Přestavby vozidel: Kde hledat výkonové rezervy? (3. díl)

Our theme
František Mašek | 24.12.2015
Dnes se podíváme na základní fyzikální veličiny, které mají vliv na výkon motoru + přidáme konkrétní příklady, jak zlepšit výkon konvenčního motoru.

Předem bych rád zmínil, že výkon motoru lze poměrně jednoduchými kroky sice zvyšovat, mějte ale na paměti, že zároveň s vyšším výkonem roste i namáhání jednotlivých dílů. S tím byste měli při tuningu motoru počítat a tyto díly vyměnit za odolnější. Pokud se budete při úpravách snažit docílit nižší hmotnosti, bude toto vaše snažení vždy vztaženo i k nižší životnosti dílů.

Dnešní zážehové motory už umí díky elektronickému řízení vstřikování dosáhnout optimálního složení směsi při jakémkoli režimu motoru. Parametry vstřiku lze ale měnit - zejména chiptuningem, který budu popisovat v následujícím díle. Karburátorovým motorům a jejich úpravám se v dnešní době nemá smysl podrobněji věnovat, avšak u těchto motorů bylo možné docílit zvýšení výkonu pomocí karburátorů s odlišným průměrem difuzoru, jehož průřez se počítal v závislosti na zdvihovém objemu motoru, otáčkách a počtu válců.


Deset nejlepších motorů podle Auto World
Svou roli při ladění účinnosti spalovacího motoru hraje i kompresní poměr. Ten definuje objem spalovacího prostoru, zdvihový objem válce, zdvih motoru i vrtání válce. Aby v motoru nedocházelo k detonačnímu hoření paliva, je třeba zachovat maximální kompresní poměr 12:1. Pokud bude komprese příliš vysoká, motor v nízkých otáčkách nepojede. Je tedy třeba určit výsledný kompresní poměr (musíme znát aktuální kompresní poměr, zdvih motoru a započítat velikost snížení válcové části spalovacího prostoru. To lze provést jednoduše - buď výměnou těsnění, zbroušením dosedacích ploch na bloku motoru či na hlavě válců. Po úpravě (zvýšení) kompresního poměru je třeba používat palivo s vyšším oktanovým číslem, které zamezí detonačnímu hoření (to je způsobováno samovzněcováním směsi a může poškodit hlavu válce nebo jeho těsnění).

Pro zvýšení výkonu motoru je zásadní správné naplnění válců směsí. O tom rozhoduje vačkový hřídel. Ten je častým cílem výměn za tzv. ostré vačky, které umožňují delší dobu otevření sacích a výfukových kanálů - speciálně při vyšších otáčkách motoru. Nezapomeňte ale, že čím je vačka ostřejší, tím je motor v nižších otáčkách méně pružný a ovlivněna je i strmost výkonové charakteristiky. Toto negativum řeší variabilní časování, kdy systém používá jiné nastavení vačky pro nízké a vysoké otáčky. Na výsledný výkon motoru mají ale vliv také sací a výfukové kanály. Ty se mohou upravovat zároveň s rozšiřováním ventilových sedel, popř. ventilů s větším plošným průměrem, což v konečném důsledku zvyšuje průtočné množství směsi. Ventily však musí být dostatečně odolné proti vysokým teplotám a zároveň lehké (na trhu jsou např. duté plněné sodíkem). Ventily si samozřejmě můžete také zaleštit, což sníží hydraulické ztráty.

Ať už se pustíte do jakékoli úpravy motoru, vždy zvažte finanční náročnost a výsledný efekt z takové úpravy. Výrobce jednotlivé součásti dimenzuje na určitý výkon, takže jeho případné zvýšení má vždy určitý strop.

Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů