Střešních stanů na autech přibývá. Jak se s nimi cestuje a jak vybrat ten pravý

Our theme
Viola Procházková | 10.08.2024
Střešní stany na auto - jaký vybrat | foto: Se svolením Thule
Láká vás svobodné cestování, ale nechce se vám investovat do obytné dodávky či karavanu? Střešní stan, který umístíte téměř na každé auto, vám umožní pohodlné kempování za zlomek nákladů.
V ČLÁNKU NAJDETE
Mezi obytným autem a běžným stanováním na louce se nachází ještě jedna možnost, zahrnující mnoho výhod obou zmíněných variant. Na rozdíl od klasického stanu vás v tom střešním netrápí voda ani ranní rosa, poskytne vám více místa i pohodlí a jeho postavení je rychlejší i snadnější. Ve srovnání s dodávkou či obytným vozem je zase levný a osobní auto s ním neztratí svou praktičnost danou běžnými rozměry.

Pokud máte vůz se čtyřkolkou, dostanete se na odlehlá místa, kam se s přívěsem a většinou obytných aut nepodíváte, máte tedy mnohem širší pole působnosti a více si užijete přírody.

Na jaké auto můžete stan postavit?
V zásadě na jakékoliv, na jehož střechu lze namontovat příčníky. Větší auto je samozřejmě vhodnější, na sociálních sitích však najdete i fotky cestovatelů „stanujících“ napříkad s Fiatem 500. Vždy jen počítejte s tím, že hmotnost stanu zvýší těžiště a mírně tak ovlivní jízdní vlastnosti auta, lehce stoupne také spotřeba. V neposlední řadě naroste výška, na což je třeba dát pozor v garážích a u podjezdů.

Ćasté dotazy směřují k zatížení střechy. Unese vaše auto náklad o váze 50-80 kilo a k tomu i dva až čtyři spáče? V technickém průkazu najdete nosnost střechy konkrétního vozu, která se obvykle pohybuje kolem 80 kilogramů. Tím je však myšlena nosnost dynamická, tedy za jízdy. Statické zatížení střechy výrobce neuvádí, starosti si s ním však dělat nemusíte. Každé auto je konstruováno tak, aby střecha odolala při jeho převrácení, měla by tedy unést celou váhu auta a je zřejmé, že ani součet stanu a nocležníků takové hmotnosti ani zdaleka nedosáhne.

Stany se v drtivé většině případů upevňují na střešní nosiče podobně jako takzvané „rakve“. Zde už je potřeba si dostatečnou nosnost dobře ohlídat, neboť například nosiče dodávané přímo automobilkami často počítají jen se zatížením kolem 60-70 kilo. Hledejte spíše u specializovaných výrobců, kde můžete konzultovat konkrétní využití výrobku.

Skořepinový, skládací, nebo nafukovací?
Při výběru samotného stanu si odpovězte na základní otázky. Kolik lidí potřebujete ubytovat? Kolik času jste ochotni věnovat rozkládání a skládání? A jaké vytížení stanu plánujete - budete kempovat jednou za měsíc, nebo každý víkend? Pokud máte v plánu cestovat často a hodně, vyhněte se levnějším variantám, jejichž odolnost a trvanlivost by vám nejspíš přinesla zklamání. Za kvalitní stan ověřeného výrobce si sice připlatíte, může vám však bez problémů sloužit i desítky let.

1. Skořepinové stany
Skořepinové stany, tedy ty s pevným plastovým či hliníkovým krytem, platí za nejodolnější a nejbytelnější. Jejich nevýhodou je obvykle vyšší cena a také prostorové omezení - svou plochou nepřesahují půdorys auta, vejdou se do nich tudíž většinou jen dva nocležníci. Pak už následují samé benefity.

Tyto stany jsou extrémně jednoduché na obsluhu a rozložíte je pomocí kličky nebo plynových vzpěr během minuty. Se svou fortelností navíc odolají i mimořádně nepříznivému počasí. Pevný kryt většinou umožňuje ponechat lůžkoviny přímo ve stanu, což eliminuje nutnost tyto věci neustále přenášet sem a tam.

Střešní stany na auto - jaký vybrat, zdroj: Se svolením James Baroud


2. Měkké celolátkové stany
Měkké celolátkové stany jsou většinou levnější a nabízejí také značnou variabilitu tvarů a možností skládání. Obvykle se vyklápějí polovinou plochy mimo auto, kde je konstrukce podepřena žebříkem, a mohou se v nich vyspat až čtyři cestující. Vyklopením stanu vám zároveň vznikne přístřešek vedle vozu, který můžete dále vylepšit třeba bočními stěnami.

Příprava spaní je ovšem o něco delší a složitější než u jednoduchých skořepin a také zpětné skládání vyžaduje víc práce. Odolnost vůči větru a dešti bývá horší, i když samozřejmě záleží na výrobci a kvalitě konkrétního produktu.

Střešní stany na auto - jaký vybrat, zdroj: Se svolením Autohome


3. Kombinované stany
Kromě dvou variant výše existují i stany kombinované, které jsou kryté pevnou skořepinou, vnitřek se však vyklápí pro získání větší plochy. Pokud jde o jednoduchost obsluhy a odolnost vůči počasí, nacházejí se někde mezi stany skořepinovými a látkovými.

Střešní stany na auto - jaký vybrat, zdroj: Se svolením Sovnaran


4. Střešní stany s nafukovací konstrukcí
V posledních letech se na trhu objevují i střešní stany s nafukovací konstrukcí, které postavíte pomocí kompresoru. Jejich největší výhodou je nízká hmotnost, začínající už kolem 25 kilogramů, a kompaktní rozměry, které oceníte při jízdě i při skladování. Nevýhodu naopak představuje nižší pevnost, složitější obsluha a pomalejší rozkládání. Pochybnosti vyvolává i představa, že nafukovací díly během cesty poškodíte, přestože výrobci tyto stany standardně dodávají s opravnou sadou.

Střešní stany na auto - jaký vybrat, zdroj: Se svolením Decathlon


5. Stany na tažné zařízení za auto
Horkou novinkou v nabídce jsou stany, které se nemontují na střechu vozu, ale na tažné zařízení za auto. První vlaštovkou je model Thule Outset, který stojí na kovových nožkách, nemusíte se tedy obávat vlhkosti odspodu. K nocování sice potřebujete větší plochu než u střešního stanu, nízká poloha však představuje velkou výhodu například pro seniory, kterým dělá problém šplhání po žebříku, nebo pro rodiče malých dětí. Zároveň umožňuje využít střechu pro montáž boxu či převoz dalšího vybavení.

Střešní stany na auto - jaký vybrat, zdroj: Se svolením Thule
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů