Poslední, v pořadí již devátá, generace Mazdy 323 nenavázala na sportovního ducha předchozích variant. To však neznamená, že by jezdila špatně či byla nespolehlivá.
Bylo jen prostě těžké se smířit s tím, že po krásném rodinném „sporťáku“ s bezrámovými okny, označovaném jako typ F, přišla sice stejně nazvaná, ale zdaleka ne tak pohledná kombinace kombíku a hatchbacku bez výraznější tváře či stylu.
Zatímco starší modelová řada Mazdy 323 (BA) čítala čtyři karosářské varianty, tak ta minulá (BJ vyráběná do roku 2003) již jen dvě - pětidveřový hatchback F či konzervativně laděný sedan. V prvních letech výroby byl vůz vybavován motory z předchozí generace 1,5i 16V (66 kW) a 1,8i 16V (85 kW), k nimž přibyla novinka – dvoulitrový torbodiesel 2,0 DiTD o výkonu 66 kW s přímým vstřikováním paliva rotačním čerpadlem. Pro zahraniční trhy stále existovala i varianta s motorem 1,4i 16V (53 kW). V roce 2001 zvýšila atraktivitu modelu modernizace, v rámci níž přišly nové motory 1,6i 16V (72 kW), 2,0i 16V (96 kW) a výkon turbodieselu byl zvýšen na 74 kW. Dřívější označení výbavy LX, GLX a GT byly přejmenovány na Comfort, Elegance a Sport.
Japonské vozy jsou obecně spolehlivější než evropské, Mazda 323 není výjimkou. Její motory již nemají hydraulická zdvihátka ventilů, která se při nedodržování intervalů pro výměny oleje zanášela karbonem. Vůle ventilů se zde vymezuje podložkami a je potřeba ji po 90 tisících kilometrech zkontrolovat (a vymezovat), což však vyjde levněji, než měnit hydraulická zdvihátka. Cvakání svědčí o tom, že předepsaná údržba nebyla prováděna.
Dále se při zkušební jízdě zaměřte na brzdy, které nesmějí vibrovat. Pokud se tak děje, čeká vás výměna zkroucených předních brzdových kotoučů, které nejsou levné. Dost drahé (zhruba 2000 Kč za kus) jsou také táhla příčných stabilizátorů na podvozku, jejichž opotřebení se hlásí klepáním při přejezdu nerovností a většinou musíte vyměnit všechny čtyři. U vozů jezdících po Praze to bývá nutné již tak po 80 tisících najetých km. Rovněž zkontrolujte výfukové potrubí, jež u Mazdy podléhá korozi možná rychleji, než by odpovídalo dobré kvalitě celého vozu. Zcela výjimečně se objevují vadné poloosy, přesto však jízdu s koly stočenými do plného rejdu vyzkoušejte (a poslouchejte, zda se neozývají cvakavé zvuky). Vyhněte se dlouhodobému provozu v nízkých otáčkách a s častými studenými starty. Pak se pístní kroužky mohou zalepit karbonem, následkem je vysoké opotřebení, pokles výkonu a hlavně vysoká spotřeba oleje.
Žádný důvod k výletům mimo vozovku nezavdává podvozek, jenž v sobě nese sportovní DNA předchozích modelů. Příčný stabilizátor vpředu i vzadu a solidně pracující nezávislé závěsy kol slibují jisté chování v zatáčkách. Vůz má neutrální charakteristiku při přechodu do smyku, přičemž tuto hranici snadno odhadujete díky řízení s dobrou zpětnou vazbou. O dokonalém komfortu odpružení sice nelze mluvit, ale dobrý kontakt s vozovkou za to stojí. Ač poslední generace Mazdy 323 již nevypadá tak sportovně jako ta obdivovaná předešlá, tak jejím vlastnostem toho z hlediska požitku z jízdy nelze mnoho vytknout.
CHARAKTERISTIKA MODELU
SPOLEHLIVOST | 4 |
TECHNICKÁ ÚROVEŇ | 3 |
CENY OJETIN | 4 |
PROVOZNÍ NÁKLADY | 3 |
SERVIS | 3 |
PARAMETRY MODELUKarosérie pětidveřový hatchback (F), čtyřdveřový sedan Motory zážehové řadové čtyřválce 1,4i 16V (53 kW), 1,5i 16V (65 kW), 1,6i 16V (72 kW), 1,8i 16V (85 kW), 2,0i 16V (96 kW), vznětové řadové čtyřválce 2,0DiTD (66, později 74 kW) Pohon přední kola Rozměry 4365x1705x1410 mm Rozvor 2610 mm Zavazadlový prostor 416 l Palivová nádrž 55 l Oficiální prodej v ČR ano
PLUSY
+ vnitřní prostornost
+ úsporné a živé zážehové motory
+ dobré jízdní vlastnosti
+ řízení s dobrou zpětnou vazbou
+ odolnost a spolehlivost
+ nízká obliba mezi zloději
MÍNUSY
- nezáživný design
- šedý interiér (zejména základní varianty)
- mírně poddimenzované brzdy
- hlučnější turbodiesel s výrazným turboefektem
JAK ŠEL ČAS
1998: Představena aktuální řada BJ jako sedan a pětidveřový hatchback „F“. Motory 1,5i 16V (66 kW), 1,8i 16V (85 kW) a 2,0 DiTD (66 kW).
2001: Modernizace modelu. Původní motory nahrazeny novými 1,6i 16V (72 kW), 2,0i 16V (96 kW). Výkon turbodieselu zvýšen na 74 kW.
2003: Představení nástupce: Mazdy3.
NEJČASTĚJŠÍ ZÁVADY
· zvlněné brzdové kotouče
· vůle v táhlech stabilizátorů
· předčasně opotřebená spojka
· koroze výfukového potrubí
· závady dobíjení, proražený zapalovací kabel (při neodborném mytí motoru)
· nekvalitní opravy po haváriích (drahé ND)
· ztráta tlaků na některém z válců při vyšším počtu najetých km (diesel 2,0 DiTD)
DOPORUČENÝ MODEL
1,6i 16V (72 kW)
Zážehový řadový čtyřválec, šestnáctiventilový rozvod DOHC, vícebodové elektronické vstřikování paliva. ¨
Důvody: Motor představený při modernizaci vozu má dostatečný výkon i pružnost, a to při rozumné spotřebě paliva. Navíc je asi ze všech pohonných jednotek nejspolehlivější, zvýšenou spotřebou paliva trpí jen máloky.
NEBRAT
2,0 DiTD (66 nebo 74 kW)
Přeplňovaný vznětový řadový čtyřválec, šestnáctiventilový rozvod DOHC, přímé vstřikování paliva rotačním čerpadlem.
Důvody: Přímovstřikový diesel od Mazdy měl konkurovat německým motorům TDI. Na to však nemá, jak hlučností, vibracemi, tak citelným turboefektem. Spotřebou také nevyniká a navíc občas bývá nečekaně brzo (po 200 tis km) opotřebený.