Nízkoemisní zóny již brzy realitou

Our theme
Michal Borský | 07.02.2013
Máte auto starší patnácti let? Po zavedení zón se s takovýmto vozidlem do center velkých měst nedostanete stejně jako dalších osm set tisíc podobných automobilů.

Ve středu vláda schválila podmínky, za kterých budou moci česká města i obce zakázat vjezd do svých center automobilům nesplňujícím emisní limity. Označení emisních zón bude vycházet z přidělených emisních norem pro vozidla. Např. normu EURO 1 většinou splňují vozy od r.v. 1993, od r.v. 1997 pak vozy splňují EURO 2; EURO 3 pak automobily od r.v. 2001 a EURO 4 auta vyrobená po roce 2006. Emisní viněty jsou rozděleny do tří kategorií. U vozidel vyrobených po roce 1993 pak půjde o známku červenou, popř. žlutou. Vozy nejvíce šetrné k životnímu prostředí budou mít vinětu zelené barvy. Při přidělování vinět hraje ale roli nejen stáří vozidla, ale i typ motoru nebo udávané emisní normy. Nejlépe na tom budou vozy na LPG, CNG nebo hybridy společně s elektromobily. U motocyklů pak bude rozhodovat výhradně jejich stáří. Viněta se bude prodávat na obecních a městských úřadech za částku 80 Kč.


Prozatím je zřejmé, že kromě Ostravy (kde toto nevyřeší problém špatného ovzduší) zavedou zóny v první řadě města jako Praha, Plzeň nebo Karlovy Vary. Většina měst a obcí si ale nechá před zavedením nízkoemisních zón vypracovat studii, která posoudí, na kolik bude mít omezení vjezdu vliv na dopravní zátěž i snížení škodlivých emisí v ovzduší.

Nízkoemisní zóny budou označeny dopravními značkami se zákazem vjezdu a dodatkovou značkou znázorňující výčet známek, s nimiž lze do zóny vjet. Policie bude však řidiče kontrolovat až po uplynutí 12 měsíců od začátku platnosti zón. Případný přestupek se pak bude posuzovat jako porušení zákazu vjezdu s pokutou do dvou tisíc korun.

A jak se k tomuto opatření stavíte vy? Vybíráme z našeho facebookového profilu:

Dan píše: "stát by místo takovýchto .... měl dát dopořádku všechny silnice, aby se po nich dalo normálně jezdit... když už chtějí za dálniční známku nehorázných 1500 Kč a "dálnice" připomíná spíš tankodrom a pro jízdu na motorce jsou pravý pruhy doslova životu nebezpečný! až budou silnice cajk, tak pak ať si vymejšlí ekologický nesmysly..."

Lu Ky píše: "Naprosto nesouhlasím a vzkazuji českému statu at jde do .....! Až mi daj 350 tisíc na nový vůz rád si ho koupím!"

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
*autofans*, 07.02.2013 15:50
1/ V Německu po zavedení emsiních zón zjistili, že se v místech kde platilo omezení z pohledu ovzduší nic nezměnilo k lepšímu. Jinými slovy je to pouze další daň schovaná pod ekonálepku.
2/ Proč prosím stát nezpřísní dozor na stanicích měření emisí ? Jak je prosím možné že u nás auto s odstraněným filtrem pevných částic legálně projde ME kde se požívají tak "super moderní" přístroje že kouřivost je v toleranci měření parkticky vždycky OK ? Jak je možné, že na odstanění DPF lze mít v ČR oficiální živnost ?
3/ Proč dopravní podniky jako největší znečišťovatelé v dopravě ve městech nepoužívají autobusy na zemní plyn ?
free78, 07.02.2013 16:18


V čr jde protáhnout STK cokoliv. Stát to řeší tradičně až s groteskní impotencí. Nejprve se zavedlo sledování online záznamů co zadávají zaměstnanci STK do počítače. To nebylo pořád dost kůl, tak se zavedly kamery na pracovištích STK. Dnes k tomu všemu přibyla ještě podmínka, že prověřované vozidlo musí na testovací lince STK strávit alespoň 30 minut.

A já říkám hmmm dobré. Tak stát tedy sice zařídil, že vozidlo musí na STK skutečně dorazit (dříve se dalo za úplatu jen vyzvednout známky a nechat si dát razítko do TP), ale jak daná opatření zajistí, že technik STK nebude trpět "selektivní slepotou"? To se takle předá technikovi patřičný obnos a projde auto se skoro libovolnou vadou (např. brzdy si ale dnes nikdo nelajzne). No a kontrola z ministerstva zkontrolovala, že auto se skutečně dostavilo a strávilo tam alespoň předepsaných 30 minut, že údaje zadané do systému sedí, ale že reálně auto nesplňuje emise a svítí mu kontrolka AIR-BAG na to stát nikdy nepřijde.
, 07.02.2013 19:57
teď se ukáže, kolik dalších de*entů sedí na městech. Že se přidá Praha je jasné, to je přímo zřídlo blbosti. Ta koukám pramení i v Karlových Varech. Škoda, dřív tam byla léčivá voda.
Petr S, 07.02.2013 23:12


Zkus se někdy projít třeba v Praze nebo jinde po chodníku 0,5km vedle 3-4 proudé magistrály. To je neskutečný smrad. Zkus se projít vedle 5-ti proudé ulice třeba v Chicagu a porovnej to.

To že stará auta smrdí je fakt, zvlášť staré diesly. Nebýt emisních limitů, tak výrobci do ne-smradlavých motorů sami investovat nebudou, neobstáli by na trhu, protože by byli dražší (viz. třeba kvalita uzenin, na prvním místě je vždy cena).

Ale asi by bylo lépe prostě okopírovat USA nebo Japonsko a limity dorovnat podle těhle zemí paušálně. A ne jen pro jednotlivá města. Ale k tomu Evropa z nějakého důvodu nespěje.
, 08.02.2013 09:17
Jenže to tento paskvil neřeší. U benzínů jsou zplodiny vyřešeny už 20-25 let. Prakticky všechna auta s řízeným kat jsou v pohodě, další zpřísnění jsou spíš kosmetická. A aut starších 20 let moc ve velkoměstech nejezdí. Diesly nejsou vyřešeny dosud, a žádná nálepka to nevyřeší, protože jejich normy jsou mírné.
Místo toho budeme buzerovat motorkáře.
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů