Pro zkrachovalou švédskou automobilku Saab se našel kupec

Our theme
ČTK | 13.06.2012
Ilustrační foto | foto: Saab
Stockholm - Pro majetek zkrachovalé švédské automobilky Saab se našel kupec. Oznámil to dnes ráno konkurzní správce firmy. Jeho totožnost bude zveřejněna na tiskové konferenci, plánované na 13:00 SELČ.
"Firma zahájí nové aktivity v Trollhättanu, kde budou veškeré práce ve vývoji a výrobě zaměřeny na elektrické automobily," uvedl správce.

Podle švédských médií porazila NEVS v soutěži o majetek Saabu čínskou automobilku Zhejiang Youngman Lotus Automobile, která se předtím o Saab zajímala. Šéfem a hlavním vlastníkem NEVS je čínský podnikatel se švédským občanstvím Kai Johan Jiang. Jeho National Modern Energy Holdings se sídlem v Hongkongu má ve skupině 51 procent.

Zbylých 49 procent vlastní japonská investiční firma Sun Investment, která se zaměřuje na ekologické technologie. Předsedou správní rady NEVS je bývalý šéf klíčové divize švédského výrobce nákladních vozů Volvo.

Švédský soud vyhlásil bankrot Saabu koncem loňského roku a firma po sobě zanechala dluh asi 13 miliard švédských korun (asi 38 miliard Kč). Automobilka již loni v dubnu zastavila výrobu, protože její dodavatelé přerušili dodávky kvůli nezaplaceným účtům.

Saab, který začal vyrábět automobily po druhé světové válce, vykazoval minulých 20 let téměř nepřetržité ztráty. Předloni jej od amerického koncernu General Motors koupila nizozemská společnost Spyker, později přejmenovaná na Swedish Automobile, za 400 milionů dolarů (dnešních 8,2 miliardy Kč). Loni v říjnu se Swedish Automobile předběžně dohodla, že Saab převezmou čínské společnosti Pang Da Automobile Trade a Zhejiang Youngman Lotus Automobile, dohoda ale kvůli řadě překážek zkrachovala.

Vizitka zkrachovalé švédské automobilky Saab, jejíž majetek koupila čínsko-švédská investiční skupina National Electric Vehicle Sweden (NEVS):

- Společnost, pojmenovaná Svenska Aeroplan Aktiebolaget (Švédská letecká akciová společnost), vznikla v roce 1937, a jak název napovídá, měla vyrábět letouny pro armádu neutrálního Švédska. O produkci automobilů se začala zajímat koncem druhé světové války, prvním modelem byl Saab 92, který se v prototypu představil 10. června 1947.
- Sériové vozy s elegantní proudnicovou karosérií, které se začaly prodávat začátkem roku 1950, měly pod kapotou originální švédský motor - dvouválcový dvoutakt. První tři roky se saaby stříkaly jen zeleně, protože prý firma měla po válce ve skladech velké zásoby této barvy. Vylepšené dvoutaktní motory poháněly i typy 93, 95 a 96. V roce 1966 automobilka zařadila do nabídky čtyřtaktní čtyřválec pocházející od Fordu.
- Nejslavnější Saab, model 99, přišel na trh koncem 60. let. Mezi lety 1969 a 1984 se jej vyrobilo skoro 600.000 kusů. Poháněl ho motor od britské automobilky Triumph, doplněný později i turbodmychadlem; právě přeplňované benzinové motory se staly jedním z poznávacích znamení Saabu.
- Saaby se až do konce 70. let s úspěchem účastnily mistrovství světa v rallye. V roce 1980 se ale automobilka ze závodů kvůli rostoucím nákladům stáhla.
- Nástupce slavné "devětadevadesátky", model 900, přišel v roce 1978. Pro pravověrné fanoušky švédské značky to byl poslední "opravdový" Saab.
- V 80. letech prošla firma hlubokou krizí, ze které jí nepomohla ani spolupráce s Fiatem, jejímž výsledkem byla čtveřice vozů Saab 9000, Fiat Croma, Lancia Thema a Alfa Romeo 164. Nakonec byla automobilová divize oddělena od mateřského koncernu Saab-Scania a v roce 1989 skončila polovina akcií v rukou americké automobilky General Motors. Zbytek koupila GM v roce 2000.
- Od poloviny 90. let sdílely nové saaby řadu dílů s jinými vozy GM, například s Opelem Vectra, a v saabech se objevily i naftové motory. Výsledky firmy se ale nedařilo zlepšit a po nástupu světové hospodářské krize se ztráta prohloubila.
- Švédský soud vyhlásil bankrot Saabu koncem loňského roku a firma po sobě zanechala dluh asi 13 miliard švédských korun (asi 38 miliard Kč). Automobilka již loni v dubnu zastavila výrobu, protože její dodavatelé přerušili dodávky kvůli nezaplaceným účtům. Nyní se jedna ze společností koncernu věnuje výrobě automobilových součástek.
- Automobilka Saab, která ještě loni zaměstnávala 3400 lidí, byla posledních 20 let téměř nepřetržitě ztrátová. Její předloňský prodej činil 31.700 automobilů oproti 39.800 automobilům v roce 2009.
- Oddělená společnost Saab AB vyrábí kromě letadel i obranné systémy a další vojenské technologie. Společnost, v níž mají podíl britská zbrojovka BAE Systems a švédský fond Investors AB, dodala do pronájmu české armádě stíhací letouny Jas-39 Gripen.
- Ztrátový Saab předloni od amerického koncernu General Motors koupila nizozemská společnost Swedish Automobile (dříve Spyker) za 400 milionů dolarů (dnes 8,2 miliardy Kč). Loni v říjnu se Swedish Automobile předběžně dohodla, že Saab převezmou čínské společnosti Pang Da Automobile Trade a Zhejiang Youngman Lotus Automobile, dohoda ale kvůli řadě překážek zkrachovala. Dnes majetek Saabu koupila čínsko-švédská investiční skupina National Electric Vehicle Sweden (NEVS), která bude v hlavním závodě v Trollhättanu vyrábět elektrické vozy.

Čtěte také: Saab dostal několik nabídek na záchranu
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů