LPG – levnější provoz stále táhne (6. díl)

Our theme
František Mašek | 16.02.2017
foto: autor
Lze na LPG přestavět dieselový motor? Prodlouží se při provozu na LPG životnost motoru? Tyto a další dotazy zodpovíme v dalším díle našeho seriálu.
Nejčastější dotazy a odpovědi ohledně pohonu na LPG:

1) Kolik na trhu existuje typů plnících přípojek na LPG a jaký typ je zastoupen na tuzemských čerpacích stanicích?

V ČR jsou čerpací stanice na LPG vybaveny tzv. šroubovacím italským systémem připojení. Mimo něj existuje ještě holandská a belgická varianta připojení.

2) Proč zapáchá LPG?

Ano, je to díky malému množství uhlovodíků, které se vyznačují charakteristickým zápachem. Jsou přítomny ve směsi propanu a butanu, ta je sama o sobě bez zápachu.

3) Pokud si nainstaluji LPG pohon do svého auta, prodloužím tím jeho životnost?

Životnost motoru při provozu na propan-butan bude hodně podobná jako při provozu na benzín. Je třeba upozornit na odlišné tepelné namáhání v oblasti spalovacího prostoru a pístu, což může mít za následek přehřívání těchto částí. Stejně tak při provozu na LPG dochází vlivem vyšších teplot k oxidaci motorového oleje a ten ztrácí část svých mazacích schopností. Nejsou to ale nijak zásadní komplikace, které by výrazně životnost motoru ovlivnily. Podstatné je také při studeném startu na plyn motor nezatěžovat, při takovém zacházení by se životnost motoru mohla zkrátit.

4) Má vůz na LPG vyšší spotřebu v porovnání s provozem na benzín?

Ano, při dodání určitého množství energie je třeba spálit určité množství paliva. Rozdíl je však ve výhřevnosti, která je u LPG asi o 30% nižší než u benzínu.

5) Proč a kdy je třeba měnit filtry na LPG?
Oba dva filtry, které se nacházejí v každém vozidle spalujícím LPG, se musí měnit kvůli zamezení zanášení vstřikovacích trysek. Filtr pro tzv. kapalnou fázi měňte každých 40 tis. km. Plynový filtr pak po nájezdu 20 tis. km.

6) Je ze zákona nutné vozit v autě na LPG rezervní kolo?

Ne, většina vozidel má rezervní kolo nahrazeno opravným kitem.

7) Jak náročná (technologie, čas) a o kolik dražší je přestavba koncernových vozidel s přímovstřikovými benzíny TSI?

Přestavba na LPG u vozidel s přímovstřikovým motorem je o trochu časově náročnější oproti běžné montáži, a to z důvodu (trochu) odlišného elektrického zapojení. "Nejdůležitější je zvolit výrobce, u kterého bude mít montážní firma záruku, že software na daný automobil je dotáhnutý do konce. U běžné montáže je řídící jednotka bez jakéhokoliv nastavení a následně po instalaci LPG se připojí PC a proběhne zadání potřebných parametrů a následně ladění mapy LPG. U přímovstřikových instalací se po montáži nahraje do řídící jednotky software na daný kód motoru. Technik má možnost upravit pouze vybrané parametry. Když by software nefungoval správně, nemá technik šanci takový vůz odladit." Informuje Tomáš Pour, specialista na přestavby vozidel na LPG.

8) Je možné nechat si provést přestavbu na LPG v zahraničí a následně ji registrovat v ČR?

"Montáž ze zahraničí legalizovat lze, ale nebývá to logický krok. Protože např. v Německu je montáž výrazně dražší, oproti montáži v České republice, plus poplatky za vystavení nové přílohy k technickému průkazu. Další faktor je, že v každé zemi je rozšířený jiný výrobce LPG, což následně přináší problém v případě servisu, sehnat někoho, kdo bude mít požadovaný software. Dostupnost a cena náhradních dílů. Někteří výrobci si chrání svojí montážní síť a k softwaru se připojíte pouze kabelem dodávaným výrobcem. Takže já rozhodně doporučuji montovat u nás a zvolit systém, který je na našem trhu rozšířený. Právě kvůli případnému servisu." Dodává Tomáš Pour.
Article rating
3.7 from 5 (74%)
Rated: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Discussion
Fanda, 17.02.2017 20:58


na to,že děláte v autech přes 20 let,tak píšete hlouposti.Vše je o tom,nakolik profesionálně se montáž LPG provede,dále zde máme tovární zástavby a samozřejmě zvolit vhodný motor.Sám jsem s montáží LPG váhal a zbytečně přišel o dost peněz.Startuji a jezdím bez problémů,vozům příliš nerozumím,ale baví mě se o ně starat a údržbu nezanedbávám,spíš naopak.Jo a na STK problémy nejsou.
sympatico, 18.02.2017 21:35
freebike1 napsal :
LPG je vždy zásah do konstrukce vozu a vždy !!! je to nějaký problém. Svítí diagnostika z důvodu špatného spalování a poruchy třeba lamda sondy, špatné starty a vůbec nejzásadnější je, že šetřílkové co si toto pořizují samozřejmě šetří i na servisu


Děkuji pánovi za vysvětlení, jak hrozná jsou auta s pohonem na LPG. Najezdil jsem za posledních 12 let x-set tisíc km s auty na LPG ( zhruba 80tkm za rok ), vždy kupována jako ojetá se 150-200tkm na hrbu a prodávána 300tkm + , většinou po dvou letech. To samé kolega z firmy. Až na první výjimky jako byla Omega 2.0 z 97 a Shuttle 2.3 z 98 a Accord 2.4 '05, to byly vždy šestiválcové benzíny, u mě i kolegy.

Auta jsme nechávali přestavět, nejdřív ve Strakonicích, kde zapůjčili auto zdarma a druhý den bylo hotovo, pak u místního plynaře, ovšem nikoliv ex-bazarníka s dvoutýdenním kurzem, ale pána s inženýrským titulem z elektrotechniky.

A z mých zkušeností, NIKDY na autě nic nesvítilo a ani svítit nemá. Pokud ano, systém je špatně nastavený...z mých zkušeností nejvíc laborování bylo s 2.5V6 v Mondeu a 3.0V6 v Citroenu C5. Naopak nejvíc bezproblémově vycházela japonská auta, obzvlášť Honda. Jinak kolega momentálně už 150tkm na LPG v Infiniti FX35 ˇ07 a dva roky neví co je problém, a samozřejmě nic mu nikde nesvítí a nic se nerozpadá a startuje normálně. Já na Legendu KB1 najel bezmála 200tkm na LPG , auto šlo do světa a mělo hodně přes 300tkm a prodalo se během dvou týdnů...

Tak nevím, jaké jsou Vaše zkušenosti...já i kolega měníme olej v motoru po 10.000km max. Olej v automatu po 30.000km, a to vždy, u všech aut.
Momentálně, kvůli častým cestám Zurich a Berlín, jezdím kombíkem v naftě, je to koncernový čtyřválec v automatu a čtyřkole, za pár měsíců najeto 70tkm, a nejvíc ze všeho mi život otravuje chlazení turba na německých benzinkách :(. Tankuju Aral Ultimate, jezdím dlouhodobě za 8,5 a finanční úspora proti LPG žádná, jediné plus je v dojezdu...na LPG jsem většinou najel okolo 450km, s naftou okolo 700. I u nafty měním olej po 10tkm, a v DSG a haldexu po 30tkm, jak jsem byl zvyklý z bezínových aut...

Takže vaše tvrzení, jak majitlé aut na lpg na všechno kašlou asi vypovídá o dost specifické sortě klientů...mě naopak přijde normální se o auto starat a pak ho prodat bez problémů i s 350tkm na tachometru...všechny faktury si vždy schovávám, vše doložím, a když pak člověk vidí, že za poslední dva roky auto mělo patnáckrát vyměněný olej a filtry a šestkrát olej v automatu, neřeší stav tachometru, pochopí, že o auto bylo řádně staráno...

Takže opět pokoukávám po vhodných adeptech na koupi a přestavbu až to bude za rok aktuální, mezi nejvážnější kandidáty patří Subaru Outback 3.6, Infiniti M37 a pořád nesmyslně drahý Accord Crosstour 3.5...u Infiniti i Hondy vím, že zvládnou LPG úplně bez problémů, s 3.6 v Subaru zkušenost nemám, ale nebojím se toho- stejně jako u H6 stačí nastavit vypínání LPG u 3500 otáček a jezdit aspoň 20% na benzín, jak mi kdysi poradil jeden moudrý starý automechanik...a H6 co najely přes 200tkm na LPG jsem v německu už viděl pár viděl a fungovaly normálně..

Ano, pak samozřejmě není tak velká úspora jako při full jízdě na plyn, ale spíš řeším spolehlivost než úsporu za každou cenu...už jsem tu psal o kamarádovi s Foresterem 2009, co najel na LPG 550tkm, ovšem to byla tovární přestavba a ten tankoval benzín za pár stovek dvakrát za rok, tam už samozřejmě úspora byla markantní...A propo, toto auto vykoupil dealer Subaru zpět a velmi rychle prodal i s těmito kilometry...

Takže s Vámi nesouhlasím...lidi co se o auta nestarají je pak nemůžou prodat...Člověk, co se o auto stará, doloží to, prodá auto na LPG jako kterékoliv jiné...A je to asi dva týdny zpátky, na benzíně mezi Varama a Prahou jsem potkal pána s Civicem kombi, na LPG, tři roky starý...Pán byl také starší, motor byl 1,8 manuál, LPG od novoty, najeto asi 70tkm, jediný servis třikrát výměna oleje a filtrů a jezdí do 80hal na kilometr...pán říkal, že auto není žádný závodník, ale tři roky nic neřeší a jezdí za srandovní peníze, a tohle mi dává větší smysl než nějaký elektroauta a jiný ekonesmysly...
cmk, 21.02.2017 09:19
Já mám pocit, že jsem se vrátil do doby před 27 lety, kdy LPG začínalo, lidi to měli na černo, v kufru hozenou propan-butanovou láhev, doma ruční čerpadlo, aby ji mohli naplnit, proban-butan do vařičů tehdy nekvalitní, špinavej, nutné permanentní čištění filtrů, ... Ano, pak by měl freebike asi pravdu...

Dneska ???
Jasně, když někdo šetří a nechá si udělat zástavbu od nějakýho joudy (a ne vždy garážník je jouda a ne vždy oficiální montážní dílna velkého distributora není jouda), kterej zprasí, co může, pak ano, pak se může stát, že jsou tam kravsky napojený kabely a hadice. Ale za to nemůže LPG, ale ten jouda, co to montoval.

S autem jezdím na servis každých 15.000 km na výměnu oleje (+další potřebné věci) - s LPG nebo bez. není jediný důvod tenhle interval zkracovat. Jouda je ten, kdo věří prodlouženejm intervalům a jezdí po 30.000.
Mám LPG v současném autě 155.000 km (auto najeto 330.000 km - Superb 2.8V6). A náklady za tu dobu navíc kvůli LPG? Ve 260.000 výměna filtru - s prací 300 Kč. Čidlo teploty reduktoru 150 Kč ve 310.000km. Ventily? Kolem 300.000 na mym motoru odchazi jejich tesneni a zacne to zrat olej... No nevim, me to furt zere stejne jako pred tema 155.000km. Jo, ted se chystam menit reduktor (1.500 Kc). Investice do LPG (montaz + udrzba) pod 30.000 Kc. Zatim usetreno 230.000 Kc. Myslim, ze za dobu, co to auto budu mit, usetrim tolik, ze to da na novy.

A co se tyce nadrze - Freebiku - vy uz jste videl nekdy aspon video vybuchu auta na LPG? Tusite neco o jakemsi ventilu, ktery to ma na nadrzi a proc tam je?

Tak nevim... Jestli ono to nebude proste tim, ze ne kazdy auto je na zastavbu idealni a ne kazda dilna to umi dobre. Ale rict generalne, ze LPG NE, to je naprosta hovadina.
cmk, 21.02.2017 09:28


Kousek pred Benesovem?
Pepe, 21.02.2017 11:18


...ale posadit jí nad nádrž benzínu je ok...
enter into discussion
post a comment to this discussion
Nejčtenější články předchozích 7 dnů