.....dozvedel jsem se kulovy, jen jake motory mohu v Astre najit. Co treba i pneu, pouzivaji standardni rozmery nebo lehce atypicke jako mam treba na C5 a 5008? Kde sice neni problem je sehnat, ale cena je vyrazne vyssi protoze misto 225/45/17 coz je standard mam 225/55, podobny problem je u 5008 ktera ma 215/55/16 atd....to je pro kupujiciho take dobra informace. Na tuto recenzi jaem se tesil, ale nic jsem se poradne nedozvedel.
Nehlede na to, ze fotky v galerii trošku nesouhlasí s generací auta :)
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů