Na sklonku loňského auta se dal v České republice koupit nový osobní vůz s dieselovým pohonem, jehož cenovka byla pouhou tisícovku nad hranicí čtyř set tisíc Kč. Tak levný nafťák už dealeři jednotlivých značek nenabízejí, avšak stále je nabídka aut se vznětovými motory poměrně široká.
Velmi odlišně v současné době přistupují jednotliví automobiloví výrobci k dieselovému pohonu. Vyplývá to z našeho bádání v cenících jednotlivých značek působících na českém trhu.
Například značky koncernu Volkswagen už motory spalující naftu nemontují do žádného ze svých menších a tudíž levnějších vozů, na druhou stranu automobilky z francouzsko-italsko-americko-německého konglomerátu Stellantis se tomu pranic nebrání.
Od doby, kdy jsme se
cenami naftových aut zaobírali naposledy, což bylo na sklonku loňského září, většina nejdostupnějších modelů zdražila.
Nejvíce, konkrétně o 63 000 Kč, právě ten původně nejlevnější, což je městský hatchback Citroën C3. Místo 401 000 Kč už stojí 464 000 Kč. Přesto je v žebříčku těch úplně nejlevnějších stále na první pozici. I když už jen poměrně těsně, protože méně než 470 000 Kč stojí i druhá Dacia Duster a třetí Opel Corsa.
Pokud někdo hledá opravdu prostorný rodinný vůz s turbodieselem pod kapotou, ten by určitě neměl opomenout model Citroën Berlingo Profi+. Jeho cena se oproti loňsku dokonce snížila o 40 000 Kč a činí teď 540 000 Kč.
O stejnou sumu zlevnil také Citroën C3 Aircross a dokonce šedesát tisíc nyní, oproti loňsku, ušetří zájemci o Peugeot 208 se vznětovým pohonným ústrojím. Všechny slevy však trumfuje Fiat 500 X. Zlevnil o plných 82 930 Kč a je tedy rázem sedmým nejdostupnějším vozem se vznětovým motorem na našem trhu.
Octavia o padesát tisíc
Na stejné úrovni jako v loňském září jsou teď v červnu cenovky Renaultů Mégane s dieselem ( s výjimkou kombi GrandTour, které navýšilo cenu o devět tisíc korun), stejně jako u malé osobní dodávky Kangoo.
Všichni ostaní výrobci už zdražovali. Po již zmiňovaném Citroënu C3 se nejvíce musí připlatit za turbodieselovou Škodu Octavii. Jak u liftbacku, tak i u karosářské verze kombi se cenovka navýšila o padesát tisíc korun. Citelné, čtyřicetitisícové navýšení ceny je vidět v ceníku Opelu Mokka.
Další vůz s českým původem - Hyundai Tucson - zdražil o dvacet tisíc, Fiat požaduje po kupujících jednotlivých verzí Tipa o 14 000 více, Kia za Ceedy o deset tisíc a Dacia za Duster také tolik.
Cenové rozpětí mezi úplně nejlevnějším naftovým autem na trhu a tím na dvacáté pozici, je necelých dvě stě tisíc korun. Zajímavé je, že ve výčtu nalezneme jak úplně malá městská auta (Opel Corsa, Peugeot 208), tak menší SUV (Citroën C3 Aircross nebo Opel Crossland), stejně jako modely nižší střední třídy včetně už poměrně prostorných kombi (Kia Ceed, Fiat Tipo, Renault Mégane) a rovněž několik osobních verzí malých dodávek. Renault Kangoo, Citroën Berlingo nebo Volkswagen Caddy už nyní vlastně hrají stejnou roli, jaká před časem náležela speciálním MPV.