Nejzajímavější aplikace pro řidiče: pomohou ušetřit čas i peníze

Our theme
Karel Směšný | 03.06.2015
foto: K. Směšný
Na trhu je k dispozici řada aplikací pro chytré telefony, díky nimž můžete ušetřit za pohonné hmoty, najdete nejbližší parkoviště a další užitečné funkce. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější.

Smartphone nenabízí jen kvalitní fotoaparát, kameru či přístup na internet, může také zpříjemnit cestování autem. Pro platformy Android, Windows i iOs je k dispozici řada aplikací, které mohou řidičům ušetřit čas i peníze.

Asi největší popularitě se u českých řidičů těší aplikace zastupující satelitní navigaci. Pro uživatele mobilů s operačním systémem je určen software s prostým názvem Navigator. Ke stažení jsou mapy desítek zemí z celého světa, které se pravidelně aktualizují. V kombinaci s GPS senzorem telefonu program zastupuje klasickou navigaci s možností nastavení preferovaných druhů cest, maximální povolené rychlosti a dalších upozornění. Ke své funkci nepotřebuje připojení k internetu.

V souvislosti s volbou optimální trasy do cíle cesty stojí za zmínku také aplikace Waze. Ta dá řidiči přehled o aktuálních uzavírkách, nehodách či jiných dopravních omezeních. Ukáže také dopravní zácpy, přičemž program umožňuje hlasovou navigaci v češtině. Je možné jej nainstalovat jak na Android, tak na iOs od Applu.

O navigaci máme postaráno, co takhle najít nejlevnější čerpací stanici v okolí? S tím si poradí aplikace Pumpdroid, která je, jak už název napovídá, opět určena pro přístroje pracující se systémem Android. Po stažení je nutné povolit aktualizaci cen, po té teprve začne pracovat tak, jak to řidič očekává – s využitím GPS lokátoru vám ukáže nejbližší pumpy v okolí, ceny pohonných hmot a další informace od ostatních uživatelů. Aktualizace cen probíhá prostřednictvím internetového připojení.

Rádi byste si pořídili záznam své jízdy, ale nechcete kupovat autokameru? Software DailyRoads Voyager vám pomůže. Funguje jako černá skříňka – umí nahrávat ve vysokém rozlišení záznam z jízdy před automobilem, přičemž lze nastavit délku smyčky a kvalitu obrazu. Pokud senzory telefonu zaznamenají náraz, záznam lze automaticky uchovat na SD kartě či vnitřní paměti telefonu, například jako důkazní materiál pro pojišťovnu.

Pro „hračičky“, co je pro ně automobil mimo dopravního prostředku také koníčkem, je na trhu k dispozici řada aplikací, které prostřednictvím bluetooth modulu (za cenu okolo 200 Kč) lze využít i jako jednoduchou palubní diagnostiku. Po zapojení do OBD zásuvky ve voze lze například číst chybové kódy, sledovat „živá“ data (teplota chladící kapaliny, motorového oleje, otáčky,…) a jiné. S touto aplikací by ovšem měli pracovat pouze zkušení uživatelé, jelikož neuváženým zásahem do řídící jednotky vozu je možné napáchat více škody než užitku.


Article rating
4.0 from 5 (80%)
Rated: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
gottak, 03.06.2015 08:45
Navigator? TO je proboha k cemu? Jinak clanek veskrze uplne na ho*no, uz se nad sebou konecne zamyslete.....A napiste neco smysluplneho, treba test autonavigaci a ne takovehle blaboly...
nikonko, 03.06.2015 10:59


Navigator je nahodou dobra free offline navigacia. Viac krat sa mi uz osvedcil viac ako plateny Sygic.

Inak co sa tyka hodnoty tohto clanku, uplne suhlasim.
Poslednou dobou tie clanky za vela nestoja
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů