Jméno legendárního českého automobilového designéra, konstruktéra a závodníka Václava Krále je mezi příznivci motoristické historie pojmem. Václav Král má na svém kontě dlouhou řadu úžasných projektů. Jeden z jeho prototypů, minibus Zliner, je nejnovějším exponátem v muzeu Veteráni Litvínov.
Václav Král jako designér spolupracoval s továrnami Škoda,
Tatra, Praga i
Jawa. Od studentských let kreslil a psal do motoristických a dětských časopisů. Později se profesionálně věnoval také technické ilustraci a propagační grafice. Pro československé firmy vytvářel náročné průhledové obrazy jejich výrobků pro propagační a výukové účely.
•
Výstava modelů Václava Krále:CO SE V ČLÁNKU DOČTETE
*
Osudy předváděcího vozu*
Střídání barev*
Kam se poděly další minibusy„Po roce 1989 navrhl a do fáze prototypu dovedl projekty Tatra MTX V8, Mysterro, Rebel, Beach Buggy, MTX Roadster, motocykl Jawa Athena nebo autobus Zliner,“ vyjmenovává web
Designmag, který představuje retrospektivní knihu s názvem Král a podtitulem Václav Král, designér, který chtěl změnit svět. Králův unikátní autobus Zliner však málem skončil ve šrotu.
Podepsali se na něm bezdomovci
Prototyp minibusu Zliner 9.12 MAN pro 35 osob se nedávno objevil jako novinka v Auto–retro muzeu Veteráni Litvínov. Na webu
Seznam autobusů jsou registrovány celkem tři vozy tohoto typu.
„Je to unikátní kousek. Měl skončit ve šrotu, ale podařilo se nám jej zachránit, a tak minibus od nové muzejní sezony vystavujeme,“ říká Tomáš Urban, šéf muzea historických automobilů v podkrušnohorském Litvínově. Šlo o linkový autobus, který jezdil na trase Litvínov – Praha. Jenže pak se porouchal a provozovatel jej vyřadil z provozu.
Shodou okolností se vůz dostal na odstavnou autobusovou plochu vedle vlakového nádraží, kde je muzeum veteránů. „Na jeho stavu se pak trochu podepsali místní bezdomovci a sběrači kovů,“ dodal Urban.
Původně předváděcí vůz má ve své historii na portálu Seznam autobusů uvedeno, že v červenci 1994 vznikl ve firmě Zliner. Nástavba byla vyrobena na podvozek MAN 469 11.190 HOCL s pohonnou jednotkou MAN D0826LOH02, 140 kW, Euro 0, vybavenou šestistupňovou převodovkou. Ve výbavě nechyběla klimatizace.
„Díky aerodynamickému tvarování byla dosažena průměrná spotřeba 16 litrů na 100 kilometrů,“ informuje web
Autojob, který v roce 2009 lákal do Pražského veletržního areálu v Letňanech na výstavu Auta Králů. Expozice tehdy představovala studie, kresby a projekty Václava Krále.
Díky aerodynamickému tvarování dosáhl minibus průměrné spotřeby 16 litrů na 100 kilometrů., zdroj: Deník/Edvard D. Beneš
Růžová s puntíky
Seznam autobusů uvádí, že původní zbarvení vozidla bylo zelené se žlutými pruhy. Nový majitel, kterým se v roce 1995 stala Dopravní agentura P&P Petra Šimůnka z Prahy, barvu změnil na bílou s červenými, oranžovými a žlutými pruhy. V červnu roku 2006 bus opět změnil majitele a jeho vlastníkem se stal Josef Dubovský ze Starého Města. Vůz dostal nový nátěr, který tvořila růžová barva doplněná o fialovorůžové puntíky.
V lednu 2014 se vlastníkem stala společnost Chemstav Litvínov. Vůz si udržel růžovou barvu s puntíky. Dnes jej najdete, i když ne v úplně ideální kondici, ve zmiňovaném automobilovém muzeu.
Druhý je vyřazený, třetí na Ukrajině
Druhý minibus Zliner 9.12 MAN byl vyroben v roce 1995. Od Zlineru se dostal do společnosti Vega Tour a přes Helia Tour, firmy Beado a Midibus doputoval až do Unicus Bohemia v Královehradeckém kraji. Aktuálně je podle portálu Seznam autobusů vyřazen z provozu.
Třetí minibus Zliner 9.12 MAN, který lze najít v internetovém registru pochází z roku 1996. Od Zlineru jej v srpnu 1997 získal dopravce Vega Tour, který jej nechal přemalovat z bílé na bronzovou. Pokud je název společnosti někomu povědomý, není divu, protože jeden z jejích autobusů si v roce 2006 zahrál ve filmu Účastníci zájezdu režiséra Jiřího Vejdělka.
Třetí Zliner 9.12 MAN změnil několikrát majitele, aby v roce 2014 skončil v krémově – zeleném zbarvení na Ukrajině.
Václav Král, tvůrce minibusu Zliner 9.12 MAN, se narodil 27. září 1936 v Ostravě a zemřel 26. října 2005 v Praze. Mimo automobilových projektů se věnoval i průmyslovému designu, navrhoval balicí stroje, laminovací stroje, obří postřikovač, jemnořeznou pilu, počítače, vrtačky, motory, výrobky pro domácnost nebo hračky. Byl také velkým propagátorem „filozofie spotřebitelské skromnosti“ v dopravě.