Jak zastavit auto řízené systémem Tesla Autopilot po kolapsu řidiče? Podívejte se na video.
Vůz automobilky
Tesla se opět dostal do amerických zpráv. Jeho řidič v autě zkolaboval a nebyl schopen ujmout se řízení. Policie ho obvinila z požití návykových látek, v důsledku čehož prý ztratil vědomí a ohrozil provoz a řidiče kolem sebe.
Právě systém
Autopilot nainstalovaný v jeho voze možná přímo zachránil jeho život i život některého z účastníků provozu. Po prvním bočním nárazu do zdi podél silnice se Autopilot ujmul řízení a sám pokračoval v jízdě.
Jak můžete vidět ve videu, přivolaní policisté poté vůz donutili zastavit tím, že ho
vybržďovali – Autopilot poslušně zastavil a policisté mohli řidiči pomoci. Je tedy možné, že právě díky tomuto systému nedošlo k žádným zraněním a dalším škodám na majetku.
Tento případ, jako jeden z mnoha, dále vyvolává otázku, co s vozem, který je potřeba zastavit ale řidič toho není schopen či to odmítá. Měla by policie mít právo či možnost takový vůz s indisponovaným řidičem na dálku zastavit, například tím, že by vydala příkaz přímo Tesle? Či v případě, že s vozem jede kriminálník, který hrozí nevinným lidem, bylo by na místě mu jednoduše vůz „vypnout“ a pachatele zadržet?
Dále je potřeba dodat to, na co upozorňuje Tesla samotná – Autopilot není systém, který je navržen pro kompletně
autonomní provoz, je tedy zapotřebí, aby ve voze byl přítomen řidič, který na něj dohlíží a je za něj zodpovědný. Do jaké míry by ale takový systém mohl a měl zjišťovat, zda je řidič schopný řídit? Jde zcela jistě o debatu, kterou je potřeba vyřešit dlouho před nástupem vozů, které jsou schopny určité míry autonomie.