Emil Příhoda slaví 90 let. Pan Praga usiluje o vrácení své sbírky do Prahy

Our theme
Radek Pecák | 24.04.2022
dalších 17 fotek
Malá část unikátní sbírky | foto: Radek Pecák
Světově třetí nejrozsáhlejší sbírka aut jedné značky v majetku jedné osoby je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO. V současnosti obsahuje přesně stovku vozidel a 400 tisíc dokumentů.
Ve společnosti řady významných politiků, veteránů a přátel oslavil Emil Příhoda, kterému se přezdívá "Pan Praga" v budově Senátu Parlamentu České republiky své devadesáté narozeniny. Mezi dárky ovšem chyběl ten, který by si přál nejvíce - nové prostory pro jeho sbírku ideálně na území hlavního města.

"Auta Praga prostě patří do Prahy. Je to totiž naprosto unikátní věc, že u nás vznikla automobilka, která byla pojmenována podle hlavního města státu a navíc se ta auta přímo v Praze vyráběla," vysvětlil pan Příhoda.

Na některé části jeho sbírky se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Momentálně je drtivá část jeho sbírky umístěna v různých objektech v Chomutově, kde podle několika let starých záměrů vzniklo nové muzeum Praga. Z toho starého v bývalém statku ve Zbuzanech u Prahy se totiž musel před dvěma roky definitivně vystěhovat. Již od roku 2015 přitom bylo veřejnosti uzavřeno kvůli sporům o dědictví po úmrtí syna pana Příhody a objekt se následně prodal zahraničnímu majiteli.

Zatímco dřívější vedení Ústeckého kraje mělo o vybudování zájmu, nová politická garnitura na Krajském úřadě v Ústí nad Labem tvrdí, že pro náročný projekt, který by si vyžádal rekonstrukci bývalých průmyslových objektů na okraji Chomutova za zhruba padesát milionů korun, nemá v současnosti dost prostředků.



O to, aby muzeum Praga bylo přímo v hlavním městě, usiloval pan Příhoda již před více než pěti lety, kdy už bylo jasné, že se ze Zbuzan bude muset vystěhovat. Pomoc mu přislíbila také tehdejší primátorka Adriana Krnáčová. Jednání však nakonec k žádnému výsledku nedospělo.

Jako ideální lokalita se určitou dobu jevily také prostory ve Vysočanech, kde dříve automobilka Praga sídlila, a kde je nyní kulturně-společenský prostor Pragovka. "Mám určité signály, že by o umístění muzea do některých ze zdejších hal byl nyní zájem," sdělil nám dobře informovaný zdroj z okolí pana Příhody.

První muzeum vytvořilo již před 65 lety
Představitelé Magistrátu hlavního města, s nimiž pan Příhoda rovněž v současné době jedná, na dotazy redakce Deníku a Automix.cz přes urgence neodpověděli. Zatím se tedy můžeme jen dohadovat, které objekty by pro nové Muzeum Praha připadaly v úvahu, a kdy by se projekt měl realizovat.

Drtivá část sbírky tedy ještě minimálně řadu měsíců zůstane očím veřejnosti skryta. Některé z hasičských vozů Praga ovšem mají možnost vidět Muzea hasičské techniky ze Zbirohu, pár exemplářů je třeba v soukromém muzeu v Mníšku pod Brdy.

První muzeum Praga pan Příhoda zřídil již před 65 lety v Sobíně v okrese Praha-Západ. Tamější objekt ale brzy přestal rozrůstající se sbírce postačovat, a tak našel zmiňovanou usedlost ve Zbuzanech.



Již před lety v rozhovoru s autorem tohoto článku pan Příhoda na počátky své vášně pro značku Praga vzpomněl takto: "Začalo to v padesátých letech, když jsem od svého souseda, což byl bývalý prokurista továrny Praga, odkoupil jeho léta nepoužívaný vůz Praga Alfa. Velmi brzy jsem si uvědomoval, že i tento poměrně jednoduchý automobil je skvělým dokladem toho, na jak vysoké úrovni byl již v roce 1924, kdy tento vůz vnikl, československý automobilový průmysl, a jak hrál roli v technickém celém světě," říká.

Postupně pak tato značka propadla a díky známým Pragovákům, kteří se tehdy scházeli pravidelně v kavárně Svět v Libni, ale často i díky tomu, že šťastných okolností, sbírku rozšiřoval.

Přesně si dodnes vzpomíná na získání vozu Praga Grand, který užívala za dob takzvané první republiky Kancelář prezidenta republiky. "Upozornil mě na ní jeden žák autoškoly, kde jsem svého času vyučoval techniku. Zmínil se, že ji vlastní teta, která ji zdědila po zesnulém manželovi. Požadavek na tehdejší dobu příliš vysokou cenu, ale nakonec jsem ji svědčil," říká pan Příhoda.

V dalších letech pak jeho sbírku rozšířily další exempláře aut, které jsou spojeny se známými osobnostmi, například jde o další Pragu Grand, která patřila do rodiny předků Václava Havla, dále Pragu Golden, která byla majetkem prezidenta Beneše, nebo VOS (vládní obrněný speciál) . Ten pro změnu využívali první komunističtí prezidenti Československé republiky.



Díky získání některých exemplářů dokázal na poměry socialistického Československa zorganizovat jen stěží představitelné akce. Například, když vypátral v jedné odlehlé oblasti Slovenska vrak velmi staré Pragy V nejspíše z roku 1912. Problém spočíval v tom, že byl uložen mezi vzrostlými stromy, které majitel pozemku v žádném případě nechtěl nechat pokácet. Musel si tedy sehnat speciální jeřáb a vůz na přívěs přenést přes vrcholky dřevin.

Možná ještě cennější než automobily, mezi nimiž jsou také nerealizované prototypy různých nákladních vozů, je téměř kompletní archiv značky Praga, která bývala až do závěru 30. let minulého století nejvýznamnějším výrobcem automobilů v Československu. Obsahuje také dokumentaci, podle které lze vyrábět repliky celých vozů nebo jejich jednotlivých dílů. 
Article rating
5.0 from 5 (100%)
Rated: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů