Vloni Ford přišel s novou generací své střední dodávky Transit Custom, letos ho následuje Volkswagen Transporter. V oblasti techniky to budou velmi podobná auta, která se navíc vyrábějí na stejném místě. Ovšem z hlediska designu se auta budou lišit. Také některé verze, především v osobním provedení, si každá z automobilek připravila podle jiného konceptu.
V ČLÁNKU NAJDETE
Definitivně Volkswagen odhalí světu sedmou generaci svého modelu Transporter v polovině září na veletrhu užitkových vozů v Hannoveru. Ovšem již nyní zveřejnil první snímky zachycující vnější podobu a palubní desku.
Dá se říci, že se designérům německé značky podařilo vůz výrazně odlišit od Fordů Transit Custom a osobní varianty
Tourneo Custom. Vpředu se obě dodávky liší jak tvarem kapoty, tak i světlometů, rozdílné jsou nárazníky a samozřejmě masky chladiče.
Na to, jak obě auta vypadají, se můžete podívat do fotogalerie. V její první části je nový Transporter, ve druhé pro porovnání Transit Custom.Užitné vlastnosti se ale u obou vozů v podstatě lišit nebudou. Zásadněji se změna v parametrech projeví právě u nového Transporteru. Ten v porovnání s minulou generací do délky ve své běžné verzi ( k dispozici bude také varianta s rozvorem prodlouženým o 400 milimetrů) narostl do délky bezmála o patnáct centimetrů na 5050 metru. I rozvor náprav se zvětšil (o 97 milimetrů na 3100 milimetrů).
Ještě markantnější bude rozšíření auta. To je vyčísleno číslem 128 milimetrů. Je proto logické, že se zvětšila i minimální šířka mezi podběhy v nákladovém prostoru. Teď bude 1392 milimetrů, což usnadňuje nakládání europalet.
Samotná délka nákladového prostoru narostla o 61 milimetrů na výsledných 2602 milimetrů. S prodlouženým rozvorem pak přesáhne tři metry.
Elektrická verze s bezmála třemi sty koňskými silami
Objem skříně nákladového prostoru bude činit u verze s běžným rozvorem 5,8 m3 a u prodloužené verze navíc se zvýšenou střechou dokonce 9 m3. Tomu samozřejmě musí odpovídat i vyšší užitečná hmotnost. Je teď až 1,33 tuny. A za autem lze táhnout až o tři sta kilogramů těžší přívěs. Tedy až s hmotností 2,8 tuny.
Oba vozy budou pohánět stejné agregáty. Jak dieselové, což jsou čtyřválcové dvoulitry s přeplňováním ve výkonovém spektru od 110 přes 150 až do 170 koní, tak plug-in hybridní (výkon 232 koní) a plně elektrické. Ty se nabídnou s potenciálem 136, 218 nebo 286 koní. Kapacita vysokonapěťové baterie je 64 kWh.
Transportery s diesely budou mít poháněna buď přední kola nebo všechna čtyři. Elektrické zatím pohon zadních kol, ale časem prý má být nabízen také 4x4.
Automatická převodovka se bude za příplatek montovat k vznětovým agregátům od 150 koní výše. A samozřejmě sériově pro plug-in hybrid a všechny elektrické varianty.
Takto vypadá zvenčí Transit Custom, zdroj: Se svolením Ford
Nugget a California jsou naprosto odlišné
Kromě klasického skříňového provedení budou dealeři obou značek nabízet také verzi s druhou řadou sedaček nebo dvojkabinu u valníků. A čistě osobní verze (u Volkswagenu nese tradiční jméno Caravelle a u Fordu prostě kombi) pojmou až sedm osob, přičemž zadní lavice pro tři pasažéry je vyjímatelná.
Sériová výbava u Fordu Transit Custom a Volkswagenu Transporter je také dosti podobná. I nejlevnější Transporter bude mít LED světla, elektrickou parkovací brzdu, dvanáctipalcový displej nahrazující tradiční přístrojové ukazatele, třináctipalcový dotykový centrální displej a třeba také startování tlačítkem. Ovšem Ford si pravděpodobně pouze pro sebe ponechá vychytávku, kterou je volantostolek. Sklopný volant lze totiž přeměnit v pracovní nebo jídelní stůl.
Největší rozdíl u luxusních verzí
Největší rozdíl mezi oběma vozy nastává až v případě luxusní osobní verze. Volkswagen dříve svůj Multivan odvozoval právě od Transporteru, nyní avšak vytvořil samostatný vůz na základě platformy MQB pro osobní vozy. A stejným způsobem postupoval také při tvorbě obytného modelu California.
Ford naopak stvořil pohodlné MPV právě z Transitu Custom. Ve spolupráci se specializovanou firmou Westfalia pak stejný vůz přebudovává také na kempingový typ Nugget.