Nohu z plynu! Tady je TOP 10 nejrizikovějších míst na cestách v Ústeckém kraji

Our theme
Tomáš Prchal | 30.10.2024
dalších 38 fotek
Regionální dopravní konference v Ústeckém kraji | foto: Tomáš Prchal
O nebezpečných silnicích v Ústeckém kraji, kde se nejvíce bourá, hrozí srážka se zvěří či řidiče ohrožuje přerostlá zeleň, diskutovali na Krajském úřadu Ústeckého kraje zástupci kraje, Policie ČR, dopravních expertů a starostů. Diskusi organizoval Deník s Portálem nehod.
„Riziková místa lze postupně eliminovat díky dopravním opatřením, která vycházejí z dat na webu www.portalnehod.cz. Obce si tak mohou plánovat úpravy úseků s častým výskytem nehod či dopravních problémů. Později lze díky našim datům rovněž vyhodnotit účinnost dopravní úpravy v nehodovém úseku,“ poznamenal Jan Chalas ze společnosti DataFriends.

Ta provozuje Portál nehod a vyhodnocuje statistická data sloužící pro úpravy nebezpečných úseků silnic pro řidiče a radnice měst či obcí.

Konkrétní výsledky opravy silnic
Vedoucí krajského odboru dopravy Jindřich Franěk informoval, že za několik let, kdy tyto konference probíhají, se podařilo vylepšit řadu z problémových míst.

„Snažíme se ve spolupráci s Policií ČR a Portálem nehod identifikovat riziková místa, kdy řešíme stejná data, a na základě této spolupráce jejich zabezpečení. V posledních deseti letech se nám navíc daří zlepšovat stav silnic v Ústeckém kraji, do kterých se ročně investuje půl miliardy korun.“

„V krajské metropoli se letos podařilo dopravně vyřešit křižovatku pod Větruší, která rovněž figurovala v problémových úsecích. Blíží se ale uzavření a rekonstrukce mostu E. Beneše, což je velká dopravní akce. Ta omezí nejen Ústečany, ale i všechny, kteří do města dojíždějí. I proto probíhá poměrně dlouhá příprava ze strany kraje, odborníků, policie či magistrátu,“ uvedl ještě Jindřich Franěk.

Snižování počtu úmrtí a zraněných
Práce na odstraňování nehodových míst má podle slov Tomáš Neřolda, vedoucího oddělení Besip, výrazný smysl a v Ústeckém kraji se projevuje pozitivně.

„Námi vytyčená strategie snížit za deset let na polovinu počet úmrtí a těžce zraněných účastníků dopravních nehod je úspěšná. A to i přesto, že doprava v regionu je stále intenzivnější. Kromě plánovaných a dlouholetých stavebních opatření nesmíme ale zapomínat ani na ta krátkodobá, jako jsou údržba zeleně, prořezy křovin bránících rozhledu, vodorovná značení či automatizované systémy měření rychlosti vedoucí ke zklidnění dopravy,“ vypočítává zástupce Besipu.

Martin Landsfeld ze společnosti Samdi na grafice ukázal průřez rizikovými místy, která již jsou dopravně vyřešená a zabezpečená. Jde například o upravený sjezd ze čtyřproudové silnice z Teplic směrem na Ústí nad Labem, povrchovou úpravu komunikace u Otvic či přechod pro chodce v mostecké Višňové ulici stejně jako přechod u Červeného kostela v Teplicích.

Semafory s blikající zelenou pomohou
Ze aktuálních dat vyplynulo, že mezi deseti nejrizikovějšími místy současnosti vede se třemi úseky Děčínsko, se dvěma následuje Ústecko, s jedním pak Litoměřicko, Lounsko, Chomutovsko, Teplicko a Mostecko. U těchto lokalit představili přítomní zástupci radnic či silničářů už proběhlá a také připravovaná dopravní opatření. K místům, která dopravní experti hodnotí jako problémová, patří například světelná křižovatka ulic Předmostí a Přístavní v Ústí nad Labem, která je zahrnuta mezi zmíněnou TOP 10.

„Jde o křižovatku silnic I. třídy. Motoristy zde klame částečně špatný rozhled mezi sloupy při odbočování. Chybují rovněž, když se na semaforu rozsvítí zelená, jež ale platí pro jiný jízdní pruh,“ řekl Jan Matoušek z Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje.

Šéf severočeské dopravní policie Jiří Ušák navrhl, že právě v této lokalitě by se hodily v zahraničí osvědčené semafory s blikající zelenou, která upozorňuje, že vzápětí přijde žlutá a poté červená.

V případě rizikové TOP 10 silničních úseků navrhovali u dalších vybraných míst dopravní odborníci, policisté i starostové dotčených obcí taková opatření, jež by dopravu na konkrétních místech zklidnila. Jsou to například červené koberce na silnici či přesnější dopravní značení.

TOP 10 rizikových míst v kraji
1) Okres Ústí nad Labem – křižovatka ulic Předmostí a Přístavní v Ústí nad Labem – 68 nehod, 24 zraněných

2) Okres Děčín – úsek silnice I/9 v oblasti Stožeckého sedla – 48 nehod, 16 zraněných

3) Okres Litoměřice – křižovatka dálnice D8 a silnice II/247 u obce Lukavec u Lovosic – 41 nehod, 17 zraněných

4) Okres Louny – úsek silnice I/15 v extravilánu u obce Libčeves ve směru na Želkovice – 37 nehod, 10 zraněných

5) Okres Děčín – úsek silnice II/266 v extravilánu u města Šluknov – 34 nehod, 11 zraněných

6) Okres Teplice – křižovatka ulic Masarykova a U Vlastního krbu v Teplicích – 32 nehod, 13 zraněných

7) Okres Chomutov – úsek silnice III/25124 v extravilánu u obce Údlice – 31 nehod, 12 zraněných

8) Okres Ústí nad Labem – křižovatka v ulici Masarykova u Clarionu v Ústí nad Labem – 19 nehod, 9 zraněných

9) Okres Most – úsek silnice I/15 v extravilánu u obce Obrnice – 19 nehod, 13 zraněných

10) Okres Děčín – úsek silnice I/9 u osady Lesné u Jiřetína pod Jedlovou – 19 nehod, 12 zraněných
Regionální dopravní konference v Ústeckém kraji, zdroj: Tomáš Prchal
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů