any

any


----

Víte, kdy musíte zastavit u školního autobusu? Řidiči v tom často tápou

Our theme
Petr Vaňous | 27.02.2025
Místo značek označujících školní autobus používá dopravní podnik v Hradci Králové piktogramy. | foto: Deník/Petr Vaňous
Možná to znáte z amerických filmů. Žlutý školní autobus zastavuje, aby vyložil či naložil děti a na jeho straně se odklopí bílo červený terčík STOP. V tu chvíli jeho silniční okolí zamrzne. Děti totiž mají přednost a v okolí autobusu musí zastavit jak automobil, který jede za školním spojem, tak i vozidla v protisměru. Podobný předpis u školních spojů funguje i v České republice, ale jen málo řidičů ví, jak se v takovém případě zachovat a jak poznat, že se jedná o autobus převážející děti.
Autobus převážející děti je podle norem vpředu a vzadu označený speciální žlutočernou tabulkou se symbolem kráčejících postav. Když takto označený autobus dorazí do zastávky, ostatní řidiči jedoucí za ním jsou dle zákona o silničním provozu povinni také zastavit. „A to i v případě, že se jedná o vícepruhou silnici. Musí totiž dbát na to, že hrozí nebezpečí, že jim dítě při vystupování může vběhnout pod auto,“ uvedl dopravní expert Vít Jedlička.

Oproti Americe však mohou v jízdě pokračovat řidiči v protisměru. Ti by však měli zpomalit a dávat bedlivý pozor, aby dítě zpoza vozu nevběhlo do vozovky. Tuto normu však mnoho lidí nezná. „Ukazuje se to i u nás v autoškole, kdy lidé buď značku vůbec neznají, nebo neví, jak se mají v takové situaci zachovat,“ doplnil Jedlička.

Od domluvy k pokutě
V případě, že řidič takto označený autobus v zastávce přesto ignoruje, má Policie ČR několik možností, jak hříšníka potrestat. „Jedná se o takzvaný „Jiný přestupek“, který může být řešen domluvou, v blokovém řízení pak pokutou až 1500 korun. Pokud to dojde až do správního řízení, tak zde je rozmezí pokuty od dvou do pěti tisíc korun,“ řekl Jedlička.

Problémem je podle něj také fakt, že s takto označenými autobusy se řidič v praxi setkává v Česku jen výjimečně. Například v Hradci Králové místní dopravní podnik (DPMHK) využívá místo cedulky piktogram kopírující tuto značku. A to z důvodů, že v garáži nemá, podobně jako v Americe, speciální autobus, který by byl výhradně určen pro školní přepravu.

„Nemůžeme tam značku dát natrvalo, protože dle norem by se měla vztahovat jen na školní spoje. Ale protože nemáme žádnou odnímatelnou tabulku, používáme na našich školních spojích, které jsou označeny Š, také barevný piktogram na světelné liště, kde standardně svítí číslo autobusu. Tento piktogram zobrazuje příslušnou značku a takové užívání nám schválil dopravní odbor. Podle jeho názoru plní stejnou funkci, jako samotná značka,“ uvedl ředitel DPMHK Zdeněk Abraham.

I přesto se podle něj řidiči DPMHK každý den setkávají s tím, že řidiči na školní spoj nereflektují a když zastaví, provoz kolem autobusu se nikterak neomezí.

Stačí jen piktogram?
Dopravní experti však míní, že piktogram nenahradí značku. „Můj názor je, že piktogram, i když se snaží tvářit jako značka, nemusí být to samé, co značka sama. Pokud budu citovat příslušný paragraf, tak by se mělo jednat o autobus se značkou O4 „Označení autobusu přepravujícího děti“. Nic o piktogramu tam není a značka je jasně daná. Tedy oranžová značka s černými postavami, ale nejsem právník,“ uvedl Jedlička.

Podobného názoru je i expert Besipu Jan Pechout. „Vyhláška, ve které je dáno, jak má značka vypadat, zní jasně. Dle mého názoru by tak z právního hlediska, pokud by došlo u takto označeného autobusu ke sražení dítěte, tak by to asi dopravce u soudu projel. Nicméně, každá snaha se cení,“ řekl Pechout.

Jak Pechout, tak i Jedlička se však shodují na tom, že po celé České republice jezdí takto označených autobusů málo a jejich počet by měl být navýšen. Stejně tak by měla být i osvěta mezi samotnými řidiči.

Article rating
Rated: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
no discussion yet
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů