any

any


----

Test Suzuki Swift 4x4: Malé auto s nízkou spotřebou a s velkými schopnostmi

Our theme
Radek Pecák | 18.02.2025
dalších 23 fotek
Swift je hlavně městské auto, ale ve verzi 4x4 se s ním dostanete i vysoko do hor. | foto: Deník/Radek Pecák
Značka Suzuki prodává v současné době hlavně modely kategorie SUV, přesto však stále má v nabídce i jiné typy osobních automobilů. Navíc zákazníky dokáže přitáhnout rozumně nastavenými cenovkami. To platí také o městském voze Swift, jehož novou generaci jsem podrobil týdennímu testování v nejrůznějším prostředí.
Letošní zima po dlouhé době přinesla častější sněžení a rovněž mrazy a s nimi namrzající vozovky. Tedy podmínky, kdy se rozhodně dá využít pohon všech kol. Vlastně jediným opravdu malým autem, u něhož se točivý moment z motoru přenáší na kola obou náprav, je v současnosti Suzuki Swift. To se vloni představilo v nové generaci a pokračuje tak sága auta, která trvá již více než čtyři desetiletí.

I nadále si auto zachovává svůj typický design, byť se samozřejmě oproti minulé generaci změnilo. Typickým znakem novinky je výrazná spára mezi kapotou a předním nárazníkem. Ta je sice současně designovým prvkem, kdy navazuje na hranu obepínající kolem dokola celý vůz, ale přesto podle mého názoru působí rušivě.

Design i detaily vozu uvidíte při prohlížení snímků v naší komentované fotogalerii

V porovnání s předchůdcem se auto o dva centimetry natáhlo. I tak je ale stále o více než deset centimetrů kratší v porovnání s dalšími zástupci třídy malých městských hatchbacků. To samozřejmě oceníte při městském parkování do řady u chodníku, ale už méně ve chvíli, když potřebujete naložit čtyři lidi a k tomu ještě třeba nějaké ta zavazadla. Ta navíc musíte zvedat před umístěním do zavazadelníku do poměrně značné výšky kvůli masivní zadní hraně.

Nový Swift dostal nový motor. Je to tříválec se zdvihovým objemem 1,2 litru a relativně skromným výkonem. To poznáte hlavně ve stoupáních, kdy je zapotřebí častěji řadit a vzhledem k absenci turbodmychadla udržovat agregát ve vyšších otáčkách. Jinak byste se například ve výjezdu z ostré horské serpentiny mohli stát brzdou provozu. Také předjíždění je třeba si rozmyslet a zvolit si k němu opravdu dlouhý volný úsek té které silnice. Vadou na kráse je rovněž to, že jinou motorizaci ve Swiftu aktuálně mít nemůžete.

Tankovat budete jen zřídkakdy
Na druhou stranu, motor je to rozhodně úsporný. Výrobce udává ve verzi 4x4 hodnotu kombinované spotřeby 4,9 litru na sto kilometrů, v praxi to není o moc více. Třeba při městských jízdách jsem na palubním počítači vídal hodnoty jen o pár desetinek na hranicí pěti litrů. Na dálnici s limitem sto třicet kilometrů v hodině pak apetit motoru vystoupal na šest. Dlouhodobý průměr se bude pohybovat kolem 5,5 litru. Řeč je samozřejmě o variantě 4x4, v případě volby pohonu pouze předních kol byste mohli uspořit každou stovku kilometrů cca půl litru.

Zvláštní v případě Suzuki je, že zatímco velká část jiných značek spojuje pohon všech kol s automatickou převodovkou, zde se naopak tento systém pojí s manuální převodovkou. Navíc disponující pouze pěti rychlostními stupni.

Nápadité video představující nový Swift můžete vidět zde:
Odlišností od konkurence naleznete z Swiftu více. Třeba na střeše jsem viděl stále ještě prutovou anténu, otáčkoměr v přístrojovém štítu je dále analogový a na jeho stranách jsou nadále plastové tyčinky k ovládání palubního počítače.

Podvozek je pro Česko tím pravým
A také jsem se pozastavil nad tím, že panel klimatizace má sice v sobě zabudovaný displej, ale ve skutečnosti je to manuální zařízení. Správnou teplotu v kabině musíte nastavit stylem pokus-omyl – pohybem příslušné páčky nahoru či dolů.

+ Klady
•  Solidní poměr cena/výkon•  Možnost pohonu všech kol•  Dobře naladěný podvozek
- Zápory
Na druhou stranu, příslušné povinné asistenty typu udržování auta v jízdním pruhu nebo upozorňování na překročenou rychlost samozřejmě Swift již má.

Klady nepochybně převažují. Swift má velmi dobře nastavený podvozek na průměrný stav českých silnic. V zatáčkách se auto zbytečně nenaklání, přesto pružiny a tlumiče zvládnou poměrně komfortní přejezdy prohlubní či hrbolů na asfaltu.

Systém pohonu všech kol vzhledem k cenové kategorii, ve které se pohybujeme, není nijak zvlášť sofistikovaný. Přesto jsem neměl důvod si na něj stěžovat. Dobře fungoval na mokrých kostkách a zábavné byly výjezdy ze zatáček na zasněžené vozovce v okolí Ještědu. Sportovně zaměřený řidič navíc zřejmě občas neodolá, aby ve vracečkách nesáhl po klasické páce ruční brzdy, která se nachází mezi sedačkami.

Základní technická data:
  • Karosérie: pětimístný pětidveřový hatchback
  • Motory/Spotřeba: Zážehový atmosférický tříválec 1,2/ 83koní – 4,4-4,9 litru,
  • Převodovky: pětistupňová manuální, bezestupňová CVT
  • Vnější rozměry: 3860x 1735x1520 mm
  • Rozvor: 2450 mm
  • Zavazadlový prostor: 265/589l
  • Max. rychlost 160-170 km/hod
  • Zrychlení 11,9- 13,6 s
  • Ceny: od 367 900 Kč
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů