Nová laboratoř v Česku bude měřit, jak paliva zanášejí motory aut

Our theme
ČTK | 13.06.2015
Ilustrační foto. | foto: Daimler
Pohonné hmoty v Česku by se nově mohly testovat i na to, jak zanáší benzinové motory karbonem a nečistotami.
Umožní to nová laboratoř zkušební firmy SGS Czech Republic, kterou, jako jednu z necelé desítky na světě, otevřela v ČR.

Dosud se benzin a motorová nafta zkoumaly jen z hlediska jejich složení, hodnoty oktanového či cetanového čísla nebo obsahu síry. Nová metoda podle mezinárodních standardů CEC ukáže, kolik usazenin při provozu na určitý typ paliva v motoru zůstane.

Metodika CEC předepisuje realizaci komplexních testů výhradně na vybraných konceptech motorů Mercedes-Benz. Použitá metoda "Dirty-Up & Clean-Up" (znečisti - vyčisti) spočívá v jednoduchém principu, kdy je motor provozován s jedním běžným palivem a následně s druhým, například aditivovaným.

Jeden 60 hodinový test se skládá z 800 cyklů odpovídajících typickému zatížení v městském provozu. Následně se změří množství usazenin na sacích ventilech.

Vzniklé usazeniny mají dopady na základní procesy probíhající v motoru. Negativně ovlivňují proudění nasávaného vzduchu, případně palivové směsi do spalovacího prostoru, v extrémních případech brání dosedání ventilu do sedla nebo pohybu jeho dříku.

Kumulované usazeniny způsobují opotřebení a mohou dokonce měnit kompresní poměr i s ním spojený oktanový nárok motoru, což ve finále může znamenat snížený výkon, vyšší spotřebu paliva a větší emise škodlivin.
Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů